Progesteron

Progesteron nedir veya ne ifade eder gibi soruların cevabını herkes merak edebilir. Progesteronyumurtalıklardan olgun bir yumurtanın salınımı sırasında yumurtalıklar tarafından üretilen bir kadınlık hormonudur (yumurtlama).

Progesteron Ne İșe Yarar?

Progesteron, yumurta bir sperm tarafından döllenirse, yumurtayı alması için rahim ağzının (endometrium) hazırlanmasına yardımcı olur. Eğer yumurta döllenmezse, progesteronseviyeleri düşer ve menstrüel kanama başlar. Hamilelik sırasında plasenta, birinci trimesterin sonundan başlamak üzere bebeğin doğumuna kadar devam eden yüksek miktarda progesterone üretir. Hamile bir kadındaprogesteron seviyeleri, hamile olmayan bir kadından yaklaşık 10 kat daha fazladır. Diğer bir yönden, bazı kanser türleri erkekler ve kadınlarda anormal progesteron düzeylerine neden olabilmektedir. Progesteron testi, infertilite nedenini bulmaya yardım eder. İnfertilite için kullanılan ilaçların başarısını veya progesteronile yapılan tedavinin etkisini izlemeyi sağlar. Ovulasyon olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur ve düşük riskini değerlendirir. Hamilelik sırasında yumurtalıkların ve plasentanın fonksiyonlarını izleme imkanı sunar.

Progesteron

Progesteron

Progesteron Testi Aşamaları Nelerdir?

Progesteron testi, kan örneğindekiprogesteron hormonu miktarını ölçer. Testten önce, herhangi bir östrojen veyaprogesteron içeren ilaçları (doğum kontrol hapları dahil) veya her ikisini de, bir progesteronetestine başlamadan önce en fazla 4 hafta boyunca almayı durdurmanız istenebilir. Son 7 gün içinde bir radyoaktif madde kullanan bir test yaptırmışsanız doktorunuza bildirin. Radyoaktif bir izleyici kullanılan bir tiroid taraması veya kemik taraması gibi son testler, tahlil sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuza adet döneminizin ilk gününü söylemeniz gerekir.

Progesteron nasıl ölçülür

Progesteronhormon ölçümü için,  kan örneği alan profesyonel sağlık görevlimiz kan akışını durdurmak için üst kolunuzun etrafına elastik bir bant sarar. Bu, bandın altındaki damarları daha geniş hale getirir, böylece damara bir iğne yerleştirilmesi daha kolaydır. İğne yeri alkolle temizlenir. İğne damara yerleştirilir. Kan almak için iğneye bir tüp takılır. Yeterli kan toplandığında bant kolunuzdan çıkarılır. İğne çıkarıldığında iğne yerine bir gazlı bez veya pamuk uygulanır. Bölgeye basınç uygulayın ve daha sonra bir bandaj yapıştırın.

Progesteron hormonunun önemi

Tüp bebek uygulamalarımızda da progesteronhormonunun önemi büyüktür. Tüp bebek kadınlarda infertilite sorununu çözen en son tıbbi teknikle yumurtaları döllemek için kullanılan IVF tekniğidir. In vitro fertilizasyon (IVF), kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için en etkili yardımcı üreme tekniğinin en yaygın tedavisidir. IVF prosedürü, bir yumurtayı vücut dışında yani bir laboratuvar merkezinde döllemeyi ve daha sonra bir kadının rahmine yerleştirmeyi içerir.

[]
1 Step 1
TÜP BEBEK DANIŞMA FORMU
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Şehir
Yaşınız (Bayan)
Kaç Yıldır Hamile Kalamıyorsunuz?your full name
Adetleriniz düzenli mi?
Daha Önce Hamile Kaldınız mı?
Önceki Hamileliğiniz Nasıl Sonlandı?
Şimdiye Kadar Hangi Tetkikler Yapıldı?your full name
Tüp Bebek ya da Mikroenjeksiyon Yapıldı mı?
Öğrenmek İstediğiniz Soruları Ayrıntılı Biçimde Yazınız.
0 / 1000
Previous
Next

Bir önceki yazımız olan Adet Düzensizliği Nedir? başlıklı makalemizde adet dönemi, Adet Düzensizliği ve adet sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.