Blog

Tüp Bebek

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek tedavisi nedir?

Doğal yollardan ve sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği tüp bebek tedavisi günümüz tıp seçenekleri ve gelişen teknoloji ile birlikte ileri aşamalarda başarı sağlamaktadır. Ana amacı vücut içerisindeki folikül sayısını tıbbi açıdan arttırmak olan tup bebek tedavisi bir aşılama yöntemi olarak bilinmektedir. Bunun öncesinde tüp bebek nedir sorusu soran çiftlerin ön hazırlık aşamalarını bilmelerine ve bunlara doktorumuz nezdinde uymaları gerekmektedir.

Tüp bebek hazırlık aşaması

Birçok başarılı ve sonuç veren uygulamamızdan sonra çok daha fazla çift tarafından sorulan soruların başında tüp bebek nedir sorusu gelmektedir. Tüp bebek tedavimiz iğneler aracılığıyla kadın vücudunun hormonlarının arttırılmasıdır. Tıp literatüründe kısaca embriyo transferi olarak gerçekleşmektedir. Ancak uygulamamızdan önce bebek sahibi olmak isteyen kişilerin çift olarak tüp bebek ankara seçeneklerini kullanarak uzman doktorumuza görünmeleri ve detaylı muayene edilmeleri gerekmektedir. Bunun için hasta hikayesi adı verilen ve yüz yüze görüşmeler akabinde tıbbi geçmiş kayıtlarını incelememiz gerekmektedir.

Bu noktada tüp bebek tedavisi ankara seçeneklerimizden faydalanmak isteyen çiftlerin dikkat etmesi gereken elzem hususlar vardır. Genelde unutulan ya da ihmal edilen eski hastalıkların ya da geçirilen kısa süreli rahatsızlıkların doktorumuza iletilmemesi durumunda yetersiz ve eksik bilgilerden dolayı tedavi tam olarak uygulanamamakta ve başarılı sonuç alınmamaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde hasta geçmişi eksiksiz olarak okunmalı, incelenmeli ve bebek sahibi olmak isteyenler tam teşekküllü olarak bilgilerini sağlık kurumumuza sunmalıdır.

Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Bir dizi tetkiklerden sonra aşılama iğneleri ile birlikte embriyo transferi gerçekleştirmekteyiz. Burada temel amaç folikül seviyesini kadın doğurganlığını geliştirecek kadar arttırmaktadır. Bundan sonra tamamen laboratuvar ortamında sperme hücreleri ve yumurtalar elde etmekteyiz. Akabinde suni yollarla yumurta döllenir. Son olarak embriyo takibinin yapılması ile birlikte gebelik gerçekleştirmekteyiz.

Tüp bebek tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek tedavimizin başlangıç tarihinden sonra ilk 3 gün hastaların evlerinden sürekli olarak yatmak suretiyle istirahat etmeleri önerilmektedir. Aynı zamanda ağrı kesici ya da başka hiçbir özellikte doktorumuza danışılmadan ya da doktorumuzun yazmadığı ilaçların kullanılması son derece sakıncalıdır.

 Tüp Bebek Maliyeti Ne Kadar?

Çiftler arasında en merak edilen hususlardan bir diğerini tüp bebek fiyatları oluşturmaktadır. Her yıl değişen oranda tüp bebek fiyatları ankara ve istanbul merkezlerinde tedavi farklılıkları nedeni ile değişiklik göstermektedir. 2020 yılı itibariyle tüp bebek tedavisinin sağlık kurumumuza gelen hastaların ilk müracaatlarından sonra belirlenmektedir. Yaptığımız bir dizi muayenelerden sonra tüp bebek tedavisinin fiyatı tam olarak öğrenilmesi mümkündür.