Blog

Tüp Bebek Tedavisi

Çocuk İstiyorum

Çocuk İstiyorum

Çocuk istiyorum…

Çocuk istiyorum; Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çifteler bazı cerrahi müdahaleler ile çocuk sahibi olmanın yollarını ararlar. Bu tip tüp bebek tedavisi düşünen çiftlerin bazı konularda bilinçli olmaları gerekmektedir. Öncelikle tüp bebek fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Fiyat konusunda en uygun merkez seçildikten sonra işlem basamakları ile ilgili bilgi alınmalıdır. İnternette tüp bebek İstanbul başlığı altında araştırma yapıldığında size bu konuda yardımcı olacak birçok merkez karşınıza çıkacaktır. Alt başlıklarda tüp bebek aşamaları konusunda detaylı bilgilere yer verilecektir.

Neden Tüp bebek tedavisi olmalıyım?

Günümüz hastalıklarından biri de çocuk sahibi olamamaktır. Birçok çift bu konudan dolayı doktora başvurmaktadır. Bazen de oluşan gebelik sağlıklı bir şekilde devam edememektedir. Bu noktada tüp bebek merkezlerinden yardım alınması gayet normaldir. Bazen bu uygulamalara tıbbi açıdan bakamayanlar bu tedaviyi tartışma konusu haline getirmiştir. Oysa bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin böyle görüşlerle engellenmesinden ziyade desteklere ihtiyaçları vardır. Kısacası her bebek sahibi olmak isteyip de olamayan çiftler bir uzman doktordan bilgi almalıdır. Bazı durumlarda tedavi de etkili olmasa da bunu size söyleyecek en güvenilir kişi yine doktorunuzdur.

Çocuk istiyorum, hangi tedaviler uygulanabilir?

İlk kez bu konuda doktora gidecek çocuk sahibi olamayan bireylerin kafasında dönen bir sorudur. Tedavi için gideceğiniz merkezde bu konuda araştırmalar yapıldıktan sonra kadın ve erkeğin bu tedavi için uygun olup olmadığına karar verilir. Tedavi hangi durumlarda uygulanmaktadır:

  1. Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında
  2. Yumurtlama sorunu olan kadınlarda ve yumurtalık kisti olanlarda
  3. Yumurtaya giden yolların her ikisinde de tıkanıklık olduğunda
  4. Spermlerin kalitesinin bozuk olduğunda
  5. Servikal etkenler tespit edildiğinde
  6. Uzun süre doğum kontrol hapı kullananlarda

Tüm bu sebepler tedavinin uygulanması için başlıca nedenlerdir. Bu tarz rahatsızlıklar tespit edildiğinde bu tedavi düşünülebilir.

Tüp bebek tedavisinin uygulama aşamaları nelerdir?

Bir çift tedavi için bir merkeze başvurduğunda ilk olarak doktor tarafından bu aşamaya kadar olan süreç dinlenir. Doktorun hastalardan bu bilgileri alması aslında tedavinin seyrini de belirleyen en önemli aşamadır. Çünkü doktor hastadan aldığı bu bilgiler ve yapılacak olan tetkikler sonucunda en uygun tedaviye karar verir. Bu aşamada doktoru yanıltan bazı durumlar söz konusu olabilmektedir. Hastalar kendilerine göre önemsiz gördüğü bilgileri doktor ile paylaşmamakta ya da gerekli görmemektedirler. Fakat doktora göre önemsiz olmayan bu bilgiler hasta konusunda önemli ip uçları taşıyabilir. Bu yüzden hastaların doktor ile görüşmeleri esnasında en ufak bir ayrıntı bile göz ardı edilmeden anlatılmalıdır.

Bu aşamadan sonra tedavi için uygun görülen hastalar ile ilgili yapılacak tetkiklere geçilir. Kadından yumurtalık durumunu ve rahim durumunu görebilmek için ultrosonografik incelemeler istenebilir. Hatta gerekli görüldüğü taktirde rahim filmi de istenebilir. Bunlar dışında kadına ait prolaktin hormon ve kan testleri istenebilir. Erkek için sperm analizleri istenebilir ve bir üroloji uzmanı ile görüşmesi sağlanır.

Tüm bu tetkiklerin ardından uzman doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanır. Bu tedavi sürecinin tüm aşamaları kişiye özel olmakla birlikte kullanılan ilaçlarda yumurtalık kapasitesine göre değişmektedir. Her tedavide kullanılan ilaç dozları aynı değildir. Bu yüzden çiftler tedavinin tüm aşamalarına uymalıdır. Tedavide folikül uyarıcı hormon desteği uygulanır.

Yumurta toplama işlemine geçilmeden önce kullanılan hormon ilaçları düzenli kullanılmazsa yumurta kalitesi istenilen seviyeye ulaşamayabilir. İlaçların bitiminde yeniden merkeze gelerek yumurta toplama işlemi gerçekleştirir. Gayet ağrısız olan bu işlem sırasında anne adayı ister narkoz alarak isterse baygın olmadan bu işlem gerçekleştirilir. Eğer yumurta gelişimi sırasında çok fazla sayıda yumurta oluştuğu gözlenirse istenilen durumda daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

Yapılan yumurta toplama işleminden sonra spermler ile yumurta laboratuvarda özel bir ortamda döllenir. Oluşturulan embriyolar gelişmesi için uygun ortamda bekletilir. Gelişimi sağlanan embriyolar artık transfer için hazırdır.

Tüp Bebek için Transferi Olacak Embriyolara Nasıl Karar Verilir?

Tedavi aşamasında transferi sağlanacak embriyo’ya kalitesine göre karar verilmesi gerekir. Oluşturulan embriyolar her gün laboratuvar ortamında kontrol edilir. Embriyonun sağlıklı olmasında anne adayının yaşı, embriyoların tedaviye verdikleri tepki gibi pek çok etken vardır. Sağlıklı olduğu düşünülen embriyolar anne adayına bazen üçüncü günde bazen dördüncü günde transferi sağlanabilir. Bu kararı vermede embriyonun gelişimi etkilidir. Tüm bu sebepler embriyonun sayısında da etkili olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Fakat transferin tamamlanması ile birlikte çiftlerin merkezde kalmasına gerek yoktur. Bu aşamadan sonra yarım saat merkezde dinlenen hastalar rahatlıkla evlerine dönebilirler. İşlemin yapıldığı merkezde oturan kişiler için evlerine dönmek sorun olmazken iki ya da üç saatlik mesafeden gelen kişilerin de evlerine dönmesinde bir sakınca yoktur.

Yalnız daha uzun mesafeden gelen hastalar için işlemin yapıldığı merkezin bulunduğu şehirde bir gün dinlenmeleri iyi olur. Transferin yapıldığı hastanın birkaç gün dinlenmesi yeterlidir. Bunun dışında günlük yaşantısına geri dönebilir. Duş almasında, yürüyüş yapmasında, yatarken sağa ya da sola dönmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Sadece gebelik oluştuğundan emin olana kadar ağır işler yapmak ve ağır eşya taşımak sakıncalı olabilir. Bu süreçlerin hepsinde ise anne adayının aşırı asitli içeceklerden, sigara ve alkolden uzak durması gerekmektedir. Transferden sonra göğüs dolgunluğu, adet ağrısı gibi ağrılar ve hafif pembe akıntılar görülebilir bunlar işlem sonrası normal evrelerdir. İlk hafta cinsel ilişkide bulunulması da tedavi için sakıncalı görülmektedir. Anne adayı rahim enfeksiyonlarından kendini korumak için ilk haftalarda denize veya havuza girmemelidir.

 

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Gebelik ve Doğum

Transferin tamamlanmasından sonra 14. günden itibaren olası gebelik öğrenilebilir. Erken gebelik testleri bu konuda yardımcı olmaktadır. İşlem sonrasında hamilelik belirtileri her zaman görülmeyebilir. Bu kadınların bünyesine göre değişken bir durumdur. Yine de akılda soru kalmasın diye transferin 14. gün erken gebelik testi önerilmektedir. Hamile olduğu anlaşılan kadınlar kontrol için tedavi merkezine gitmeli ve doktorlarının yönlendirdiği şekilde tedaviyi devam ettirmelidir. Tedavi sonrası hamile kalan kadınların eğer tehlikeli bir durumu yoksa normal doğum yapmaları sakıncalı değildir. Sadece çoğul gebeliklerde sezaryen önerilmektedir.

Çocuk istiyorum konusunda; Gürgan tüp bebek merkezleri size en doğru bilgiyi verebilir. İletişim numaralarından çalışma saatleri içinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Prof.Dr. Timur Gürgan‘ın geliştirmiş olduğu Balanslama Konsepti ile Çifte Özel Tedavi seçenekleri ile hayaliniz olan gebeliğe ulaşmanız en büyük mutluluğumuzdur.