Blog

Tüp Bebek Tedavisi

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi; Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması embriyo transferidir. Tüp bebek tedavisinde bu konuda uzman olan ve ciddi bir tecrübe gerektiren bir durumdur. Hangi embriyonun transfer edileceği ve hangisinde başarı oranı yüksektir bunun bilinmesi ve uygulanması mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. Kaliteli embriyoyu seçmek tüp bebek tedavisinde hem başarıyı yakalamak açısından önemli hem de zaman kaybını ortadan kaldırmak açısından önemlidir.

Üçüncü gün embriyosu

Döllenmede 5-6 günler blastosist evresidir. En son teknolojik gelişmeler kullanılarak daha fazla blastosist elde etmekteyiz. Yumurtanın döllenmiş ancak bölünmemiş durumuna zigot denir. 24 saatin ardından ilk gün artık zigot bölünmüş ve embriyo durumuna gelmiştir. 2. Günün sonunda ise artık embriyo 4 hücrelidir. Üçüncü gün embriyosu artık 6 dan fazla embriyoya dönüşmüş olması gerekir. Bu aşamaya kadar annenin genleri ancak bu aşamadan sonra ise yani 8 hücreli evrede artık embriyonun kendisi kontrolü devralır. Artık 4. günün sonunda 16 dan fazla 32 hücreli bir embriyoya dönüşmüş olması gerekmektedir. Bu aşamada embriyo dut biçimindedir.

Beşinci gün embriyosu

Beşinci gün embriyosu diğerlerinden farklıdır. Embriyo artık amniyon kesesi denilen sıvı dolu bir kesenin içindedir. Daha sonra ise fetüs oluşur. Yumurta toplama evresi olan 6-8 günde implantasyon gerçekleşir. Laboratuvar koşullarında oluşturulan yapay kültür sayesinde 5-6 günde embriyolar gelişme gösteriyor. Bu embriyoların % 35- 40 oranı da blastosist evresine ulaşıyor. Kaliteli embriyo seçimi de burada önem kazanmaktadır.

Blastosist Transferinin Avantajları

  • Embriyo laboratuvar koşullarında sonuna kadar bekletilir ve bunun sonucunda da kaliteli ve sağlıklı embriyo oluşturulmuş olur
  • Bu süre içinde embryo yeteri kadar büyümüş olduğu için rahim içinde tutunması çok hızlı ve kolay olur.
  • Bu işlem gebe kalma oranını çok olumlu olarak etkiler.
  • Çoğul gebelik oluşma şansı düşük olur.

Blastokist transferinin Dezavantajları
-Bazı durumlarda anne adaylarında blastokist gelişmez
-Bazı anne adaylarında üçüncü gün embriyosu iyi sonuçlanmaz.

Gürgan Tüp Bebek Merkezlerinde son teknolojik gelişmeler takip edilerek son sistem araçlar kullanılmaktadır. Bu da başarı grafiğimizi yukarılara taşımaktadır. Beşinci gün embriyosu transferleri bebek sahibi olmak isteyen çiftlere büyük oranda gebe kalma şansı tanımaktadır.