Blog

Tüp Bebek Tedavisi

Embriyo nedir?

Embriyo nedir?

Embriyo nedir?

Embriyo nedir, Sperm hücresi yumurta hücresi içerisine doğal yöntemler aracılığı ile ya da gerekli operasyonlarla girerek, döllenmiş yumurtaları meydana getirmektedir. Bu döllenmiş yumurtaya tıp dilinde zigot adı verilmektedir. Zigotlar mitoz bölünmeye uğrayarak, farklı hücre bölünmelerini meydana getirmektedir. Hücre bölünmesinin oluşması ve hücre sayısının artmasına embriyo adı verilmektedir.

Embriyo özellikle kısırlık tedavisinde anne adaylarının en sık araştırdığı sorulardan birisidir. Bu açıdan özellikle tüp bebek tedavisinde embriyo nedir sorusu önem kazanmaktadır. Anne adaylarının normal ve sağlıklı şekilde embriyo oluşturması mümkünken, bazı durumlarda özellikle kısırlık gibi rahatsızlıklar sonucunda embriyo gelişimi tüp bebek laboratuvarları tarafından oluşturulmaktadır.

Embriyoloji Laboratuvarı

Tüp bebek laboratuvarları genellikle embriyo oluşturma ve geliştirme işlemlerini embriyoloji laboratuvarı aracılığı ile yapmaktadır. Burada yapılan farklı embriyo geliştirme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında tüp bebek tedavisinde de sıklıkla kullanılan embriyo dondurma işlemi yapılmaktadır.

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Embriyo dondurma işlemi tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Dondurulan embriyolar zamanı geldiğinde kişiye embriyo transferi olarak aşılanabilir. Dondurulmuş embriyo transferi işleminin tüp bebek tedavisinde kullanılan adı ise kriyoprezervasyondur. Bu tedavi sürecinde embriyoloji laboratuvarı aracılığı ile birden fazla yumurtanın döllenmesi sağlanmaktadır. Döllenen yumurtalar sağlıklı bir embriyoya dönüştürülerek, anne rahmine yerleştiriliyor.

embriyo-nedir, embriyo gelişimi, embriyo transferi, embriyoloji, embriyoloji laboratuvarı

Embriyo Kalitesi Artırılabilir mi?

Laboratuvar aracılığı ile embriyo kalitesi artırarak, daha fazla yumurta döllenmesi sağlanmakta ve bu embriyolar ihtiyaç duyulduğunda anne rahmine yerleştirilmektedir. Normal şartlardan farklı olarak laboratuvarlarda yapılan özel çalışmalar ile embriyo kalitesi daha da artırılabilmektedir. Dondurulmuş embriyo işleminin asıl amacı, embriyo transferi oldukça masraflı ve zor bir süreçtir. Sağlıklı embriyo anne rahmine yerleştirildikten sonra arta kalan embriyolar sonraki denemeler için özel olarak dondurulmaktadır. Tekrar aynı süreci yaşamamak için sonraki denemelerde kişinin daha önce oluşturulmuş ve özel şekilde muhafaza edilmiş embriyolar kullanılmaktadır.

Embriyo Nasıl Kullanılmaktadır?

Embriyolar, kaliteli hale getirilerek, anne rahmine yerleştirilmektedir. Dondurulmuş embriyolar ise özel laboratuvarlarda saklanarak, anne adayının diğer hamilelik sürecinde kullanılmaktadır. Dondurulmuş embriyolar anne adayının başvurusu üzerine muhafaza edildikleri yerlerden alınarak, özel işlemlerle çözdürülüyor. Ardından, yine aynı işlemler tekrar edilerek anne rahmine sağlıklı embriyolar yerleştiriliyor. Yerleştirme işleminden sonra anne adayının hamile kalması bekleniyor.

Hamile kalma oranı sağlıklı ve kaliteli embriyolar ile birlikte artsa da bazı durumlarda gebelik görülemeyebilir. Dondurulmuş embriyolar genellikle ikinci ya da daha sonraki tüp bebek tedavilerinde kullanılmaktadır. Fakat her ne kadar zor bir süreç olsa da taze embriyolarla tüp bebek tedavisinde hamile kalma oranı daha yüksektir. Dondurulmuş embriyolar bu oranı düşürebilmektedir. Buna rağmen özellikle 37 yaş altı her 4 kadından 1’i dondurulmuş embriyo işlemi ile hamile kalabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde asıl olarak embriyolar kullanılsa da sadece embriyodondurma işlemi yapılmamaktadır. Kişinin kısırlık ile ilgili rahatsızlığına göre yumurta ya da sperm dondurma işlemleri de yapılmaktadır.

Yöntemler embriyo dondurma işlemi ile aynı olsa da daha zor ve masraflı olabilmektedir. Özel solüsyonlar ile saklanan spermler genellikle erkeklerde kısırlık durumlarında sperm kalitesinin arttırılması için uygulanan bir yöntemdir. Her kişinin durumuna göre farklı dondurma ve muhafaza işlemleri yapılabilmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için sitemizin embriyo başlıklı yazılarından faydalanabilirsiniz.

Embriyo Transferi

Embriyo transfer işleminden sonra çoğu anne adayı sürekli istirahat edileceğini düşünmektedir. Oysa bu kesin bir bilgi değildir. Aksine, özellikle yapılan uygulamanın hemen ardından 24 saat içerisinde sürekli istirahat etmek embriyonun tutma oranını düşürdüğü yönündedir. Bu nedenle, anne adaylarının normal şekilde özellikle de doktorların tavsiyesi üzerine sosyal hayatlarına geri dönmesi beklenilmektedir.

Embriyo transferinden sonra sürekli yatak istirahati anne adaylarında büyük bir stres ve psikolojik bunalıma sebep olabilmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda da anne adayının hamilelik oranı risk taşıyabilmektedir. Doktorlar anne adaylarının sürekli istirahat durumunda hamilelik oranının artacağını düşünmesinden dolayı belli süre için istirahat verebilmektedir. Fakat embriyo transfer işlemi normal şekilde yumurtaların döllenme işlemi ile aynı olduğu için herhangi bir risk taşımamaktadır. Burada önemli olan uzman hekim ile birlikte hareket etmek ve doktorun tavsiyelerini uygulamaktır. Çünkü her tedavi yöntemi farklı olmakla birlikte her kişide hamilelik sürecindeki riskler de değişkenlik gösterebilmektedir.

Embriyo Transferi Sonrası

Embriyo transferinden sonra anne adaylarının endişelendiği bir diğer husus ise, cinsel ilişkidir. Eşler, cinsel ilişkinin ve orgazm olmanın embriyo ya da hamilelik sürecine zarar vereceği düşüncesi içerisindedir. Fakat embriyo transferinin ardından hamilelik riskini düşüren ya da embriyonun tutunmasına engel olan olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Bununla ilgili herhangi bir bilimsel saptama da yer almamaktadır. Aksine, yapılan bir araştırma üzerine embryo transfer işleminden sonraki 2 gün içerisinde cinsel ilişki yaşayan çiftlerde anne adayının hamile kalma oranında artış olduğu gözlemlenmiştir.

Kesin bir kanıt olmamakla birlikte araştırmalar cinsel ilişki ve orgazm durumunun hamilelik oranına zarar vermediği yönündedir. Cinsel ilişki durumunun riskli görüldüğü tedaviler ise genellikle yumurta ile ilgili tedavi süreçleridir. Yumurta üzerine uygulanan ilaçlar ve yumurta toplama durumlarında cinsel ilişki yoğun baskı nedeniyle yumurtalar üzerinde kanamalara neden olabilmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda doktor tarafından gerekli uyarı yapılacaktır. Fakat diğer embriyo işlemlerinde ve tedavi süreçlerinde anne adayı rahatlıkla sosyal hayatına devam edebilmektedir.

Sadece, embriyonun gelişim ve hamilelik etkisini kesinleştireceği yaklaşık 12 günlük bir süreçte anne adayları daha fazla strese sahip olduğu için konsantrasyonlarını etkileyecek işlere kalkışmamaları önerilmektedir. Bunun haricinde yoğun fiziksel aktivite, yorgunluk ve spor da embriyo gelişiminde pek önerilmez. Bunun haricinde normal tempoda bir yürüyüş ve kişinin günlük iş temposu tedavi sürecine olumsuz bir etki yaratmamaktadır.

Contact Form Demo