• İngilizce

Blog

Tüp Bebek

Kilo Hamile Kalmada Etkili Midir?

Kilo Hamile Kalmada Etkili Midir?

Kilo Hamile Kalmada Etkili Midir?

Hamilelik, her kadının hayatında en az bir kere tatmak istediği duygular arasında belki de ilk sırada yer alır. Fakat bu duyguyu tadabilmek için anne adayının hamile kalmadan önceki döneminden hamilelik sırasına ve hatta sonrasına kadar dikkat etmesi gereken birçok unsur mevcut. Bu unsurlarda, beslenmeden sonra ilk sırada gelen kilo konusudur. ‘’Hamile kalmadan önce olunması gereken ideal kilo var mı? Kilolu hatta obez sayılabilecek kişiler hamile kalmada zorluk yaşıyor mu?’’ sorularının cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Hamile kalmadan önce kilo

Üç bin çift üzerinde hamile kalma durumu hakkında araştırma yapılıyor. Sonuçlara göre normal vücut ağırlığındaki kadınların hamile kalma olasılığı, obez kadınlara göre %43 daha yüksek çıkıyor. Tabi ki bu oran obezitenin tüm derecelerinde geçerli değil, ortalama bir sonuçtur. Birinci dereceden obez kadınların hamile kalma olasılığının normal kilolulardan %26; morbid obez olan kadınların hamile kalma olasılığının ise normal kilolulardan %46 daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Buradan çıkarılacak sonuç ise yemek yeme hissiyatı ve tokluğu ilgilendiren leptin hormonunun doğurganlığı etkilediğidir. Bu sebeple hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle yiyecek rutinini düzen ve sağlık kalıplarına sokması, sonrasında sağlıklı bir şekilde kilo vermesi hamile kalma ihtimali için yararlı olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo verilirken kas dokusundan değil yağ dokusundan kaybetmeye özen gösterilmelidir.

Beslenme rutinini sağlık ve düzene koymak ise hem anne adayının hem de bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından önemlidir. Anne adayı sağlıklı beslenerek çocuğun ilerideki kalp-damar, şeker gibi hastalıklarının önüne geçebilir.

İdeal kiloya ulaşmak hamileliği kolaylaştırmasının yanı sıra sağlıklı ve rahat bir gebelik ve doğum geçirmeye, bebeğin sağlıklı gelişimine ve hamilelik sonrası annenin rahat kilo vererek formuna dönmesine yardımcı olacaktır.

İdeal kilo ve fazla kilo nedir? Ne kadar kilo vermelisiniz?

İdeal kilo kişiye özeldir. İdeal kilonuzu öğrenmek için bir beslenme uzmanıyla görüşmeli ve uzmanın doğrultularıyla kilo vermelisiniz. Yanlış ve aşırı diyetler veya aç kalarak kilo vermeye çalışmak kas dokusunda, vücuttaki protein ve vitamin gibi maddelerde eksilmeye sebep olacağından kendiniz için doğru beslenme şeklini bulmalı ve yağ dokunuzdan kilo vermelisiniz.

Vücut kitle indeksi ve vücut ölçüleri ise ülkemizde ve dünyada belirli kalıplara girmiştir. Evde vücut ölçülerinizi alarak ne kadar incelmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Vücut kitle indeksi, kilogram cinsinden kilonun, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle bulunur. 18,5-25 arası sonuç ideal kilodur. 25 üzeri kilolu ve 30 üzeri ise aşırı kilo, obez sayılabilecek cinstendir.

Birçok kadında vücut kitle indeksi (VKİ) ideal oranlarda olsa bile kadın, bel çevresi yağlanması yüzünden kilolu sınıfına girebilir. Bel çevresi yağlanması organ yağlanması olarak düşünülür.

Kadınlarda bel çevresi 80 santimetreyi geçmemelidir. Bu ölçü 80 santimetreyi geçince şişmanlık, 88 santimetreyi geçince obezlik başlar.

Etikerler: hamile kalmadan önce, hamile kalmadan önce kilo, hamile kilosu, hamilelikte kilo önemli mi, hamilelik ve aşırı kilo, hamile kalmadan önce diyet, hamile diyeti

  • İngilizce

Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal