Blog

Azospermi Rosi Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık sorunu olan erkeğe baba olma umudu Rosi Tekniği

Kısırlık sorunu olan erkeğe baba olma umudu Rosi Tekniği

Kısırlık sorunu olan erkeğe baba olma umudu: ROSI tekniği

Erkek kısırlığı üzerine yaptıkları çalışmada, elde edilen verilerin yüz güldürücü olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan,

“Spermlerin özel tekniklerle, bir çeşit elektrikle yumurtaya yapışmasını sağlayarak, döllenmeyi oluşturabildik. Bu önemli bir çığır açtı. Bu tekniğe, Round Spermatid Enjeksiyonu ” Rosi ” diyoruz” dedi.

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (ÜTCD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ÜTCD Kongresi, 945 katılımcının yanı sıra 115 Türk, 23 yabancı konuşmacı ile başladı. Kongrede, üreme tıbbı ve cerrahisi alanındaki tartışmalı ve güncel konular, dünyada ve Türkiye’de üreme endokrinolojisi, infertilite, yardımcı üreme teknikleri, insan üremesi ile ilgili genetik ve moleküler biyoloji; yeni teknik gelişmeler ile ilgili çalışmalar yapan klinisyenler ve bilim insanları tarafından interaktif bir şekilde tartışılıyor.

Kongreden sonra açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (ÜTCD) Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, erkekler de kısırlık sorunu ve tedavi yöntemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Gürgan, erkek sperminde meydana gelen problemlerin başında, olgunlaşma ve genetik problemler olduğunu kaydetti.

“Elde ettiğimiz veriler yüz güldürücü”

Kısırlıkla ilgili çeşitli testler yaptıklarını söyleyen Gürgan, “Şimdiye kadar çözemediğimiz en önemli sorun, testislerde sperm yapımının azaldığı ve olgunlaşmamış spermlerin ortada olduğu. Hatta bazı ameliyatlarla hiç sperm bulamadığımız, yumurtayı dölleyemediğimiz olgularla uğraşıyorduk. Son yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalar var. Özellikle Japon grubuyla yaptığımız çalışmalar 2 senedir sürüyor. Bu çalışmalarda elde ettiğimiz veriler yüz güldürücü” dedi.

“Bu önemli bir çığır açtı”

Yaptıkları olgularla, erkeklerin testislerinden elde edilen numunelerle, gelişmemiş ve yuvarlak spermler bulduklarını kaydeden Prof. Dr. Timur Gürgan şöyle konuştu:

Rosi nedir?

“Bu spermlerin elektrofuzyon tekniği ile yumurtaya yapışmasını sağlayarak, döllenmeyi oluşturabildik. Bu önemli bir çığır açtı. Bu tekniğe, Round Spermatid Enjeksiyonu (ROSI) diyoruz. Yaptığımız bu teknikle spermin yumurtayı döllediği, gelişmenin iyi şekilde ilerlediği ve döllenmiş yumurtaların kadın rahmine verildiğinde gebelik oluştuğu artık bir hakikat. Şimdiye kadar çok umutsuz olan ve gelişmemiş yuvarlak sperm bulunmasına rağmen olumlu sonuç alınmayan durumlarda, ROSI tekniği yeni bir umut ışığı oldu”

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Gürgan, bu tekniği kullanarak gebelik elde eden hastaların olduğunu vurguladı.

Gürgan, “Özelikle bir konuya değinmek istiyorum. Bu sihirli bir teknik değil. Çok dikkatli yapılması gerekiyor. Tecrübeli, iyi yerlerde, ranta kaçmadan. Özel ve uygun hastalara yapıldığı zaman, çocuk şansı olmayan çiftlere umut ışığı oluyor. Bizde bunu Türkiye’de başaran bir merkeziz. 2 senenin sonunda ilk gebelikleri elde ettik” ifadelerini kullandı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, ROSI tekniği ile oluşan gebelik oranlarının yüzde 20 aralığında görüldüğünü, sıfır şansı olan çiftlerin bu orana ulaşmasının tıp için önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

Rosi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz?

 

 


  Yorum / Soru Gönder

  Hasta Öyküleri

  Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

  S.İ. ŞAHİN
  S.İ. ŞAHİN

  Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

  S.H. Erdemir
  S.H. Erdemir

  Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

  I. Altınöz
  I. Altınöz

  Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

  T.Z.Çalışkan
  T.Z.Çalışkan

  Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

  F.N. Kaymak
  F.N. Kaymak

  Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

  O.G.A. ASLANTÜRK
  O.G.A. ASLANTÜRK

  Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

  A.Ünal M.Ünal
  A.Ünal M.Ünal