Blog

Tüp Bebek

Tüp bebek yöntemi ne zaman uygulanır

Tüp bebek yöntemi ne zaman uygulanır

Tüp bebek yöntemi ne zaman uygulanır ve başarı oranları

Çocuk sahibi olamayan çiftler adına en zorlu süreçler tedavi süreçleri olmaktadır. Çiftler tedavi aşamasında maddi ve manevi olarak çok fazla zorlanır. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesi de tüp bebek yöntemi olmaktadır. Yapılan tüp bebek tedavileri sonucunda çiftlerin belli bir bölümü başarılı olurken, bazıları ise çeşitli nedenlere bağlı olarak başarısız olabilmektedir. Kadınların gebe kalmasını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi yaş aralıklarıdır. 40 yaş üstü olan bayanların tüp bebek yöntemi ile gebe kalma olasılığı oldukça düşüktür. Tüp bebek merkezi tedavisinden önce aşılama yöntemine başvurulması gerekir. Rahim kanalında bulanan tüplerden en az bir tanesi açık ve erkeğin sperm kalitesinde herhangi bir sorun yok ise aşılama yöntemi yapılabilir. Eğer kadının tüplerinde tıkanma var ise, erkeğin sperm sayısı az ve kalitesiz ise aşılama yöntemi başarısız olmaktadır. Aşılama yöntemi yerine tüp bebek yöntemi veya tüp bebek uzmanının önereceği en uygun tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Tüp bebek yöntemi ne zaman uygulanır?

Kişilerin doğal yöntemler ile bebek sahibi olamaması, bayanların etkili üreme yaşını geçmesi, bayanların rahim kanalında yer alan tüplerin tıkalı olması, erkeklerde sperm sayısının az ve kalitesiz olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanır. Bayanların düşük yaşaması tüp bebek sonucunu etkileyen en önemli faktör olmaktadır. Aşılama gibi çeşitli tedavi yöntemlerinin uygulanmış olması ve başarı kaydedilmemesi durumunda tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Kişilerin boşa zaman kaybı yaşamaması, maddi kayba uğramaması ve psikolojik sorunlar yaşamaması adına mutlaka tedavi öncesinde çok iyi muayene edilmesi ve sonuçların çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir.

Menopoza girmiş olan kadınlar tüp bebek uygulaması ile çocuk sahibi olabilir mi?

Bayanların adet dönemleri farklı yaş aralıklarında başlayabilmekte ve son bulabilmektedir. 40 yaş altında menopoza girmiş olan bayanlar adına çeşitli tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olabilmek mümkün olmaktadır. Ancak 35 yaş üstü bayanların olumlu sonuç alması ve zaman kaybetmemesi adına mutlaka tüp bebek yöntemine tabi tutulması gerekir.

Tüp bebek başarı oranları

Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan kişiler tedavi süreci aşamasında çok fazla yorulmakta ve yıpranmaktadır. Baba adaylarının yanı sıra anne adayları daha fazla kırılgan yapıya sahip olduğundan dolayı psikolojileri hemen bozulmaktadır. Stres, moral bozukluğu ve umutsuzluk tedaviyi olumsuz yönde etkileyen başlıca etkenlerdir. Bundan dolayı öncelikle tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi adına morallerin düzgün olması ve umutlu olunması gerekir. Yapılan tedavilerin hepsinin %100 başarı ile sonuçlanması mümkün değildir. Kişilerin bu bilinç ile tedaviye başlaması olumsuz sonuç yaşanması durumunda sonucu daha kolay kabullenmelerini sağlayacaktır.

Tüp bebek başarı oranları neye göre değişim göstermektedir?

Gebeliğin oluşması tüp bebek tedavisinin başarılı olduğu anlamına gelmemektedir. Tedavinin tam anlamıyla başarılı sayılabilmesi adına mutlaka canlı doğumun gerçekleşmesi ve doğan bebeğin sağlıklı olması gerekir. Tüp bebek başarı oranları çeşitli nedenlere bağlı olarak değişim gösterir. Tedaviden önce çiftlerin durumunun çok iyi analiz edilmesi gerekir. Tedavinin başarılı olabilmesi adına anne adaylarının uygun yaş aralıklarına sahip olması önemlidir. Başarı oranının yüksek olabilmesi için en etkili faktörlerden bir tanesi de erkek sperm kalitesi olmaktadır. Kalitesiz ve az sayıda sperme sahip olan erkekler adına tedavi süreci daha zorludur. Evliliğin süresi, daha önceden gebelik ve düşük oluşması, düşük oluşmuş ise bunun nedenleri tedaviden önce mutlaka çok iyi analiz edilmelidir. Tüp bebek denemesi bir çok kez yapılabilmektedir. Hiç gebelik yaşanmaması tedavinin daha çabuk cevap vermesi adına etkilidir. Anne adayının birkaç kere düşük yapması tedavinin olumlu sonuçlanmasını etkiler. Tedavinin başarılı olması erkek veya kadınların mevcut durumlarına göre değişim gösterebilir. Tüp bebek başarı oranları çiftlerde yaşanan bazı faktörlere göre farklılık gösterebileceği gibi tedavi görülen tüp bebek merkezi ile de alakalı olabilmektedir.

Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal