Blog

Sağlık

Stres Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Stres Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Stres Nedir ve Nasıl Başa Çıkabiliriz?

İnsanın toplum içerisinde yaşamasından kaynaklanan günlük rutin problemler olabilir. İş yerinde arkadaşıyla tartışabilir, özel ilişkilerinde problemleri çözmekte zorlanabilir, aileyle ilgili aşamadığı sorunlar başına yük olabilir ve diğer yaşayacağı günlük rutin gelişmeler ve çatışmalardan kurtulamayabilir, bunlarda insanda stres sorununun doğmasına neden olabilir. Örneğin; günlük yaşanan trafik sıkıntıları, nüfus artışına bağlı sorunlar, maddiyatla (geçimle ilgili problemler), doğal hayattan uzak kalınması gibi birçok sorun “stres” kaynağıdır. Bu sorunlarla karşılaşanlarda, fiziksel anlamda ve psikolojisinde ciddi problemlere sebep olabilir.

Yaşanan tüm bu olumsuzlar, insanlar üzerinde baskı oluşturur ve birçoğu psikologların yolunu tutmak zorunda kalır. Yaşanan bu sıkıntıların, insan yaşamında etkisi negatif yönde olur. İşinden soğuma, arkadaş çevresini sorgulama, insanlardan uzaklaşma ve ilaç kullanımında artışları beraberinde getirebilir stres. İnsanlar için bunlara çözüm bulmak zordur, ama belirli yöntemlerle ve doktor desteğinde bu sorunların üstesinden gelebilir. Stres yapan şeylerden uzak durulması da başka bir çözümdür, ya da kendini bir takım hobilere vermekte stresi azaltabilir.

Stresi Azaltmanız İçin Birkaç Yol

Dediğimiz gibi, stresi yaratan nedeni saptayıp, onu hayatınızdan çıkarmalısınız. İşten yorgun geldiğinizde alacağınız ılık bir duş, stresi ve iş yorgunluğunuzu unutturabilir. Yine çok yoğun stresli işlerde çalışanlar için hayvan beslemekte, streslerini atmalarında yardımcı olacaktır. Stres yapan ortamdan uzaklaşmakta, örneğin iş çıkışında bir ormanlık alana veya parka gitmekte, bunlarda stresinizi atabilmeniz için yapabileceğiniz aktiviteler arasındadır. Fiziksel aktivitesi fazla olan insanların, stres katsayıları daha düşüktür. Çünkü gün içerisinde koşan, yürüyen ve kendini yoran insan, daha az düşünür, bu da stresli olmaması anlamına gelir. Ayrıca fiziksel aktivite sırasında, temiz hava insanın zihnini açar, içi rahatlar ve huzurlu olmasını sağlar. Yine burada sosyal yönünüzün de kuvvetli olması stresinizi azaltır. Akşam bir sinemaya gitmek, yabancı bir yerlerde gezinmek veya tiyatroya gitmekte ve benzeri aktivitelerle, gün içindeki stresinizi atabilirsiniz. Sosyal hayatın içinde fazla zaman geçirmeyen insanların stresli oldukları bir gerçektir. Sosyal veya fiziksel aktiviteleri olmayan insanların, diğer insanlara nazaran daha agresif ve stresli olduklarını söyleyebiliriz.

Stresinizi Nasıl Atarsınız?

Makalemizde stresinizi yönetmeyi anlatmaya çalıştık. Acaba bundan nasıl kurtuluruz ya da azaltırız, ona bir bakalım.

Kendinize bir yürüme veya koşma programı hazırlayınız. Mutlaka işe gitmeden önce birkaç gevşeme hareketi yaparak gidiniz. Bunları yaparak vücudunuzdan toksinleri atar, kendinizi daha dinç hissedersiniz. Bunlar da zihninizi boşaltır ve işe başlama enerjinizi artırır.

Eve geldiğinizde hemen evi havalandırmanız da başka bir çözüm yoludur. İşte de sıkıldığınız anda pencere veya balkonda bir beş dakika nefes egzersizi yaparak, kendinizi bir nebze rahatlatabilirsiniz. Oksijen almak vücut direncinize iyi gelecektir.

Yine insanların en çok yaptıkları, ev içerisindeki mobilyaların yerlerini değiştirmektir. Eşyaların yerlerini değiştirerek kendinize yeni bir bakış açısı yakalayabilirsiniz, hem de hareket ederek kendinizi oyalarsınız. Eve yeni eşya almakta başka bir çözümdür. Yeni eşyalar, göz zevkinizi artırır ve negatif enerjinizi pozitife çevirir.

İşten veya koşudan geldiğinizde yapacağınız banyo sizi rahatlatacaktır. Suyun stres üzerinde etkisi vardır, küveti olanlar için yapılacak bir seans, kendilerini daha az stresli hissetmelerine neden olabilir. Suyun; sıcak suyun, kas ağrınıza ve sinir sistemine iyi geldiği söylenir ve bu yolla vücuttaki kötü enerjiyi de def edersiniz.

İnsanlar geçinmek için artık bir işle yetinmiyorlar. Ek iş yapıyorlar. Ek iş yapanların daha fazla strese maruz kalacakları gerçektir. Burada yapılması gereken; iş programı oluşturulması ve işlerinizi bölerek yapmanız yönünde olacaktır. Yani bedeninizi ve sağlığınızı bozmadan iki işi idare edecek gücü kendinizde her daim bulabilmenizdir. Programı uygularsanız kendinizi daha az strese maruz bırakırsınız.

Yemek saatlerinizin düzenli olmasına özen gösteriniz. Gün içinde her gün aynı saat aralıklarında yemek yemeye çalışın, metabolizmanızı hızlandıracak yeşil ağırlıklı yemek menüleri seçiniz, ağır yağlı yiyeceklerden daha az tüketiniz.  Organik yiyeceklere ve yoğurda gereken miktarda öğünlerinizde ver veriniz. Yemek tercihleri de iş yerinde hasımsızlığa, bu da strese neden olabilir. Ayrıca düzenli bir uyku, vücudunuzun gereken enerjiyi tekrar ertesi günkü işinize tekrar dinç bir şekilde gitmenize yardımcı olur. Odanıza ışık girmeden alacağınız, düzenli uykunuzla stresinizi bir nebze azaltmanız mümkündür.

Yine gün içerisinde yaşadığınız güzel anları hafızanıza tekrar getirerek, kendinizi motive edebilirsiniz. İş yerinde birinin doğum gününü kutlamak gibi değişik heyecanlar ve duygular, sizin işe olan dinamizminizi artırır ve hormonlarınızı dengeler, bu sayede stressiz bir gün geçirebilirsiniz. Bu tür organizasyonlar, stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

 

Stresi Hayatımızın Dışına İtmek

Çalışan ve şehir hayatının zorluklarına maruz kalmak, negatif enerjiyle dolmamıza neden olabilir. Stres yaratan ortamları değiştirmek veya benimsemekte stresi azaltmada birinci adım olabilir. İnsanların çeşitli sorunları vardır, bunları beraberlerinde bir yerlere taşımamaları gerekir. Stres yaşanan yerden uzaklaşmak, bir tartışma yaşadınız hemen oradan uzaklaşmanız ve elinizi yüzünüzü yıkamanız bile size iyi gelebilir. Bazı kişiler, yaşadıkları bu olumsuzları beraberinde taşıyarak streslerini diğer ortamlara taşıyabilmekteler. Bu yanlış bir davranış şeklidir. Yine insanların günlük sporlarını ve farklı ortamları keşfetmeleri de streslerini bir nebze azaltabilirler. Yukarıda yazılan maddeleri gün içerisinde veya hafta sonlarında uygulayarak, kendinizi oyalayınız ve stres katsayınızı azaltmaya çalışınız. İnsanların hasta olmalarının birinci nedeni “stres”tir. Bunu unutmadan hayatı severek ve mutlu yaşamaya çalışın.