Blog

Tüp Bebek

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler?

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler?

Son dakika haberine göre: Dünyada her yıl 400 bin tüp bebek dünyaya gelirken, Türkiye, en fazla tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Kadın ya da erkekten kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle çocuğu olmayan çiftlerden bazıları çareyi tüp bebek merkezlerinde arıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu binlerce çiftin tüp bebek tedavisinde devlet desteğine yönelik merak ettiği sorulara yanıt verdi..

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

Türkiye’de yılda yaklaşık 50 bin tüp bebek tedavisi yapılıyor. Kuzey Avrupa ülkelerinde tüp bebek tedavisi sınırsız destekleniyor. Avrupa’da her 100 bebekten 4’ü tüp bebek..

Türkiye’de evli olup çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalılarının tüp bebek tedavisi üç deneme ile sınırlı olmak üzere karşılanıyor. Kadının 23 yaşından büyük, 40 yaşından küçük olması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu binlerce çiftin tüp bebek tedavisinde devlet desteğine yönelik merak ettiği sorulara yanıt verdi. İşte merak edilen soruların yanıtları şöyle:

1-) TÜP BEBEK TEDAVİSİ YAPTIRMAK İSTİYORUM. TEDAVİ SGK TARAFINDAN HANGİ ŞARTLARDA KARŞILANIYOR?

“Evli olmakla birlikte çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısının” tüp bebek tedavisi en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere Kurumca karşılanıyor. Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucuları tarafından tıbben uygun görülmesi, kadının 23 yaşından büyük, 40 yaşından küçük olması zorunluluğu bulunuyor. Uygulamanın yapıldığı tıbbi merkezin Kurum ile sözleşme yapmış olması, eşlerden birinin en az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması gerekiyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

2-) TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEN KATILIM PAYI ALINIYOR MU?

Tüp bebek tedavisinde tedavinin yapıldığı tüp bebek merkezince ilk deneme için verilen hizmetin yüzde 30’u, ikinci denemede yüzde 25’i, üçüncü denemede ise yüzde 20’si oranında kişilerden katılım payı alınıyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

3-) TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KATILIM PAYI ALINMAYACAK HASTA GRUBU VAR MIDIR?

Harp malullüğü aylık almakta olanlar ve eşleri, malullük aylığı alan vazife malullerinin kendileri ile eşleri, başkasının yardımı ve desteği olmadan yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olanların kendileri ile bunların eşlerinden katılım payı alınmıyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

4-) Emekli Sandığı çalışanıyım. Oğlum (KML) kronik lösemi hastasıdır. Tedavisi için ilik nakli gerekli olduğundan tüp bebek tedavisine başvurmak istiyoruz. Kurum bunu karşılıyor mu?

Çocuk sahibi olup, tedavisinin başka tıbbî bir yöntemle mümkün olmaması, bu çocuğun tedavisi amaçlı genetik tarama yapılarak uygun kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik olarak giderler karşılanıyor. Hasta çocuğunuzun tedavisi için bu şartlarda tüp bebek tedavisi karşılanıyor. Ödeme, hasta çocuk adına düzenlenen bu durumların belirtildiği genetik uzmanının yer aldığı sağlık kurulu raporuna dayanılarak gerçekleştiriliyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

5-) Tüp bebek tedavisi için müracaat ettik. Aşılama için ayrı, tüp bebek için ayrı hakkımız var mı?

Intra Uterin Inseminasyon (aşılama) en az 2 deneme yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisi ne geçilebilir. Tüp bebek tedavisi ise 3 defayla sınırlı olup birbirlerinden ayrı tedavilerdir. Bu tedaviler birbirlerinin deneme sayısından bağımsız.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

6-)  39 yaşında evlendim, 41 yaşından gün alıyorum. Tüp bebek tedavisi yaptırabilir miyim?

Tedavisine başlanan kadının tüp bebek uygulama tarihinde (embriyo transferinin yapıldığı tarih) 41 yaşından gün almış olması durumunda bedeller karşılanmıyor. Ancak kadının 41 yaşından gün aldığı tarihten önce düzenlenmiş geçerli sağlık raporunun bulunması ve rapor tarihinden itibaren 30 gün içinde embriyo transferinin gerçekleştirilmiş olması durumunda sağlık hizmetleri ödeniyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

7-) Tüp bebek tedavisinde kaç deneme hakkı vardır?

SUT gereği Kurumumuzca tüp bebek tedavisinde en fazla 3 deneme karşılanıyor.

SUT gereği Kurumumuzca tüp bebek tedavisinde en fazla 3 deneme karşılanıyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

😎 Azoospermi hastalığı olan kişilerde tüp bebek tedavisi için üç yıl şartı var mıdır?

Erkeğin azoospermisi olması durumunda son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun belgelenmesi şartı aranmıyor.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

9-) Evlatlık çocuğumuz var. Tüp bebek tedavisinden yararlanabilir miyiz?

Tüp bebek tedavisinde evli olmakla birlikte çocuk sahibi olmama koşulu bulunmuyor. Diğer bir ifadeyle evlat edinilmiş çocuk olması tüp bebek tedavisine engel değildir.

Tüp bebeğe devlet desteği! İşte tüm merak edilenler

10-)  Kurumla anlaşması olmayan özel hastanede tedavi yaptırıp faturamı SGK götürerek ücretimi alabilir miyim?

Kurumla sözleşmeli olmayan bir sağlık kurumunda tüp bebek tedavisi yaptırılırsa Kurumca herhangi bir ödeme yapılmaz. Tedavi için gerekli sağlık kurulu raporu; üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında, iki kadın hastalıkları ve doğum uzman hekimi ve bir üroloji uzman hekiminin katılımı ile düzenleniyor.

 

 


  Hasta Öyküleri

  Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

  S.İ. ŞAHİN
  S.İ. ŞAHİN

  Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

  S.H. Erdemir
  S.H. Erdemir

  Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

  I. Altınöz
  I. Altınöz

  Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

  T.Z.Çalışkan
  T.Z.Çalışkan

  Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

  F.N. Kaymak
  F.N. Kaymak

  Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

  O.G.A. ASLANTÜRK
  O.G.A. ASLANTÜRK

  Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

  A.Ünal M.Ünal
  A.Ünal M.Ünal