Assisted Hatching

Image
Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

Assisted Hatching Nedir?

“Assisted Hatching” (Destekli Yumurta Kabuğu Açma), tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan bir yardımcı yöntemdir. Bu yöntemde, embriyonun dış zarı olan zona pellucida adı verilen kabuğu dikkatlice inceltilir veya delinir. Bu işlem, embriyonun rahme tutunma yeteneğini artırmayı amaçlar.

Assisted hatching işlemi genellikle şu şekilde uygulanır:

 1. Embriyo Gelişimi: Yumurta hücresinin döllenmesi sonucunda oluşan embriyo, birkaç gün boyunca laboratuvar koşullarında geliştirilir.
 2. Zona Pellucida Açma: Embriyonun dış zarı olan zona pellucida, özel bir işlemle inceltilir veya delinir. Bu işlem, embriyonun dış zarının daha geçirgen hale gelmesini sağlar.
 3. Embriyo Transferi: Assisted hatching işlemi sonrasında, embriyo en iyi kalitedeki ve uygun sayıdaki seçilenleri, kadının rahmine transfer edilir.

Uygulanan Yöntemler

Tüp Bebek Başarısızlıklarında
Anne & Baba olma Umudu:
Assisted Hatching Yöntemi

Kısırlık, Sperm Testi

Assisted hatching işlemi, özellikle bazı durumlarda düşünülebilir:

 1. İleri Yaş: Anne adayının ileri yaşta olması durumunda, zona pellucida kalınlaşabilir ve embriyonun rahme tutunma şansını azaltabilir. Assisted hatching, bu durumda kullanılarak embriyonun rahme daha iyi tutunmasına yardımcı olabilir.

 2. Daha Önceki Başarısız Denemeler: Önceki tüp bebek denemelerinde embriyoların rahme tutunma problemi yaşandıysa veya başarısız olduysa, assisted hatching işlemi düşünülebilir.
 3. Zona Pellucida Kalınlığı: Zona pellucida kalınlığı normalden daha fazlaysa, embriyonun çatlaması ve rahme tutunması zorlaşabilir. Assisted hatching, bu durumda embriyonun dış zarının daha geçirgen hale getirilmesine yardımcı olabilir.

Assisted Hatching

Embriyo Tıraşlama, ( Assisted Hatching ) Yumurtayı çevreleyen ve onu dış etkenlerden koruyan zona pellucida adı verilen zar bazı durumlarda kalın olabilir. Bu durum embriyonun serbest hale geçip anne rahim duvarı olan endometriuma tutunmasına engel olabilir. Bu gibi durumlarda bu zar, lazer veya kimyasallar ile inceltilerek ya da küçük bir delik açılarak embriyonun rahim içi zarına daha kolay tutunması sağlanarak gebelik şansı arttırılmaktadır.

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde elde edilen yumurta ve spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve anne adayının rahmine yerleştirilmesi sonrasında, çoğu durumda embriyo gelişmesine rağmen gebelik oluşmamaktadır. Döllenmenin başarılı olmasına rağmen gebeliğin oluşamama nedenlerinden biri de embriyonun rahme tutunamamasıdır.

Lazer Assisted Hatching Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi sonrası hamileliğin oluşmasına engel olan en önemli faktörü; embriyonun çevresindeki zarı yırtamaması sonucu rahim duvarına yerleşememesi olarak açıklayabiliriz. Rahme yerleştirilen embriyo bölünmesini ve büyümesini bulunduğu ortamda devam ettirmektedir. Belirli bir aşamadan sonra zona pellucida zarını yırtarak dışarıya çıkar ve rahim içi dokusunun derinliklerine yerleşir. Rahime tutunan embriyo gelişimini devam ettirerek hamileliği tamamlar. Ancak bu sürecin normal şartlarda gelişmemesi durumunda, embriyo çevresindeki zona pellucida zarını yırtamaz ve rahim duvarına yerleşemez.

Peki, lazer assisted hatching nedir? Bu yöntem nasıl uygulanmaktadır? Destekli yuvalama olarak da ifade edilen bu yöntem güvenilir tüp bebek merkezlerinde yetkin embriyologlar tarafından uygulanmaktadır. Son teknoloji mikroskoplar altında incelenen embriyoların duvarı özel bir lazer tekniği ile inceltilmekte ya da açılmaktadır. Embriyo Tıraşlama yöntemi uygulanırken mekanik, kimyasal ve lazer olmak üzere üç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem kısa sürede uygulanan pratik bir yöntemdir.

Embriyo Zarını İnceltme Kimlere Uygulanır?

Gürgan Clinic Tüp Bebek Merkezinde de uygulanan Assisted Hatching yöntemihamilelik şansını artırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Anne adayının 37 yaşının üstünde olması, tekrarlayan düşükler ve başarısız gebelikler, embriyoyu çevreleyen zarın kalın olması gibi nedenlerin olduğu denemelerde bu yöntemin uygulanması gebeliklerde başarı şansını artırmaktadır.

YouTube video
sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Image link

  Sorularınızı Cevaplıyoruz.

  Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?