Testosteron Hormonu


Testosteron
Hormonu Nedir?

Testosteron Hormonu

Normal koşullarda erkeklik hormonu olarak adlandırılan bu hormon, 300-1200 NG/dl gibi bir değer oluşturmalıdır. Kan ölçümleri gerçekleştirilmesi ile birlikte elde edilen değerler bu sınırlar arasında görülürse, normal bir sonuç çıktığı kabul edilir.

Testosteron Hormonu Nedir?
Testosteron kimlerde bulunur?
Testosteron Hormonu Neden Düşer?
Testosteron Hormonu Nasıl Yükselir?
Testosteron Hormonu Kaç Olmalı?
Testosteron Hormonu Düşüklüğü Tedavisi

Testosteron Hormonu

Klasik bir şekilde tıp dilinde erkeklik hormonu olarak da adlandırılan testosteron testis üzerinde salgılanan ve erkekler için sperm üretiminde çok önemli bir yere sahip olan hormonlardan birisidir. Aslında bu hormon kadınlar tarafından da düşük miktarda yumurtalık sayesinde üretilmektedir.

Erkeklik hormonu testosteron üretimini gerçekleştirilmesi için beyin bölgesindeki hipotalamus sorumlu gösterilmektedir. Temel olarak erkeklerde cinsel gelişim üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olması ile birlikte yine erkeklerde kas ve kemik gelişimi açısından da önemlidir.

Testosteron kimlerde bulunur?

Erkeklerde cinsellik ve vücut gelişimi açısından çok önemli bir yapıya sahip olan testosteron genç bir erkeğin cinsel olgunluğunu tamamlaması ve yetişkin bir erkeğe dönüşmesi için salgılanan erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Bu hormon androjenler arasında bulunarak, ergenlik dönemi içerisinde daha fazla salgılanır ve erkeklerde genel sağlık üzerinde etki gösterir.

 

Temel tanım gereği testosteron erkek gelişimi için önemli bir yapıya sahip olan androjen hormonlardan birisidir. Bu hormon testisler içerisinde bulunan leydig hücreleri tarafından üretilmektedir. Ayrıca kısmen adrenal bezler sayesinde üretilebilir.

 

Hormon sayesinde erkek ve kadınlarda libidonun etkilenmesi, cinsel isteğin belirlenmesi ve özellikle ergenlik döneminde erkekte fiziksel değişimlerin oluşması sağlanmaktadır. Kadınlarda da üretilmesine rağmen böbrek üstü bezi tarafından salgılanır ve ardından çok büyük bir kısmı kadın seks hormonu olarak adlandırılan östradiol dönüşümü geçirir.

Testosteron hormonu neden düşer?

Erkeklerde bu hormonun üretimi genellikle testisler üzerinde gerçekleştirildiğinden dolayı testislerde farklı sorunlar yaşanması, hormon salınması konusunda da olumsuzluk oluşturabilir. Bunun yanında hormon düşüklüğü yaşanmasının altında hipotalamus ve hipofiz bezinde sorunlar yaşanması olabilir. Erkeklerde bazen doğuştan gelen veya genetik olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar hormon salgılanmasını engelleyebilir. İlerleyen yaş ile birlikte ve strese bağlı olarak kortizol hormonunun fazla salgılanması ile erkeklik hormonu salgılanmasında düşüş görülebilir.

Ek olarak metabolizma rahatsızlıkları yaşanması, yeterli uyku alınmaması, çok fazla sigara ve alkol kullanımı erkeklerde hormon seviyesinin düşmesine neden olabilir.

Testosteron hormonu nasıl yükselir?

Tıbbi olarak erkek vücudunda hormon artışının gerçekleştirilmesi için reçeteler sayesinde alınan ilaçlar, daha hareketli bir hayat, bilinçli bir yaklaşım sergilenmesi ve vücut kompozisyonlarında düzeltme önemli bir yere sahiptir. Kullanılan takviyeler sayesinde vücut yağ kütlesi azaltıldıktan sonra hormon giderek artış gösterir.

Günümüzde bilinen hormon iğneleri, takviyelerin ve ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda doktorlar tarafından hasta üzerinde uygulanabilir. Tıbbi noktalar dışında kişilerde hormon düzeyinin arttırılması için beslenme alışkanlıkları gözden geçirilerek daha hareketli bir yaşam tarzı elde edilmelidir. Beslenme sırasında çinko, magnezyum ve D vitamini seviyelerine dikkat etmelidir.

Kişi her gün en az 8 saat olmak üzere düzenli uykuya dikkat etmeli, spor ve egzersiz yapmayı hayatında mutlak şekilde bulundurmalı, stresten uzak yaşayarak çok fazla alkol ve sigara tüketmemelidir. Doğal bir şekilde artış elde edebilmek için brokoli, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, şeker az kullanılmalı, muz, yağsız et, sarımsak ve avokado tüketilerek fazla kilolar uzaklaştırılmalıdır.

Testosteron hormonu kaç olmalı?

Normal koşullarda erkeklik hormonu olarak adlandırılan bu hormon, 300-1200 NG/dl gibi bir değer oluşturmalıdır. Kan ölçümleri gerçekleştirilmesi ile birlikte elde edilen değerler bu sınırlar arasında görülürse, normal bir sonuç çıktığı kabul edilir. Eğer değerler 300 sınırının altında görülürse, hormon düşüklüğü görüldüğünden dolayı tedavi uygulanması gerekebilir.

Testosteron hormonu düşüklüğü tedavisi

Bir hastalık olarak görülmekten ziyade hormon eksikliği yani mekanizma eksikliği olarak görülebilecek bu sorun için eksikliğin temel nedeni ve yaş bilgileri göz önünde bulundurulur. Genellikle takviye ilaçlar reçete ile alınır, replasman tedavisi uygulanır ve gereken durumlarda iğne ile hormon yükselmesi elde edilebilir.

sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Image link

    Sorularınızı Cevaplıyoruz.

    Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?