Rosi Yöntemi

Kısırlık sorunu olan erkeğe baba olma umudu: ROSI tekniği

Erkek kısırlığı üzerine yaptıkları çalışmada, elde edilen verilerin yüz güldürücü olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan,

“Spermlerin özel tekniklerle, bir çeşit elektrikle yumurtaya yapışmasını sağlayarak, döllenmeyi oluşturabildik. Bu önemli bir çığır açtı. Bu tekniğe, Round Spermatid İnjeksiyonu ” ROSİ “ diyoruz” dedi.

Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (ÜTCD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen ÜTCD Kongresi, 945 katılımcının yanı sıra 115 Türk, 23 yabancı konuşmacı ile başladı. Kongrede, üreme tıbbı ve cerrahisi alanındaki tartışmalı ve güncel konular, dünyada ve Türkiye’de üreme endokrinolojisi, infertilite, yardımcı üreme teknikleri, insan üremesi ile ilgili genetik ve moleküler biyoloji; yeni nesil teknik gelişmeler ile ilgili çalışmalar yapan klinisyenler ve bilim insanları tarafından interaktif bir şekilde tartışılıyor.

Kongreden sonra açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği (ÜTCD) Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, erkekler de azospermi (azoospermia) kısırlık sorunu ve tedavi yöntemi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Gürgan, erkek sperminde meydana gelen problemlerin başında, olgunlaşma ve genetik problemler olduğunu kaydetti.

“Elde ettiğimiz veriler yüz güldürücü”

Kısırlıkla ilgili çeşitli testler yaptıklarını söyleyen Gürgan, “Şimdiye kadar çözemediğimiz en önemli sorun, testislerde sperm yapımının azaldığı ve olgunlaşmamış spermlerin ortada olduğu. Hatta bazı ameliyatlarla hiç sperm bulamadığımız, yumurtayı dölleyemediğimiz olgularla uğraşıyorduk. Son yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalar var. Özellikle Japon grubuyla yaptığımız çalışmalar 2 senedir sürüyor. Bu çalışmalarda elde ettiğimiz veriler yüz güldürücü” dedi.

“Bu önemli bir çığır açtı”

Yaptıkları olgularla, erkeklerin testislerinden elde edilen numunelerle, gelişmemiş ve yuvarlak spermler bulduklarını kaydeden Prof. Dr. Timur Gürgan şöyle konuştu:

rosi teknigi nedir 1

Rosi nedir?

“Bu spermlerin elektrofüzyon tekniği ile yumurtaya yapışmasını sağlayarak, döllenmeyi oluşturabildik. Bu önemli bir çığır açtı. Bu tekniğe, Round Spermatid Enjeksiyonu ( rosi ) diyoruz. Yaptığımız bu teknikle spermin yumurtayı döllediği, gelişmenin iyi şekilde ilerlediği ve döllenmiş yumurtaların kadın rahmine verildiğinde gebelik oluştuğu artık bir hakikat. Şimdiye kadar çok umutsuz olan ve gelişmemiş yuvarlak sperm bulunmasına rağmen olumlu sonuç alınmayan durumlarda, Rosi yöntemi yeni bir umut ışığı oldu”

Konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Gürgan, bu tekniği kullanarak gebelik elde eden hastaların olduğunu vurguladı.

Rosi yöntemi nedir ve kimler faydalanabilir?

Gürgan, “Özelikle bir konuya değinmek istiyorum. Bu sihirli bir teknik değil. Çok dikkatli yapılması gerekiyor. Tecrübeli, iyi yerlerde, ranta kaçmadan. Özel ve uygun hastalara yapıldığı zaman, çocuk şansı olmayan çiftlere umut ışığı oluyor. Bizde bunu Türkiye’de başaran bir merkeziz. 2 senenin sonunda ilk gebelikleri elde ettik” ifadelerini kullandı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Timur Gürgan, ROSI tekniği ile oluşan gebelik oranlarının yüzde 20 aralığında görüldüğünü, sıfır şansı olan çiftlerin bu orana ulaşmasının tıp için önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.

Contact Form Demo

Instagram Soru : Cevaplar

Prof.Dr. Ahmet Hakan Haliloğlu

Embriyolog Halil RUSO

Instagram Canlı Yayında, Erkek kısırlığı konusundaki sorularınızı yanıtlıyor..

Motil spermlerin çeşidi neden yazılmıyor a,b,c bilgisi neden verilmiyor? Neden sadece motil yazılıyor.

Her laboratuvarda bunların çeşidi yazılır, sadece total motil yada total progresive motilite olarak belirtir. İmmotillerde zaten yüzdelik çıkıyor. Raporlanması başka yapıldığı için. Milyonlarca sperm arasından sayılarda klasifiye edilmesi a,b,c diye ayrılması çok mümkün olmadığından olabilir. Açıklama kısmında sperm durumları ile ilgili gerekli detaylar verilmektedir.

Morfoloji kötü spermler neden kullanılıyor? Sonra tutmayınca morfolojisi kötüydü deniliyor.

Bazen ejekülatlarda %0 normal morfolojide spermler bulunuyor. Elimizde başka çare olmadığında bunları kullanmak durumda kalıyoruz. Morfoloji aslında prognostik olarak tedavinin seyrini yada başarı yüzdesini düşünüğünüzden daha az etkiliyor. Belirli başlı izole morfolojik anomaliler haricinde. Mesela Globozospermi gibi; spermlerin yuvarlak başlı olması, agrozom dediğimiz kısmının bulunmaması durumlarda. Morfoloji son derece önemli ama geriye kalan durumlarda aslında düşündüğünüz kadar da önemli değildir. Spermlerin en önemli tarafı bizim açımızdan tüp bebek tedavsinde içerisinde taşımış oldukları genetik yapı yada genetik maddedir.  Biz bu genetik maddeyi transfer ediyoruz yumurtaya. Eskiye göre yani yıllar öncesine baktığımızda aslında morfolojisi bozuk spermlerde çok önemli yol katetmiş durumdayız. Hem kimyasal aktivasyonlarda hem elektrik kullanılarak yapılan aktivasyonlarda morfolojisi bozuk ve daha önce gebelik şansı hiç olmayan hastalarda, gebelik haberleri alıyoruz artık. Tabiki bunların bir kısmı negatif olduğunda yapacak bir şey yok morfolojiye bağlıyoruz. Bundan birkaç yıl öncesine göre oldukça iyi durumdayız. Başarısızlıkları %100 morfolojiye bağlamıyoruz.

Pooling hakkında düşünceleriniz nelerdir? Spermler çözülünce bozuluyor mu?

Tabiki bozulma olacaktır mutlaka, beklediğimiz ve belli bir limite kadar tolere edilebilen bir kayıp olacaktır.  Herhangi bir hücreyi dondurduğumuzda bunları çözerken belli bir oranda canlılıklarını kaybetmesini bekliyoruz. Dolayısıyla, %60 lık dondurma – çözdürme başarısı bizim için yeterli olacaktır.  Burda en sık rastladığımız sorulardan bitanesi; testiküler yolla elde ettiğimiz spermlerde bir iki tane motil hücre gördük, iki üç tane de hareketsiz hücre gördük, bunları çözdüğümüzde canlı döner mi diye soruluyor. Adet olarak bahsettiğimiz bizim o alanda gördüğümüz hücre sayısı, dolayısıyla dondurduğumuz hücre sayısı bundan çok daha fazla olacaktır. Bunların da yaklaşık %60 lık – 70’lik kısımları canlı olarak döndüğünde mikroenjeksiyon için yeterli ve sağlıklı canlı hücre olacağını düşünüyoruz.

 

 

İmmotil spermlerle döllenme işlemi merkezinizde yapılıyor mu?

 

Yerinde hareketli spermlerin işlemde şansı nedir? Önemli olan canlı olması mı morfolojisi mi?

 

Eşimde sperm azlığı var olan spermlerinde dışarı çıktıklarında ölüyor. İsteksizlik yapar mı?

Hocam kısırlıkla ilgili değil ama transfer olunca biraz idrar kaçırma oldu acaba embriyo zarar görür mü?

Erkekte varikozel rahatsızlığı spontan gebeliği engeller mi?

Merhaba, eşim tese oldu üç tane sperm çıktı ve donduruldu, spermler canlı değildi, kuyruklu tutar mı?

 

Laboratuvarda ayrıntılı sperm tahliline bakılıyor mu, spermatit elonge bakılıyor mu?

 

Hocam eşim azosperm 2 sefer tese oldu hücre çıkmadı 3. tesede çıktı. Eşim sizin hastanız, tekrar çıkma şansı var mıdır? Kök hücreleri iyi midir?

Hangi koşullarda sperm dondurulması gerekir?

Hocam 3. gün embriyosu mu 5. gün embriyosu mu daha iyidir transfer işleminde?

Hocam iyi günler, eşimden spermatid toplandı. Gebelik oluşma şansı tıpta % kaçtır?

Hocam azospermi nedenini nasıl öğrenebiliriz, bir testi var mıdır?

Hocam 10 sene önce tese ameliyatı olmuştu eşim hiç hücre bulamadılar. Yaşı 39 tekrar ameliyat olabilir mi. Bu ameliyatı kaç kez yapılmasını öneriyorsunuz?

Hocam 34 yaşında eşim adet görmüyor 2.5 yıldan beri İstanbul’da tüp bebek yapmak istedik. 2 embriyo donduruldu ama adet bir türlü olmadı. Ağır hormon ilaçları kullandığı halde rahim filmi filan çekildi. Ne önerirsiniz?

Kısa kuyruk hareketsiz spermlerde gebelik elde ettiniz mi?

Polikistikover de şans ne kadar hocam

Hocam elonge hücrelerin canlılığı anlaşılabilir mi?

Azospermi hastası olan bir kişi genetik sonuçları temiz çıkarsa nasıl bir yol izlemeli.

Cuma günü transfer oldum hocam 5.gün embriyosu 5AA kalite şansım yüksek mi?

Reprodrm hakkında bilgi verir misiniz?

Lökosit sperm görülmemesini engelliyor mu hocam? Merkezinizde lökosite bakıyor musunuz?

Hocam eşim azospermi ve bana havuz yöntemi yapılması istendi genetik bozukluğu olup olmadığını öğrenmek için başka şekilde öğrenilir mi genetik bozukluk

Ahmet hocam eşim sizin hastanız, eşimin testisleri normalden daha küçük demiştiniz iki defa mikro tese oldu transferim tutmadı üçüncü mikro tese olabilir mi?

Sb1 formu ne demektir?

Hocam micro tese ile elde edilen baş ve boyun morfolojisini bozuk sperm’lerin düzeltilmesi için tedavi süreci nasıl olur ne kadarlık zamana yayılabilir

Azf C delesyonu hastalarda cinsiyet seçimi haricinde genetik tarama öneriyor musunuz?

[tm_contact_form_7 id=”22953″ style=”02″]