Blog

Tüp Bebek Tedavisi

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi nedir?

Embriyo transferi; Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması embriyo transferidir. Tüp bebek tedavisinde bu konuda uzman olan ve ciddi bir tecrübe gerektiren bir durumdur. Hangi embriyonun transfer edileceği ve hangisinde başarı oranı yüksektir bunun bilinmesi ve uygulanması mutlaka uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. Kaliteli embriyoyu seçmek tüp bebek tedavisinde hem başarıyı yakalamak açısından önemli hem de zaman kaybını ortadan kaldırmak açısından önemlidir.

Üçüncü gün embriyosu

Döllenmede 5-6 günler blastosist evresidir. En son teknolojik gelişmeler kullanılarak daha fazla blastosist elde etmekteyiz. Yumurtanın döllenmiş ancak bölünmemiş durumuna zigot denir. 24 saatin ardından ilk gün artık zigot bölünmüş ve embriyo durumuna gelmiştir. 2. Günün sonunda ise artık embriyo 4 hücrelidir. Üçüncü gün embriyosu artık 6 dan fazla embriyoya dönüşmüş olması gerekir. Bu aşamaya kadar annenin genleri ancak bu aşamadan sonra ise yani 8 hücreli evrede artık embriyonun kendisi kontrolü devralır. Artık 4. günün sonunda 16 dan fazla 32 hücreli bir embriyoya dönüşmüş olması gerekmektedir. Bu aşamada embriyo dut biçimindedir.

Beşinci gün embriyosu

Beşinci gün embriyosu diğerlerinden farklıdır. Embriyo artık amniyon kesesi denilen sıvı dolu bir kesenin içindedir. Daha sonra ise fetüs oluşur. Yumurta toplama evresi olan 6-8 günde implantasyon gerçekleşir. Laboratuvar koşullarında oluşturulan yapay kültür sayesinde 5-6 günde embriyolar gelişme gösteriyor. Bu embriyoların % 35- 40 oranı da blastosist evresine ulaşıyor. Kaliteli embriyo seçimi de burada önem kazanmaktadır.

Blastosist Transferinin Avantajları

  • Embriyo laboratuvar koşullarında sonuna kadar bekletilir ve bunun sonucunda da kaliteli ve sağlıklı embriyo oluşturulmuş olur
  • Bu süre içinde embryo yeteri kadar büyümüş olduğu için rahim içinde tutunması çok hızlı ve kolay olur.
  • Bu işlem gebe kalma oranını çok olumlu olarak etkiler.
  • Çoğul gebelik oluşma şansı düşük olur.

Blastokist transferinin Dezavantajları
-Bazı durumlarda anne adaylarında blastokist gelişmez
-Bazı anne adaylarında üçüncü gün embriyosu iyi sonuçlanmaz.

Gürgan Tüp Bebek Merkezlerinde son teknolojik gelişmeler takip edilerek son sistem araçlar kullanılmaktadır. Bu da başarı grafiğimizi yukarılara taşımaktadır. Beşinci gün embriyosu transferleri bebek sahibi olmak isteyen çiftlere büyük oranda gebe kalma şansı tanımaktadır.

Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal