Blog

Tüp Bebek

Kilo Hamile Kalmada Etkili Midir?

Kilo Hamile Kalmada Etkili Midir?

Kilo Hamile Kalmada Etkili Midir?

Hamilelik, her kadının hayatında en az bir kere tatmak istediği duygular arasında belki de ilk sırada yer alır. Fakat bu duyguyu tadabilmek için anne adayının hamile kalmadan önceki döneminden hamilelik sırasına ve hatta sonrasına kadar dikkat etmesi gereken birçok unsur mevcut. Bu unsurlarda, beslenmeden sonra ilk sırada gelen kilo konusudur. ‘’Hamile kalmadan önce olunması gereken ideal kilo var mı? Kilolu hatta obez sayılabilecek kişiler hamile kalmada zorluk yaşıyor mu?’’ sorularının cevaplarını bu yazıda bulacaksınız.

Hamile kalmadan önce kilo

Üç bin çift üzerinde hamile kalma durumu hakkında araştırma yapılıyor. Sonuçlara göre normal vücut ağırlığındaki kadınların hamile kalma olasılığı, obez kadınlara göre %43 daha yüksek çıkıyor. Tabi ki bu oran obezitenin tüm derecelerinde geçerli değil, ortalama bir sonuçtur. Birinci dereceden obez kadınların hamile kalma olasılığının normal kilolulardan %26; morbid obez olan kadınların hamile kalma olasılığının ise normal kilolulardan %46 daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Buradan çıkarılacak sonuç ise yemek yeme hissiyatı ve tokluğu ilgilendiren leptin hormonunun doğurganlığı etkilediğidir. Bu sebeple hamile kalmak isteyen kadınların öncelikle yiyecek rutinini düzen ve sağlık kalıplarına sokması, sonrasında sağlıklı bir şekilde kilo vermesi hamile kalma ihtimali için yararlı olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo verilirken kas dokusundan değil yağ dokusundan kaybetmeye özen gösterilmelidir.

Beslenme rutinini sağlık ve düzene koymak ise hem anne adayının hem de bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığı açısından önemlidir. Anne adayı sağlıklı beslenerek çocuğun ilerideki kalp-damar, şeker gibi hastalıklarının önüne geçebilir.

İdeal kiloya ulaşmak hamileliği kolaylaştırmasının yanı sıra sağlıklı ve rahat bir gebelik ve doğum geçirmeye, bebeğin sağlıklı gelişimine ve hamilelik sonrası annenin rahat kilo vererek formuna dönmesine yardımcı olacaktır.

İdeal kilo ve fazla kilo nedir? Ne kadar kilo vermelisiniz?

İdeal kilo kişiye özeldir. İdeal kilonuzu öğrenmek için bir beslenme uzmanıyla görüşmeli ve uzmanın doğrultularıyla kilo vermelisiniz. Yanlış ve aşırı diyetler veya aç kalarak kilo vermeye çalışmak kas dokusunda, vücuttaki protein ve vitamin gibi maddelerde eksilmeye sebep olacağından kendiniz için doğru beslenme şeklini bulmalı ve yağ dokunuzdan kilo vermelisiniz.

Vücut kitle indeksi ve vücut ölçüleri ise ülkemizde ve dünyada belirli kalıplara girmiştir. Evde vücut ölçülerinizi alarak ne kadar incelmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Vücut kitle indeksi, kilogram cinsinden kilonun, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle bulunur. 18,5-25 arası sonuç ideal kilodur. 25 üzeri kilolu ve 30 üzeri ise aşırı kilo, obez sayılabilecek cinstendir.

Birçok kadında vücut kitle indeksi (VKİ) ideal oranlarda olsa bile kadın, bel çevresi yağlanması yüzünden kilolu sınıfına girebilir. Bel çevresi yağlanması organ yağlanması olarak düşünülür.

Kadınlarda bel çevresi 80 santimetreyi geçmemelidir. Bu ölçü 80 santimetreyi geçince şişmanlık, 88 santimetreyi geçince obezlik başlar.

Etikerler: hamile kalmadan önce, hamile kalmadan önce kilo, hamile kilosu, hamilelikte kilo önemli mi, hamilelik ve aşırı kilo, hamile kalmadan önce diyet, hamile diyeti