Tüp Bebek

  • Gürgan Tüp Bebek Merkezleri Ankara

Rosi Yöntemi

Son yıllarda kullanılan “Round Spermatid Enjeksiyonu” yani ROSI yöntemi ise spermi bulunmadığı için baba olamayan erkeklere yeni bir şans tanıyor.

Spermi olmayan erkeğe baba olma umudu “Round Spermatid Enjeksiyonu alternatifi” Rosi Tekniği

ntv.com.tr

Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin baba olmaları için mikro-TESE yönteminde, olgun spermler bulunarak yumurtalar döllenebiliyor ancak hiç olgun spermi bulunmayan erkekler çocuk sahibi olamıyor. Son yıllarda kullanılan “Round Spermatid Enjeksiyonu” yani Rosi Yöntemi ise spermi bulunmadığı için baba olamayan erkeklere yeni bir şans tanıyor. HABER: TÜLAY KARABAĞ tulay.karabag@ntv.com.tr

Azospermi, yani meni örneğinde hiç sperm olmaması durumu, önemli kısırlık nedenleri arasında yer alıyor.

 

Azospermi tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni tekniklerin başında “round spermatid enjeksiyonu” yani ROSI yönteminin geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, ntv.com.tr’ye yaptığı açıklamada, Antalya’da bugün başlayan Dünya Tüp Bebek Kongresinin önemli başlıklarından birinin de bu yöntem olduğunu söyledi.
Dr. Gürgan’ın bahsettiği Rosi tekniği aslında yeni değil, ancak tekniğin yeni uygulanış şekli ile hem döllenme hem de gebelik oranlarında artış gözlendi.

YÜZDE 60’LIK DÖLLENME ORANI SAĞLANDI

YÜZDE 60'LIK DÖLLENME ORANI SAĞLANDI
“Son yıllarda tüp bebek tedavisindeki en önemli yeniliklerden biri, azospermisi olan çiftlerde round sperm injeksiyonu ile gebelikler elde edilmesidir” şeklinde konuşan Dr. Gürgan, Japonya’dan Prof. Dr. Atsushi Tanaka’nın, kongrede bu konudaki çalışmasını sunacağını belirtti, “Dünyanın saygın bilim dergilerinden PNAS’da ilk sonuçları 2015’de yayımlanan bu çalışma oldukça umut vadediyor” dedi.
Yöntemle yüzde 60’lık bir döllenme oranı elde edilebildiğini aktaran ve aynı zamanda kongrenin başkanı olan Prof. Gürgan, Dr. Tanaka’nın çalışmasıyla ilgili detayları şöyle anlattı:

SPERMİ OLMAYAN ERKEK DE BABA OLABİLİR

SPERMİ OLMAYAN ERKEK DE BABA OLABİLİR
“Dr. Tanaka’nın daha önce yayınını yaptığı çalışmanın son verileri ve gelişmeleri bu kongrede açıklanacak. Bu çalışmanın sonuçlarına göre toplamda 12 kadından elde edilmiş 734 yumurtada round spermler kullanılarak yaklaşık % 60’lık bir döllenme oranı elde edilmiştir. Geliştirilen embriyoların transfer edilmesiyle yaklaşık % 20 gebelik oranı yakalanmıştır. Bu gebeliklerin sonucunda ise 14 adet canlı, sağlıklı ve herhangi bir genetik rahatsızlığı olmayan bebek dünyaya gelmiştir.

“ÖNEMLİ BİR GELİŞMEYİ MÜJDELEMEYİ UMUT EDİYORUZ”

“ÖNEMLİ BİR GELİŞMEYİ MÜJDELEMEYİ UMUT EDİYORUZ”
“Dr. Tanaka’nın daha önce yayınını yaptığı çalışmanın son verileri ve gelişmeleri bu kongrede açıklanacak. Bu çalışmanın sonuçlarına göre toplamda 86 kadından elde edilmiş 734 yumurtada round spermler kullanılarak yaklaşık % 60’lık bir döllenme oranı elde edilmiştir. Geliştirilen embriyoların transfer edilmesiyle yaklaşık % 20 gebelik oranı yakalanmıştır. Bu gebeliklerin sonucunda ise 12 canlı, sağlıklı ve herhangi bir genetik rahatsızlığı olmayan bebek dünyaya gelmiştir.

 

SPERM DETOKSU İLE EN İYİ SPERM SEÇİLİYOR

SPERM DETOKSU İLE EN İYİ SPERM SEÇİLİYOR
Sperm seçimi”, kısırlık tedavisinin etkinliği ve başarısı açısından kritik öneme sahip konulardan biri. Bu noktada devreye giren sperm detoksu ile işe yaramayan ya da bebekte hastalık yapabilecek kötü spermler ayıklanıyor, en sağlıklı ve DNA hasarı içermeyen spermler döllenmeye tabi tutuluyor.

 

SPERM YAPISINI NELER BOZUYOR?

SPERM YAPISINI NELER BOZUYOR?
Dr. Gürgan, “en iyi spermi” seçmede rol oynayan sperm detoksu nun da kongrede konuşulacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

 

“İlerlemiş erkek yaşı, kötü beslenme alışkanlığı, çevresel faktörler, şişmanlık, artmış yorgunluk, uykusuzluk, stres, sigara ve alkol kullanımı spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini düşürür. Bu faktörler spermlerde reaktif oksijen türleri (ROS) denilen maddeleri arttırarak hücresel mekanizmalarını bozar. Belirli bir değerin üstündeki ROS aktivitesi spermin DNA’sında hatırı sayılır bir zarara sebep olur ve sperm DNA’sında kopmalara yol açar. Sperm detoks programı ile bu hasar azaltılabilir. Mikro akışkan çip ve polarize mikroskop ile spermlerin ikili ayrıştırma tekniği ve sperm detoks programı birlikte kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.”

DÜNYA NEDEN KISIRLAŞIYOR?

DÜNYA NEDEN KISIRLAŞIYOR?

Toplumdaki kısırlık oranının yaklaşık % 15 olduğunu belirten Dr. Gürgan’ın verdiği bilgilere göre kısırlık, hem dünyada hem de Türkiye’de giderek artıyor. Bu artıştaki en önemli etkenler ise, evlenme yaşının gecikmesi, obezite, GDO’lu ve katkı maddeli gıdalar, sigara, alkol, toksinlere maruz kalma, cinsel fonksiyon bozuklukları, iklim değişikleri, bilgisayar ve sosyal medya gibi uyaranların fazlalaşmasıyla cinsel temas sıklığının azalması ve çağın en önemli problemlerinden biri olan stres katsayısının artması.

Diğer Haberler

Bebeksiz ev kalmayacak

http://www.sabah.com.tr/yasam/2017/10/08/bebeksiz-ev-kalmayacak


Öncü sperm’ ile çocuk sahibi olunabilecek!

http://www.haberturk.com/oncu-sperm-ile-cocuk-sahibi-olunabilecek-1664187


Spermi olmayan erkeğe baba olma umudu (Round Spermatid Enjeksiyonu alternatifi)

http://www.ntv.com.tr/galeri/saglik/spermi-olmayan-erkege-baba-olma-umudu-round-spermatid-enjeksiyonu-alternatifi,PI_0kAcqJUC4LzQrh2e9QA


19. Dünya Tüp Bebek Kongresi Antalya’da Düzenlendi

19. Dünya Tüp Bebek Kongresi Antalya’da düzenlendi -Azospermi sorunu yaşayan erkeklere müjde Dünya Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof.Dr.

https://www.haberler.com/19-dunya-tup-bebek-kongresi-antalya-da-duzenlendi-10107142-haberi/

 


‘Sıfır sperm’e çocuk müjdesi

Kongrede konuşan Prof. Dr. Timur Gürgan, yeni geliştirilen teknikle ‘sıfır sperm’li erkeklerin, öncü sperm hücrelerinin tespit edilmesiyle çocuk sahibi olabileceklerini söyledi

http://www.milliyet.com.tr/sifir-sperm-e-cocuk-mujdesi-gundem-2533072/


Çocuksuz çiftlere büyük müjde

http://www.karar.com/hayat-haberleri/cocuksuz-ciftlere-buyuk-mujde-620605


Round Spermatid Injection - ROSI Tekniği ile ilgili detaylı bilgi almak için

[]
1 Step 1
Rosi Yöntemi Bilgi İstek Formu
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Şehir
Yaşınız (Bayan)
İnfertilite Süresiyour full name
Y Kromozom Mikrodelesyon Testleri ?Zorunlu Değil
Daha önce Mikro TESE işlem(leri) var ise
Şimdiye Kadar Hangi Tetkikler Yapıldı?Şimdiye Kadar Hangi Tetkikler Yapıldı?
0 / 1000
Embriyo transferi aşamasına gelindi mi?
DosyaDosya Yükle
Var ise tahlileri yükle
Öğrenmek İstediğiniz Soruları Ayrıntılı Biçimde Yazınız.
0 / 1000
Previous
Next