SPERM TESTİ

Sperm testi nasıl yapılır?

Sperm testi, ürolojik muayene sonrasında doktorun isteği üzerine yapılan bir testtir. Sperm testinin sonucuna göre infertilite tedavisine başlanır.

Erkeklerin sperm üretebilme potansiyelini, spermlerin kalitesini, sayısını ve hareketliliğini analiz eden testtir. Diğer adı Spermiogram’dır. Korunmasız ve düzenli olarak ilişkiye giren çiftlerde bir sene boyunca gebelik oluşmadığı zaman sperm testi yapılması gerekir. Sperm testi yapılırken çift birlikte muayene odasına alınmalıdır.

 

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi yapılmadan önce ilk muayene esnasında testin yapılacağı kişinin başka bir rahatsızlığının ya da zararlı alışkanlıklarının olup olmadığı ve cinsel ilişki detayları öğrenilir. Hastanın ergenlik döneminden itibaren medikal hikayesi hakkında bilgi alınır.

 

Sperm örneği iki şekilde alınır: Muayene sonrası sperm örneği hastanede alınabilir ya da hasta spermini hastaneye sonradan ulaştırır. Bu noktada doktorların tercihi sperm örneğinin hastane ortamında alınmasından yanadır. Test öncesinde hastanın 3 ile 5 gün arası cinsel perhizli olması gerekmektedir.

 

Sperm örneği verecek olan hastalar mastürbasyon sırasında krem, sabun veya jel gibi ürünler kullanmamalıdır. İlk sperm damlaları test için oldukça önemlidir ve kap içerisine alınmaya çalışılmalıdır. Kullanılan kabın içi steril olmalı ve kesinlikle kabın içerisine dokunulmamalıdır. Test sonuçlarında herhangi bir şüphe olması durumunda testin tekrarlanması talep edilebilir.

 

Sperm Testi Değerlendirmesi

Sperm alındıktan bir saat sonra temel değerlendirme kısmı tamamlanmış olur ve sonraki aşamaya geçilir. Özel bir yöntemle sperm hücreleri boyanır. Boyanan spermlerin miktarları, hareketlilikleri, kokuları gibi birçok özellikleri değerlendirilir ve mikroorganizmaların varlığı incelenir.

 

Sperm Testinde Normal Değerler

Meni miktarı ortalama iki ile altı miligram arasında olmalıdır. Konsantrasyon değeri; 20.000.000 milyon/mililitreden fazla olmalıdır. 60 dakika içinde sıvılaşmalıdır. Rengi gri veya sarı olabilir. Sperm sayısı ise en az 40.000.000 ekajülat olmalıdır.

 

Kaliteli Sperm İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sperm kalitesini olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Sigara ve alkol bu faktörlerin başında gelir. Sigara sperm sayısını azaltır ve sperm yapısını bozabilir. Alkol ise testosteron hormonunu azaltır ve cinsel isteği azaltır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da erkeklerin çok sıcak su ile duş almamasıdır.

 

Spermiogram Test Fiyatı Nedir?

Sperm testi yapan birçok hastane ve laboratuvar bulunmaktadır. Ancak spermiogram testi güvenilir ve tam donanımlı bir hastanede yaptırmanız önerilir. Çünkü sperm testi dikkat ve hijyen gerektiren bir testtir. Spermiogram fiyatını hastanelerin danışmalarından öğrenebilirsiniz. İnfertilite testinde çok önemli bir yeri olan sperm testini güvenli bir klinikte yaptırmanız tavsiye edilir. Gürgan Clinic Kadın Sağlığı, İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi uzman kadrosu ve son teknoloji ekipmanlara sahip laboratuvarıyla güvenle hizmet alabileceğiniz bir kliniktir. 0312 442 74 04 numaralı klinik hattından bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Klinefelter Sendromu başlıklı makalemizde eşi klinefelter sendromu olanlar, klinefelter sendromu ve klinefelter sendromu 47 xxy sendromu hakkında bilgiler verilmektedir.