Blog

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Zor mu?

Tüp Bebek Tedavisi Zor mu?

Tüp Bebek Tedavisi Zor mu?

Tüp Bebek Tedavisi Zor mu? Tüp bebek tedavisi kolay olmayan ve stresli bir süreçtir. Özellikle, gebelik döneminde risk altında olan bayanlar, tüp bebek tedavisinde olumsuz sonuçla karşılaşan çiftler ve düşük riski ile karşı karşıya kalan anne adayları bu süreci oldukça stresli bir hale getirebilmektedir. Tedavi sürecinin sadece stresli olması değil, olumsuz durumlar, zaman, masraflar, bekleme ve risk unsurları çiftler için stresi tetikleyen olgular arasında yer almaktadır. Bu dönemde strese maruz kalan anne adayları, hem hamilelik sürecinde hem de doğum sonrasında bazı sıkıntıları da endişe haline getirmektedir.

Tüp bebek tedavisinde stresle başa çıkmak

Özellikle, sağlıklı beslenme ve ruhsal sağlığımız stres nedeni ile olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu durumlarda bebeğin gelişim ve büyüme sistemine etki edebilmektedir. Tüm bu hususlar dikkate alındığında tüp bebek tedavisi boyunca hem anne adayı hem de baba adayı var olan stres ve diğer psikolojik problemlere karşı dirençli bir şekilde davranmalıdır. Özellikle baba adayları eşleri üzerinde bir stres yönetimi yapmak zorundadır. Ayrıca Tüp Bebek tedavisi zor, ağrılı ve acılı bir tedavi değildir. Tüp bebek tedavi süreci içerisinde yaşayacağınız aşamalar, işlemler, tetkikler konusunda Doktor ve Hemşirelerimiz size her zaman yardımcı olacaktır.  Kliniğimizde, Balanslama Konsepti ile başarıya ulaşmak çok daha kolay.  Zihin – Beden Dengeleme, Sperm Dengeleme, Yumurta Dengeleme, Embriyo Dengeleme, Genetik Dengeleme, Rahim İçi Zarı Dengeleme, Tüp Bebek Merkezi; Güncel, bilimsel ve teknolojik tedaviyi, alanında uzman bir ekiple sunuyoruz.

Tedavi sürecinde stresle başa çıkmak için günlük hayatın devamı

Tüp bebek tedavisi sürecinde özellikle anne adayları üzerinde yoğunlaşan stresle baş etme yolları arasından en etkili olanı sosyal hayatın devamıdır. Tüp bebek tedavisinin olumlu şekilde sonuçlanabilmesi genel olarak anne adayında embriyonun istenilen şekilde rahme yerleşmesi ile mümkün olmaktadır. Bu süreç yaklaşık olarak 10-15 günlük bir süreçtir. Bu süreci sadece doktor randevuları, muayeneleri ve ilaçlarla geçirmek anne adayını strese sürükleyen etkenler arasındadır. Bu süreç boyunca günlük hayatın devamı stresle başa etmenizi sağlayacaktır.

Günlük hayatın kaldığı yerden devam etmesi, anne adayının hayatının sadece tedaviden ibaret olmadığını göstermektedir. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek çoğu kez baba adayına düşmektedir. Tedavi boyunca iyi bir stres yönetimi annenin daha sağlıklı şekilde gebelik dönemini atlatmasını sağlayacaktır. Ayrıca, günlük hayatın devamı sırasında anne adayının keyif aldığı aktiviteleri yapmakta, süreci olumlu şekilde etkileyecektir.

Stresle Başa Çıkmak için Tedaviyi Unutun

İnfertilite veya Kısırlık ile mücadelede sürecinde stresle baş etme yolları arasında önemli bir diğer nokta tüp bebek tedavisinin bilinçaltından atılmasıdır. Özellikle, tedavi ile ilgili sürekli konuşmak, düşünmek ya da araştırma yapmak farklı yorumları mümkün kıldığı için anne adayında bazen hayal kırıklıklarına ve strese neden olmaktadır. Yakın çevre ile sürekli tedaviyi konuşmak, yanlış bilgiye dayanan yorumlar tedavi sürecine katılan çiftleri olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, tedavi sürecinde hem yanlış bilgiye kapılmamak için hem de süreçten psikolojik şekilde etkilenmemek için tedavi ile ilgili süreç unutulmalıdır. Kendinize güvenin, inanmak; başarmanın yarısıdır!

[tm_contact_form_7 id=”11337″]