Blog

Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Faktörler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Faktörler

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran Faktörler Nedir? Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisi çeşitli nedenlere bağlı olarak olumlu sonuçlar vermeyebilir. Kişiye bağlı sebepler ve genetik faktörlerin dışında kişilerin tüp bebek tedavisi sürecinde bilinçsiz hareket etmeleri de tüp bebek tedavisindeki başarıyı düşürebilmektedir.

Dünya üzerinde uygulanan tüp bebek tedavisi ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Türkiye’de ise tüp bebek tedavisinde kaliteyi artıran yöntemler hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Çiftlerin tüp bebek tedavisi süreci hakkında bilgilendirilmesi ve laboratuvar çalışmalarındaki yeniliklerle birlikte tüp bebek tedavisinde başarı artırılabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Nasıl Yükselir?

Erkekten alınacak olan spermlerin sağlıklı ve hareket kabiliyeti güçlü olan hücrelerden seçilmesi gerekir. Ancak spermlerde oluşan sorunlar nedeniyle tüp bebek tedavisinde başarı elde edilemeyebilir.

Sperm

  • Sperm sayısının normalden daha düşük olması,
  • Sperm kalitesinin düşük olması,
  • Morfolojik yapısının sağlıklı olması,
  • Hareket kabiliyetinin fazla olması ve spermin çekim gücünün fazla olması tedavide başarıyı etkileyen en önemli etkenlerdendir.

Spermlerin tüp bebek tedavisindeki görevini yerine getirip getiremeyeceği spermiyogram testi ile ortaya çıkarılabilmektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisine başlamadan önce bu testin yapılması ve spermden kaynaklı sorunların oluşması halinde ise ön tedavilere başlanması gerekir. Sperm testinin yapılmaması ve spermlerde sorun olması halinde tüp bebek tedavisinin başarısı düşecektir.

Hormonal Dengesizlikler

Kadınlardaki hormonal sorunlar yumurtaların çatlama sürecinden rahimin bebek için hazırlanması için olan sürece kadar pek çok durumu etkileyebilmektedir. Prolaktin hormonu yüksekliği, kişilerde tiroid hormonuna bağlı olarak görülen tiroid bezi hastalıkları, polikistik over sendromu nedeniyle oluşan hormon yükseklikleri kısırlığa ve tüp bebek tedavisinde başarısızlığa neden olabilmektedir. Hormon testinin uygulanmasının ardından kişilerdeki hormonlara bağlı olarak görülen sorunların tedavi edilmesi gerekir.

Hormon bozukluğu tüp bebek tedavisinin ilk zamanlarında sorun olarak görülmese de ilerleyen zamanlarda düşüğe sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi öncesinde önlem alınması gereken bir durumdur. Annede doğuştan gelen ya da sonradan kazanılmış kan pıhtılaşma sorunu ve ya bağışıklık sorunları olması halinde ise doğum esnasında anne ve bebeğin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Kilo

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerden biri olan kilo sorunu sadece tüp bebek tedavisine özel bir durum değildir. Gebelik düşünen kadınların kilo açısından çok kilolu ya da çok zayıf olmaması gerekir. Her iki durumda gebeliğin oluşumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Doğurgan bir vücuda sahip olabilmek için kilo sorunu olan bayanların tüp bebek tedavisi öncesinde beslenme ve diyet uzmanları ile görüşmeleri başarıyı yükseltecektir.

Yaş

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmek için çiftlerin ilerlemiş yaşta olmamaları gerekir. Yaş ilerledikçe rahim, yumurtalıklar, sperm üretimi gibi pek çok konuda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Yaş ilerlemesi nedeniyle organların üretkenlik oranları azaldığı gibi menopoz döneminin yaklaşması gibi çocuk sahibi olmayı engelleyecek durumlar yaşanabilir.

20-30 yaş aralığında kadınların yumurta kaliteleri yüksek olduğu gibi yumurta üretim miktarları da fazladır. Ancak yaş ilerlemeye başladıkça her sene yumurta üretiminde yavaşlamalar görülecek ve sayı düşecektir. 40’lı yaşlara doğru yumurta verimi oldukça düştüğünden dolayı 40 yaş ve sonrası için tüp bebek tedavisinin başarı oranı düşük olmaktadır.

Kadınlarda yaş ilerlemesi nedeniyle yumurtalıklar eskisi gibi verimli bir çalışma göstermeyebilir. Ayrıca rahimde yaşlanmalar görülebilir. Böyle durumlarda tüp bebek tedavisinin başarı oranı düşecektir. Ancak günümüzde bu durumu önlemek amacıyla yumurta dondurma işlemi yapılabilmektedir.

Yumurta Dondurma

Kadınlardan alınan yumurtaların kaliteli olması için genç yaşlarda alınmış olması gerekir. kadınlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak yumurtaların da kalitesi düşmeye başlar. Bu nedenle genç yaşlarda olan ve tüp bebek tedavisi gören bayanların ilerleyen zamanlarda bebek sahibi olmayı istemeleri halinde yaşlanmış olan yumurtalar yerine genç yaşlarda alınmış olan yumurtalarının kullanılması daha sağlıklıdır.

Yumurta dondurma işleminin yapılması ile birlikte genç olan yumurta hücreleri alınır ve bebek sahibi olmak isteyen annenin talepleri doğrultusunda tüp bebek tedavisi yeniden yapılabilir. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar almak için yumurta hücrelerinin genç olması belirleyici bir konudur. Anne olmak isteyen adayların ise yumurta dondurma işlemi yapması bu tedavi için başarıyı büyük oranda etkileyecektir.

Stres

Tüp bebek tedavisinin başarısını düşüren etkenler arasında en önemlisi ve en dikkat edilmeyeni stres olmaktadır. Kadın ve erkekte görülen yoğun stres bir süre sonra üreme hücrelerinin üretiminin azalmasına, yumurta ve spermde kalitenin düşmesine neden olabilmektedir. Ayrıca stres altında olmak vücuttaki hormonların çalışmasını da olumsuz bir şekilde etkilediğinden dolayı tüp bebek tedavisinde sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde erkeğin ve kadının stresli bir ortamda çalışması ve ya bulunması engellenmelidir. Stres oranı mümkün olduğunca azaltılmalı ve rahatlamaları sağlanmalıdır. Tüp bebek aşamaları gerçekleştirilirken annenin stres yaşaması tedavide pürüzlerin yaşanmasına ve döllenmiş olarak verilen yumurtaların rahime tutunmasını engelleyecektir.

Rahim Anomalileri

Kadınlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak daha sık görülen rahim rahatsızlıkları tüp bebek tedavisinin başarısını olumsuz yönde etkiler. Rahim içerisinde yapışıklık olması, miyomların bulunması, poliplerin olması kadınlar için tüp bebeği engelleyici durumlar olarak görülür. Bu tür sorunların tespit edilmesi için rahim içerisine sıvı verilebilir, ultrason görüntülerine bakılabilir ve rahim filmi (HSG) yönteminden yararlanılabilir.

Rahim sorunlarının yanı sıra kadınların tüplerinde sıvı birikmesi gibi sorunlarda yaşanabilmektedir. Tüplerde sıvı toplanması nedeniyle yumurta elde etmek oldukça zor olabilir. Çeşitli yöntemler ile rahim ve tüp sorunlarının giderilmesi gerekir.

Vajinal Enfeksiyonlar

Tüp bebek tedavisi öncesinde gebe kalmak isteyen bayanların vajinal kontrollerden geçmesi gerekir. Vajinada görülen enfeksiyonlar parazit, bakteri ve mantarlardan dolayı oluşabilir. Kadın için büyük bir sorun oluşturan vajinal enfeksiyonlar ilişki sırasında erkeğe de geçebilir ve spermleri de olumsuz yönde etkileyebilir. Kadınlarda rahim ile bağlantılı olan vajina kanalının iltihaplanmasına ve çeşitli hastalıklara karşı açık hale gelmesine neden olan bu enfeksiyonlar, erkeklerde spermlerin hareket kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebilir. Enfeksiyonların tedavi edilmesi tüp bebek başarı oranını yükseltecektir.