Blog

Tüp Bebek

Mikro enjeksiyon

Mikro enjeksiyon

Mikro enjeksiyon

Mikroenjeksiyon yöntemi erkek kaynaklı kısırlıktayaygın olarak kullanılmaktadır. Sperm hareketliliğinin düşük olduğu, morfolojisinin bozuk olduğu ya da sayıca az olduğu durumlarda mikro enjeksiyon ya da diğer adıyla ICSI gebelik şansını yükseltmektedir.

Mikroenjeksiyon Nedir?

Günümüzde birçok tüp bebek merkezi mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemini kullanmaktadır. Bunun sebebi Intracytoplasmic Sperm Injection (ICSI)olarak da adlandırılan yöntemin başarı oranının daha yüksek olmasıdır. Bu yöntemde döllenme rahim içerisinde değil laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Klasik tüp bebek yönteminden en büyük farkı ise klasik yöntemde çok sayıda sperm laboratuvar ortamında rahimden alınan yumurtanın etrafına bırakılır ve döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise baba adayından alınan spermler anne adayından alınan yumurtanın içine enjekte edilir.

Mikro Enjeksiyon Yöntemi Ne Zamandır Uygulanıyor?

Mikro enjeksiyon yöntemi ilk olarak 1992 yılında Belçika’da kullanılmıştır. Bu yöntemle beraber eski yöntemlerle bebek sahibi olmakta başarısız olan çiftler bebek sahibi olma şansını yakalamışlardır. Azosperm olan erkeklerin de baba olma şansını artıran bu yöntem uzun yıllardır ülkemizde uygulanmaktadır.

Mikro enjeksiyon Yöntemi Avantajları

Mikroenjeksiyon yöntemi genel olarak sperm sayısının az, sperm hareketliliğinin yavaş ve sperm morfolojisinin bozuk olduğu durumlarda büyük avantaj sağlamaktadır. Spermlerin direkt olarak yumurtanın içerisine bırakılması daha yüksek bir oranla döllenmenin sağlanması ve başarıya ulaşması için önemli bir etkendir. ICSI yönteminde sperm miktarı döllenme oranı ile bağlantılı değildir.Erkek faktörlü kısırlıkta TESE, TESA ya da Mikro TESE yöntemleri ile bir ya da iki adet sperm elde edilmesi ile de ICSI uygulanabilmektedir.

ICSI kimlere Uygulanır?

Daha önceki tedavilerinde döllenme problemi yaşayan çiftler, sperm sayı-şekil-hareketliliği sorunu olan çiftler, TESE-TESA-Mikro TESE cerrahi işlemleriile sperm elde edilmesi gerektiği durumlarda mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanır.

Mikro Enjeksiyon Yönteminde Anomali Riski Artar Mı?

Yeni doğan bebeklerde yapısal ya da fiziksel anomali riskinin mikroenjeksiyon yöntemiyle artıp artmadığı konusu halen tartışılmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda mikroenjeksiyon ya da tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde, doğal yolla oluşan gebelikten farklı bir bulgu gözlenmemiştir.  Genetik yapılarında anomali riski olan erkeklerde kromozom analizinin yapılması faydalı görülmektedir. Ayrıca genetik taramaların yapılması anomali riskini azaltacaktır.

Mikro enjeksiyon Fiyatları

Mikro enjeksiyon tedavisi ile tüp bebek tedavisi arasında maliyet farkı bulunmamaktadır. Tüp bebek merkezleri arasında kullanılan tedavi yöntemlerine göre fiyat farkı bulunmaktadır. Mikro enjeksiyon tedavisinin fiyatı hakkında bilgi almak için 0312 442 74 04 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir veya www.gurganclinic.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal