Dileğimiz; Çocuksuz Aile Kalmasın!

22 yıldır 20.000 den fazla Aile'nin hayalleri gerçek oldu!

Bir tedaviden daha fazlası için...
Deneyimli, eğitimli, kurumsal kimliği ve takım oyununu bütünüyle benimsemiş,
tüp bebek tedavisi öncesinde ve sonrasında problemleri hissedebilen
ve çözüm üretebilen uzman ekibimizden her türlü desteği alabilirsiniz.

Tüp Bebek Merak Edilen Sorular

Tüp bebek tedavisi ve Kadın Sağlığı ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevap bulabileciğiniz, eğer aradığınız soru yoksa sayfa sonundaki formdan merak ettiğiniz soruları bize gönderebilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz...
01. Kısırlık nedir? İnfertilite ne anlama gelmektedir?
Korunmasız düzenli cinsel ilişki (haftada 2-3) ile bir yılda gebelik elde edilememesidir. Kadın yaşının 35 ‘in altında olduğu çiftlerde %85-90 ‘ında ilk yılda gebelik oluşmaktadır. Diğer %10-15 ‘lik kısım infertilite kabul edildiği halde bu grupta da kendiliğinden gebelikler olabileceği akılda tutulmalıdır. Tüp Bebek klinikleri sadece bir problem tespit edilirse ortadan kaldırabilmek veya şansınızı arttırabilmek amacı ile çalışırlar.
02. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin tek şansı tüp bebek tedavisi midir?
Tedavi yöntemleri ilaçla yumurtalıkların uyarılması, aşılama ve tüp bebek olarak sıralanabilir. Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftler öncelikle çok iyi bir ön değerlendirme aşamasından geçerler. Kadın ve erkek ayrı ayrı değerlendirilir ve kendileri için en uygun tedavi yöntemi belirlenerek çift ile paylaşılır. Öneri yelpazesi oldukça geniştir. Önemli olan çiftin özellikleri dikkate alınarak o çifte özel en uygun yöntemin etik kurallar çerçevesinde sunulmasıdır. Tüpler tıkalı veya ciddi sperm problem olan bir çiftin tek şansı tüp bebek olabilir ama bazı çiftlerde sadece stresten arındırılmış bir bekleme süresi ile bile gebelik elde edilebilmektedir. Anatomik bozukluklar ya da yapısal defektler dışında yaş, özellikle de kadın yaşı en önemli belirleyicidir. Bu nedenle ileri yaş gruplarında, birkaç kez yumurta takibi ya da aşılama ile gebelik oluşmamış çiftlerde tüp bebek önerilmektedir.
03. Gebe kalıp kalmadığımı ne zaman öğrenebilirim?
Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda beta-hCG değerine bakmak suretiyle gebelik testi yapılır. Bu süreç sabırla beklemesi güç bir süreç olsa da 12 gün öncesinde tahlil yapılması yanıltıcı olabilmektedir.
04. Yumurta toplama işlemi sonra ne kadar yatak istirahati yapmalıyım?
Embriyo transferi sonrasında 1-2 saatlik dinlenme ve ardından 48 saatlik bir istirahat anne adayı için olumlu olmaktadır. Bundan sonra aksi bir öneri olmadıkça yatak istirahatine gerek yoktur. Yolculuk yapılabilir.
05. Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?
Eğitim: Öncelikle size neler yapılacağı ile ilgili detaylı bir eğitim verilir. Tedavi planı, ilaç kullanımı, yapılacak olan işlemler hakkında bilgilendirilirsiniz ve onayınız alınır. Yumurtalıkların uyarılması: Muayene ve tetkikleriniz sonucu size özel belirlenen tedavi şeması uygulanmaya başlanır,bu süreçte yumurtaların gelişimi 2-4 günlük aralıklarla vajinal ultrason ve hormon ölçümleri ile takip edilir. Bu aşama ortalama 7-10 gün sürer. Yumurtaların toplanması: Yumurtalar hazır olduğunda çatlatma iğnesi yapılır ve iğne sonrası 34- 36 saatte yumurtalar toplanır. Yumurta toplama işlemi vajinal ultrason eşliğinde ince iğnelerle yapılır. Ağrılı bir işlem değildir, Kliniğimizde bu işlem anestezi ile yapılmakta ve hastalarımız 1-2 saat istirahatten sonra taburcu edilmektedir. Spermin alınması: Yumurtaların toplandığı gün sperm doğal yolla veya bu mümkün değilse cerrahi işlemlerle alınır. Çifte en uygun sprem seçim yöntemi uygulanarak dölleme kabiliyeti en iyi olan sperm seçilir. Laboratuvar işlemleri: Yumurta ve sperm döllenmesi için Mikro Enjeksiyon yapılır. 1 gün sonra size kaç yumurtanızın döllendiği bilgisi verilir. İzleyen günlerde embriyoların gelişimi izlenir, embriyo kalitesi ve sayısı hakkında size bilgi verilir. Embriyo transferi: Hekimlerimiz ve embriyoloji laboratuvarının ortak kararı ile embriyolarınız ve rahim içi değerlendirilerek başarı şansının en yüksek olduğu gün tespit edilir ve o gün embriyolarınız yerleştirilir. Bu süre yumurta toplanmasından itibaren 3-5. günler arasındadır. Transfer ağrılı bir işlem değildir. Transfer sonrası: Kliniğimizde birkaç saat dinlendikten sonra ayrılabilirsiniz, ağır bedensel işler ve stresten uzak durmak kaydıyla günlük yaşantıya dönebilirsiniz. Bu süreçte gebelik testi yapılana kadar kullanacağınız tedavi şeması size anlatılacaktır.

Ekonomik Tüp Bebek
SGK ile Tüp Bebek Devlet Desteğinden faydalanabilirsiniz.

Tüp Bebek Devlet Desteği; Kadının yaşı 23’ü bitirmiş 41 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Üç yıl evli olma şartı zorunludur. Üç yıl evli olanlar en az iki kez aşılama yaptırmak zorundadır. Ancak sperm sayısı 5.000.000 (milyon) dan az olanlar, düşük yumurta rezervi olanlar ve tüpleri kapalı durumda olanlar da 3 yıllık evlilik şartı aranmaz.
Amacımız sizleri; bilimin doğruları ve teknolojinin desteği ile hayaliniz, umudunuz olan bebeğinize, en kısa sürede, en ekonomik tedavi seçenekleri ile ulaştırmaktır...

Güncel haberler

Gürgan Hayat - Sağlık ve Hayat'a dair haberler

Gürgan Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavilerinde merak edilenler ve en güncel tıbbi haberleri ve makaleleri okuyabilirsiniz...

Contact Form Demo