• İngilizce

Blog

Tüp Bebek

Tüp Bebek Yönteminde Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Tüp Bebek Yönteminde Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Yumurtalıkların hormon tedavisi ile uyarılması yumurtalıkları harap ederek erken menopoza neden olur mu?’

Kesinlikle hayır. Yumurta tedavisi ile 10 ya da daha fazla follikülün gelişmesi sağlanır. Normal siklusta da zaten benzer şekilde çoğu follikül gelişemeden kaybolmaktadır, bunlardan yalnızca bir tanesinden yumurtlama gerçekleşmektedir.Tüp bebek tedavisinde , kaybolacak olan folliküllerin kullanılması sağlanıyor diyebiliriz. Ergenlik çağı başında normal bir bayanda yaklaşık 400.000 yumurta başlangıcı olan follikül bulunur ve yıllar içinde hızla tükenir.

 

Tüp bebek tedavisi ile ikiz , üçüz gebelik şansı artar mı?

Evet. Transfer edilen embriyo sayısına bağlı olarak çoğul gebelik şansı normal popülasyona göre artmaktadır. İkiz gebelik normal popülasyonda %1-2 iken, tüp bebek tedavisinde yaklaşık olarak %30’dur.

 

Tüp bebek tedavisi sonucu oluşan bebekler normal gebeliklere göre anomali ve gelişim açısından daha fazla risk taşır mı?

Dünyadaki geniş serilerde ve bizim bugüne kadarki deneyimlerimizde , anomali açısından normal gebeliklere göre risk artması söz konusu değildir. Ayrıca gelişimleri ve ileriki hayatlarında takibinde de fark gözlenmemiştir. Fakat normal popülasyona göre artmış olan çoğul gebelikler ,bazı sorunları da beraberinde getirmektedir (erken doğum, düşük doğum ağırlığı gibi).

 

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormonlar sağlık için zararlı mıdır? Kanser yapıcı etkisi var mıdır?

Kullanılan hormonların ciddi olmayan yan etkileri olabilir fakat bunlar geçici yan etkilerdir.Kalıcı bir yan etki söz konusu değildir.Dünyadaki geniş serilerde de kanserojenik etkisi gösterilmemiştir.Tedavide kullanılan hormonlar dünyada çok yaygın olarak tüketilmektedir ve her çıkan preparat da sıkı şekilde kontrol edilerek piyasaya sürülmektedir.

 

Tüp bebek tedavisi ile dış gebelik riski artar mı?

Normal yoldan gebe kalanlarda dış gebelik oranı %1 dir. Bu oran ,tüp bebek gebeliklerinde de daha fazla değildir. Fakat altta yatan nedene bağlı olarak bazı nedene bağlı olarak bazı durumlarda bu oran artabilir (örneğin fallop tüplerinde zedelenmenin olduğu durumlar ).


  • İngilizce

  Hasta Öyküleri

  Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

  S.İ. ŞAHİN
  S.İ. ŞAHİN

  Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

  S.H. Erdemir
  S.H. Erdemir

  Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

  I. Altınöz
  I. Altınöz

  Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

  T.Z.Çalışkan
  T.Z.Çalışkan

  Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

  F.N. Kaymak
  F.N. Kaymak

  Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

  O.G.A. ASLANTÜRK
  O.G.A. ASLANTÜRK

  Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

  A.Ünal M.Ünal
  A.Ünal M.Ünal