Tüp Bebek

Sevgili Anne ve Baba Adayları;

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi ve Uygulama Alanları

Anne adayından alınacak olan yumurtaların babadan alınacak olan spermlerle laboratuvar ortamında döllendirilerek elde edilen en kaliteli embriyoların kadın rahmine tekrar yerleştirilmesi süreci tüp bebek tedavisi olarak bilinir. Bu tedavi yöntemi fikir olarak 1930’lu yıllarda gündeme gelmiştir. Tedavinin uygulanması ve tedavinin sonucunda gerçekleştirilen ilk canlı doğum ise 1978 yılında İngiltere’de gerçekleştirilmiştir.

Tüp bebek tedavisi ilk başladığında, yalnızca tüpleri tıkalı olan hastalara uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde, erkeklerdeki kısırlık sorunları dahil olmak üzere birçok farklı kısırlık problemine %80 oranında başarıyla uygulanabilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Tüp Bebek Kime ve Nasıl Uygulanır?

Tüp Bebek Yöntemleri

Rosi Tekniği Nedir?
Rosi Tekniği Nedir?

Mikroskopla sperm hücresinin seçildiği, Elektrikle sperm-yumurta yapışmasını sağlayan fertilizasyon yöntemidir.

Tüp Bebek PRP Yöntemi
Tüp Bebek PRP Yöntemi

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtlama bozuklukları ve anomali hastalıkları kısırlık neden oluşturabilir.

Elektrofüzyon Tekniği
Elektrofüzyon Tekniği

Sperminde yumurtaya aktive etmesi veya onu döllemesi için içinde bazı maddelerin, sıvıların bulunması lazım

İlaçsız Tüp Bebek
İlaçsız Tüp Bebek

IVM, yani ilaçsız tüp bebek tekniğini uzun yıllardır başarı ile devam ettirmekteyiz. IVM tedavisi dikkatle ve uygun

Embriyo Detoksu
Embriyo Detoksu

Yumurta olgunlaştıcı kültür sıvısı ve hücre tedavisi veya kısaca embriyo detoksu denen bu yöntem anne olma şansını

Nadas Tekniği
Nadas Tekniği

Tüp bebek tedavisinde rahim faktörü çok önemlidir. Embriyonun sağlıklı tutunabilmesi için rahimin gebelik

Mikro Çip Yöntemi
Mikro Çip Yöntemi

Mikro çip yöntemi daha çok erkek infertilitesi kaynaklı tedavilerde tercih edilse de diğer sebeplerden kaynaklı infertilite

Assisted Hatching
Assisted Hatching

“Assisted Hatching” (Destekli Yumurta Kabuğu Açma), tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan bir yardımcı yöntemdir.

ICSI & Mikroenjeksiyon
ICSI & Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon yöntemi erkek kaynaklı kısırlıkta sperm hareketliliğinin düşük olduğu, morfolojisinin bozuk olduğu

Doğurganlık Aşısı
Doğurganlık Aşısı

Doğurganlık Aşısı ile rahim bağışıklığı tedavisi iki aşamada yapılıyor… Uygulama iki aşamada gerçekleştiriliyor.

Aşılama Yöntemi
Aşılama Yöntemi

Aşılama kısa bir şekilde cevap vermek gerekirse, erkekten alınan spermlerin tamamının kadının rahminin içerisine

Eksozom Tedavisi
Eksozom Tedavisi

Eksozomlar, hücreler tarafından salınan ve hücreler arası iletişimi sağlayan küçük keseciklerdir.

sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Tüp bebek tedavisi, kısırlık olarak da ifade edilebilen açıklanamayan infertilitesi bulunan kişilere uygulanabilir. Ayrıca şu durumlarda da tüp bebek tedavisi gerekebilir:

  • Kadınlarda her iki fallop tüpünün tıkalı olması durumunda.
  • Yumurtalama bozuklukları ve ileri derecedeki polikistik over sendromu.
  • Yumurtalık rezervinde düşüklükler.
  • Endometriozis hastalığı ve çikolata kisti (endometriyoma).
  • İleri yaş durumu (kadınlarda).
  • Sperm sayısı ve kalitesinde bozukluklar, azospermi durumları.
  • Aşılama uygulamalarının başarısız olması.
  • İmmünolojik sorunlar.
  • Genetik olarak araştırılması gereken durumların bulunması.

  Tüp Bebek Aşamaları

  Tüp Bebek Muayenesi, Tedavi Planı ve İlk Görüşme

  Tüp bebek tedavisinin aşamalarının ilki, tedaviyi düşünen kişilerle ilk görüşme aşamasıdır. Bu aşamada tedaviye ihtiyaç olup olmadığı araştırılır ve ihtiyaç duyulması halinde tedavi planı oluşturulur.

  Yumurta Toplama

  İlk görüşmenin ardından yumurtalıkların uyarılması aşamasına geçilir. Adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde ultrasonla rahim ve yumurtalıkların kontrolü yapılır. Eğer sorun yoksa, yumurta gelişimi için hormon tedavisine başlanır. Yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaştığında, çatlatma iğnesi yapılır ve ardından yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

  Yumurta toplama işlemi, anestezi altında yapılır ve yaklaşık 20-30 dakika sürer.

  Embriyoloji, Laboratuvar Süreci

  Yumurtalar toplandıktan sonra döllenme işlemi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Seçilen yumurtalara spermler döllenme işlemi uygulanır. Döllenen yumurtaların gelişimi izlenir ve kaliteli embriyolar seçildikten sonra rahim içine yerleştirilir. Transfer işlemi genellikle üçüncü veya beşinci günde gerçekleştirilir.

  Embriyo Transferi

  Embriyo transferi ağrısız bir işlemdir ve anestezi gerektirmez. Rahim bölgesi temizlendikten sonra embriyolar dikkatlice rahme yerleştirilir. Transfer işleminden sonra embriyoların rahme yerleşmesi ve gelişmesi için bir süre beklenir, ardından 12 gün sonra gebelik testi yapılır.

  Tüp Bebek Tedavi Süresi Nedir?

  Tüp bebek tedavisi, adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde başlar ve yaklaşık 15-18 gün sürer. Tedavi süresi kullanılan ilaç dozuna ve hastaların özelliklerine göre değişebilir.

  Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir, Nasıl Artırılabilir?

  Tüp bebek tedavisi başarı oranı, tedaviyi uygulayan merkeze ve çiftin özelliklerine bağlı olarak değişir. Genellikle başarı oranı %30 ile %70 arasında değişir. Kadının yaşı tedaviyi etkileyen en önemli faktördür. İlerleyen yaş, başarı oranını azaltabilir. Ayrıca sperm durumu da önemlidir. Özel tedavi yöntemleri, başarı şansını artırabilir.

  İnfertilite tedavisinde başarı oranını etkileyen temel faktör kadının yaşı olmaktadır. Kadınlar için ideal olan üreme dönemi 20 – 30 yaş aralığında olmaktadır. Bu nedenle de ilerleyen yaş döneminde yaşı genç olan kadınlara göre başarı oranı azalmaktadır. Bu nedenle de yaş olarak ilerlemiş kadınlarda başarı oranı düşse de spermlerin durumu da tedavi şansını etkilemektedir. Özel Tedavi Yöntemlerinden olan Balanslama Tekniği veya Tüp Bebek PRP Yöntemi ile başarı şansını artırılabilir.

  Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık

  Tüp bebek tedavisine başlamadan önce over rezerv testi ve semen analizi gibi testler yapılır. Ayrıca enfeksiyon taramaları ve rahim içi değerlendirmeler yapılır. Gerekli önlemler alınır ve tedaviye hazırlık yapılır.

  Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

  Tüp bebek tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri mikroenjeksiyondur. Mikroenjeksiyon, sperm sayısı ve kalitesi düşük olan durumlarda uygulanır. In Vitro Maturasyon ise yumurta rezervi yüksek olan hastalarda kullanılır.

  Tüp Bebek Fiyatı Nedir?

  Tüp bebek tedavisi fiyatı, birçok faktöre bağlı olarak değişir. Bu faktörler hastaların durumu, yaşları, tedavi sürecinin karmaşıklığı, ek işlemler ve merkezin politikalarını içerir. Fiyatlar merkeze göre farklılık gösterebilir.

  En Uygun Tüp Bebek Fiyatı

  Fiyatı etkileyen faktörler arasında tedavi sürecinin karmaşıklığı, ek işlemler ve tedavi öncesi yapılan testler bulunur. İyi bir tedavi planı oluşturarak ve uygun bir tüp bebek merkezi seçerek uygun fiyatlı bir tedavi elde edebilirsiniz.

  Yumurta toplama, embriyo oluşturulması ve anne rahmine transferinin gerçekleştirilmesi tüp bebek tedavi sürecini oluşturmaktadır. Tedavi sürecine başlanmadan yapılması gereken tahlil, test, rahim filmi gibi işlemler istenebilir. Tüp bebek fiyatı TESE, Mikro Tese, ICSI, Rosi, embriyonun dondurulması gibi işlemlerin yanı sıra tedavi öncesi yapılacak genetik inceleme ve benzeri faaliyetler de tüp bebek fiyatlarında belirleyici faktörler arasında yer alabilir.

  Image link

  Sorularınızı Cevaplıyoruz.

  Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?