Blog

Tüp Bebek Tedavisi

Assisted Hatching

Assisted Hatching

Assisted Hatching

Embriyo Tıraşlama, ( Assisted Hatching ) Yumurtayı çevreleyen ve onu dış etkenlerden koruyan zona pellucida adı verilen zar bazı durumlarda kalın olabilir. Bu durum embriyonun serbest hale geçip anne rahim duvarı olan endometriuma tutunmasına engel olabilir. Bu gibi durumlarda bu zar, lazer veya kimyasallar ile inceltilerek ya da küçük bir delik açılarak embriyonun rahim içi zarına daha kolay tutunması sağlanarak gebelik şansı arttırılmaktadır.

İnfertilite (kısırlık) tedavisinde elde edilen yumurta ve spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve anne adayının rahmine yerleştirilmesi sonrasında, çoğu durumda embriyo gelişmesine rağmen gebelik oluşmamaktadır. Döllenmenin başarılı olmasına rağmen gebeliğin oluşamama nedenlerinden biri de embriyonun rahme tutunamamasıdır.

Lazer Assisted Hatching Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi sonrası hamileliğin oluşmasına engel olan en önemli faktörü; embriyonun çevresindeki zarı yırtamaması sonucu rahim duvarına yerleşememesi olarak açıklayabiliriz. Rahme yerleştirilen embriyo bölünmesini ve büyümesini bulunduğu ortamda devam ettirmektedir. Belirli bir aşamadan sonra zona pellucida zarını yırtarak dışarıya çıkar ve rahim içi dokusunun derinliklerine yerleşir. Rahime tutunan embriyo gelişimini devam ettirerek hamileliği tamamlar. Ancak bu sürecin normal şartlarda gelişmemesi durumunda, embriyo çevresindeki zona pellucida zarını yırtamaz ve rahim duvarına yerleşemez.

Peki, lazer assisted hatching nedir? Bu yöntem nasıl uygulanmaktadır? Destekli yuvalama olarak da ifade edilen bu yöntem güvenilir tüp bebek merkezlerinde yetkin embriyologlar tarafından uygulanmaktadır. Son teknoloji mikroskoplar altında incelenen embriyoların duvarı özel bir lazer tekniği ile inceltilmekte ya da açılmaktadır. Embriyo Tıraşlama yöntemi uygulanırken mekanik, kimyasal ve lazer olmak üzere üç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem kısa sürede uygulanan pratik bir yöntemdir.

Embriyo Zarını İnceltme Kimlere Uygulanır?

Gürgan Clinic Tüp Bebek Merkezinde de uygulanan Assisted Hatching yöntemi hamilelik şansını artırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Anne adayının 37 yaşının üstünde olması, tekrarlayan düşükler ve başarısız gebelikler, embriyoyu çevreleyen zarın kalın olması gibi nedenlerin olduğu denemelerde bu yöntemin uygulanması gebeliklerde başarı şansını artırmaktadır.

Assisted Hatching Fiyatı

Tüp bebek tedavisi aşamalarından embriyo transferi öncesi uygulanacak Assisted Hatching diğer adıyla Embriyo zarını lazer ile traşlama işlemi için tedaviye ek herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Tedavi paketinin içerisinde yer alan bir uygulamadır.

Laser Assisted Hatching yöntemi hakkında merak ettiğiniz her detayı ve lazer assisted hatching fiyatı bilgisini, sağlık merkezimizi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Gürgan Clinic Kadın Sağlığı, İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi Ankara ve İstanbul’da Prof. Dr. Timur Gürgan’ın bilimsel direktörlüğünde hizmet vermektedir. Detaylı bilgi için [email protected]  adresini ziyaret edebilir ya da 0850 303 96 96 numaralı çağrı merkezinden bize ulaşabilirsiniz.