Blog

Tüp Bebek

Ohss nedir, neden olur, tedavi yolları nelerdir?

Ohss nedir, neden olur, tedavi yolları nelerdir?

Ohss nedir, neden olur, tedavi yolları nelerdir?

OHSS, Tüp bebek tedavisinin önemli bir aşaması olan yumurtalık uyarılmasında; hormon ilaçlarının yumurtalıkları fazla miktarda uyarması sonucu kişilerde bu durum oluşabilmektedir. Diğer adıyla Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu’dur ve yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu oluşan bir yan etkidir. Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç şekilde görülmektedir. İnfertilite tedavisi gören hastaların %30-40’ında hafif veya orta şiddette Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu yaygındır. Endişelenecek bir durum değildir. Hafif ve orta derecedeki formları tolere edilebilirken; şiddetli olan formu ciddi riskler oluşturabilir. Bu gibi durumlarda güvenilir bir tüp bebek merkezi olan Gürgan Klinik Kadın Sağlığı, İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi ile iletişime geçerek kişiye özel uygulamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ohss belirtileri nelerdir?

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu durumu yumurta olgunlaştırma iğnesi yapıldıktan sonraki 3-16 gün içerisinde meydana gelir. Aşırı uyarılma sonucu büyüyen yumurtalar alt karın bölgesinde ağrı oluşturabilir. Hafif ve orta düzeydeki hastalardan, belirli süre aşırı fiziksel aktiviteden ve cinsel ilişkiden kaçınması istenmektedir. Kişinin dinlenmesi, sıvı alması ve beslenmesine dikkat etmesi ağrı şiddetinin azalarak kaybolmasını sağlar. Gebelik oluşmaması durumunda ağrı şiddeti azalarak kendiliğinden kaybolur. Gebelik oluşması durumunda da ağrı kendiliğinden geçer ve gebeliği etkileyecek olumsuz bir durum oluşturmaz. Şiddetli düzeyde OHSS durumunda ise hastanın yakından takibi gerekli görülür. Sıvı desteği verilmesinin de tedaviye olumlu katkısı olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde ohss sendromu

Tüp bebek alanında yetkin olan ve mesleki alanda oldukça fazla bilgi ve birikime sahip olan Prof. Dr. Timur Gürgan hastalarına OHSS durumunda da yardımcı olmaktadır. OHSS’yi engellemek üzere çeşitli tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Ön muayenede belirtilere bakılarak hastalığın şiddeti belirlenir ve buna uygun tedavi yöntemleri izlenir. Hafif ve orta dereceli bir OHSS’de; karın ağrısı, şişkinlik, hassasiyet, hızlı kilo alma, bulantı, ishal ve idrar miktarında azalma görülebilir. Şiddetli dereceli OHSS’de ise; karın bölgesinde sıvı birikimi, soluk almada güçlük ve hemokonsantrasyon görülebilmektedir.

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu daha çok kimlerde görülür?

Polikistik Over Sendromu olan kişilerde, yumurta rezervi çok düşük ya da oldukça yüksek hastalarda, genç ve zayıf kişilerde ve daha önce OHSS geçmişi olan hastalarda bu durumun görülme riski daha fazladır.

 

Ohss Engellenebilir mi?

Ohss nasıl engellenir? Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu şiddetine göre çeşitli tedavi şekli bulunmaktadır. Tedavi esnasında şikayetlerinizi mutlaka doktorunuzla paylaşınız. Hafif, orta ya da yüksek şiddetli OHSS durumunun tedavisi bulunmaktadır. Gebelik olsun ya da olmasın OHSS tedavisi yapılabilir ve gebelik durumunu etkilemeden başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu engellemesi için neler yapılabilir?

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu’nda ilk adım kişinin sorununun tespit edilerek kişiye özel tedavi planının çıkarılması olmalıdır. Hastanın yumurta rezervi, vücut-kitle indeksi, çeşitli hormon seviyeleri değerlendirilerek tedaviye başlanması olası yan etkileri azaltacaktır.

Ohss nasıl engellenir?

Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu’nun engellenebilmesi için, yumurtanın büyümesini ve uyarılmasını sağlayan hormonların dikkatlice ayarlanması gerekir. HCG yerine, GnRH analog ile yumurta olgunlaşması sağlanabilir. OHSS oluştuysa, damar yolu açılarak vücut içerisine sıvı ve protein takviyesi yapılabilir. İleri derecedeki OHSS’de parasentez yöntemi kullanılabilir. Gerekli tedavi yöntemlerinden faydalanılarak hastalığın en kısa sürede tedavisi sağlanır. Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu durumunun öngörüldüğü durumlarda embriyo transferi hemen yapılmamaktadır. Blastosist seviyesine kadar ulaşan embriyolar dondurularak, Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu sonrası transfer edilecek şekilde tedavi planı oluşturulur.

Ohss tedavisi

Gürgan Tüp Bebek Merkezi’nin alanında uzman doktorlar ve başarılı embriyolog’ları sayesinde tedavilerin yan etkileri en aza indirgenmektedir. Doğru merkez seçimi, tüp bebek tedavisinin her aşamasında olduğu gibi bu aşamasında da önem arz etmektedir. Tüp bebek merkezinin tecrübesi, teknolojisi ve laboratuvarı hem sizin hem de tedavinizin geleceği için riskleri öngörebilir ve size en uygun tedavi seçeneklerini sunabilir.

 

Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal