Azospermi

Azospermi Nedir?

Azospermi Nedir?

Azosperm; alınan meni örneği içinde canlı sperm hücrelerinin bulunmamasıdır. Hiç sperm olmaması durumu olarak da tanımlanmaktadır. Kısırlık; tıbbi nedenlerle çocuk sahibi olamama durumudur. Düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen, çift 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamıyorsa kısırlık teşhisi konulmaktadır. Azospermi ise kısırlık sorunlarından biridir. Kısırlık sorunlarının yaklaşık %15’i azosperm hastalığından dolayı kaynaklanmaktadır.

Azospermi çeşitleri nelerdir?

İki çeşit azospermi hastalığı görülmektedir. Bunlardan birisi tıkanıklığa bağlı olan azospermi diğeri ise tıkanıklığa bağlı olmayan azospermidir. Tıkanıklığa bağlı olan azospermide, testislerde sperm hücresi bulunsa dahi,  kanallarda veya testislerdeki tıkanıklıklardan dolayı meni dışarıya çıkarılamaz. Genital enfeksiyonlar veya doğuştan gelen sperm kanallarının eksikliği bu duruma yol açmaktadır. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi ise menide hiç sperm bulunmaması ya da çok az sayıda sperm üretilmesidir. Azospermi hastalarının yaklaşık %65’i bu gruba dahildir. Genetik ve hormonel bozukluklar, testislerin doğuştan yukarıda olması ve radyasyon gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir.

Azospermi’ye sebep olan faktörler nelerdir?

Azosperm hastalığının doğuştan kaynaklı olması dışında, sağlıklı bireylerde de daha sonradan görülebilmektedir.

İlerlemiş erkek yaşı:

Erkekler için özellikle 40 yaş sonrasında çocuk sahibi olmak zorlaşmaya başlar. Bu yaştan sonra, yılda yaklaşık 1.2 oranında testosteron hormonu düşüş yaşanabilir. Buna bağlı olarak sperm üretiminde azlık görülebilir.

Beslenme Bozukluğu:

Çok fazla ve kalitesiz yemek yemek, obezite veya tam tersine az beslenme yani az kalori alma da ciddi anlamda azospermiyi etkilemektedir.

Çevresel Faktörler:

Bugün hepimizin içinde bulunduğu sosyal ortam da sperm üretimimizi etkileyen faktörler arasındadır. Sinir, stres, psikolojik sorunlar, işsel veya ailesel etkenler azospermiyi olumsuz olarak etkiler.

Hormonal:

Hormon seviyesinde düzensizlikler, gereken durumlarda istenilen hormonun salgılanmaması, hormonun az veya çok salgılanmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Azospermi önceden fark etmek mümkün müdür?

Azoo sperm tanısının konulması için elbette semen analizi yaptırmak gerekmektedir, fakat bu testi yaptırmadan önce meninizde bir kaç anormal bozukluğa rastlayabilirsiniz. Eğer meninizde sarımsı, yeşilimsi, hatta kırmızımsı bir renk varsa veya meniniz normalden çok daha sıvı veya daha koyuysa, meninizde alışılagelmedik bir koku varsa, bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Azosperminin tedavisi var mıdır?

Öncelikle hastanın azospermi olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu durum spermiogram denilen bir yöntem ile anlaşılır. 2 hafta ara ile bakılan 2-3 spermiogram sonrası hiç sperm hücresi görülmemiş ise azospermi tanısı konulur. Daha sonrasında ön üroloji ve kromozom değerlendirmesi yapılır. Çünkü azosperm olguların %10 – 12’sinde yapısal veya sayısal kromozomal problemler bulunmaktadır. Aynı zamanda Y kromozomundaki kopmalara da bakılmaktadır.

Mikro Tese Ameliyatı

Tanı konulan hastalara da mikroskobik TESE yöntemine başvurulur. Mikro TESE yöntemi biyopsi yöntemlerinden neredeyse en başarılı olanıdır. Mikro TESE, yumurtalık dokusunu mikroskop altında inceleme yöntemidir. Mikroskop altında yapılan tarama sonrasında yumurtalık dokusunda spermin bulunabileceği bölgelerden alınan doku örneklerinde sperm bakılır. Çoğu durumda sperm bulunmaktadır. Fakat sperm bulunamayan bazı durumlarda alınan doku örnekleri  ise patolojik tanıya gönderilir. Patoloji sonucuna göre hastaya bir tedavi verilir ve tekrar mikro TESE işlemi uygulanır.

Mikro Tese Nedir?

Mikro TESE işlemi sonucunda testislerden edilen sperm hücresiyle, gebeliği gerçekleştirmek için mikro enjeksiyon uygulanır. Bu yöntem azoospermi’yi kalıcı olarak geçirmese bile gebeliğin olmasını sağlar.

Tese ile ilgili tese ameliyatı nedir, Tese ameliyatı ne kadar sürer, tese işlemi sonrası ağrı oluşur mu? Tese işlemi nasıl bir yöntem dir. Tese ameliyat fiyatları 2021 yılında maliyeti ne kadar tutar. Daha önceki başarısız ameliyat tahlillerinizi, sonuçlarınızı sorularınızı web sitemizden WhatsApp hattından veya sayfa altındaki formlardan merak ettiğiniz konuları bize gönderebilirsiniz. En kısa sürede, en güncel fiyat ve tedavi teknikleri hakkında bilgi verelim.

Azoospermi nedir?

Azoospermi, bir erkeğin semeninde hiç sperm hücresi bulunmaması durumunu ifade eder.

Azoosperminin nedenleri nelerdir?

Azoosperminin başlıca nedenleri arasında tıkanmış sperm yolları, hormonal dengesizlikler, genetik faktörler ve enfeksiyonlar yer alabilir.

Azoospermi nasıl teşhis edilir?

Azoosperminin teşhisi için sperm analizi veya semen analizi yapılır. Eğer iki ayrı analiz sonucunda sperm bulunmazsa, azoospermi teşhisi konulur.

Azoospermi tedavi edilebilir mi?

Azoospermi türüne ve nedenine bağlı olarak tedavi seçenekleri değişir. Bazı durumlarda cerrahi müdahale veya tıbbi tedavilerle sperm üretimi teşvik edilebilir.

Cerrahi müdahale ile azoospermi tedavisi nasıl yapılır?

Cerrahi müdahale ile tıkanmış sperm yolları açılabilir veya epididim veya testis biyopsisi yapılabilir.

Azoospermi genetik bir sorun olabilir mi?

Azoospermi genetik faktörlere bağlı olabilir. Bazı erkeklerde sperm üretimini etkileyen genetik mutasyonlar bulunabilir.

Hormonal dengesizlikler azoospermiye neden olabilir mi?

Evet, hormonal dengesizlikler sperm üretimini etkileyebilir ve azoospermiye yol açabilir.

Azoospermi teşhisi sonrası hamilelik mümkün müdür?

Bazı azoospermi türleri tedavi edilebilir ve yardımcı üreme teknolojileri (IVF, ICSI) kullanılarak hamilelik elde edilebilir.

Azoospermi teşhisi konan bir erkek çocuk sahibi olabilir mi?

Evet, azoospermi tanısı alan bir erkek çocuk sahibi olabilir, ancak tedavi ve yönetim belirli nedenlere bağlı olarak değişir.

Azoospermi ile başa çımanın psikolojik etkileri nelerdir?

Azoospermi teşhisi, bir erkeğin psikolojik olarak zorlayıcı olabilir. Danışmanlık ve destek, bu süreci yönetmede yardımcı olabilir.

Unutmayın ki azoospermi teşhisi, nedenine bağlı olarak tedavi edilebilir veya yönetilebilir. İyi bir ürolog veya andrologdan profesyonel tavsiye almanız önemlidir.

sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Image link

    Sorularınızı Cevaplıyoruz.

    Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?