Nadas Tekniği

Image
Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

Nadas (İnjury) Tekniği Nedir?

“Ofis Histeroskopi ve rahim hücrelerinin gebelik potansiyelini artırıcı uyarılması tekniği”

Tüp bebek tedavisinde rahim faktörü çok önemlidir. Embriyonun sağlıklı tutunabilmesi için rahimin gebelik kapasitesinin iyi olması gerekir.

Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında rahim içi değerlendirme son derece önemlidir. Sadece ultrason rahim içini net değerlendirmede sınırlı kalmaktadır. İlaçlı rahim filmi ise özellikte tüpleri değerlendirmede kullanılmaktadır, rahim içi değerlendirmede ise bazı yanlış sonuçlara yol açabilmektedir, bunun yanı sıra, bazen zahmetli ve ağrılı olmaktadır.

Uygulanan Yöntemler

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında
Anne & Baba olma Umudu:
Nadas Tekniği

nadas-teknigi-nedir

Histeroskopi rahim içinin değerlendirildiği altın standarta sahip bir tekniktir. Son teknikle geliştirilen ofis histeroskopi ile hastalara anestezisiz, ofis şartlarında kısa sürede bu işlem uygulanabilmekte ve uterin sorunlar var ise aynı anda tanı konulup tedavisi yapılabilmektedir. Örneğin rahim içi adezyon alanları, polipoid gelişimler, uterin septum vakaları gibi yapısal ve endometrial hiperplazi, endometrit gibi patolojik boyuttakisorunlar tedavi edilerek gebelik oranları artırılabilmektedir. Bizde Gürgan Clinic grubu olarak ofis histeroskopi ve tekrarlayan gebelik kayıpları ile ilgili birçok bilimsel çalışma yaptık ve bunlardan bilimsel dergilerde de yayınladık. Güvenle bu hizmeti hastalarımıza sunuyoruz.

Son gelişen teknoloji ise; rahim içinin gebeliği kabul etme potansiyelini artırmaya yönelik rahim hücrelerinin uyarılmasını sağlamaktır. Ofis histeroskopi ile rahim içi incelenmekte ve tüm yüzeylerine özel mikro-alet yardımı ile ufak kesiler (mikrotravma=injury) uygulanmaktadır. Böylece rahim hücrelerinde canlanma ve transfer edilen embriyoyu tutma potansiyeli artmaktadır. Gürgan Clinic olarak uzun süredir bu çalışmayı İngiltere Schefield Üniversitesi ile birlikte yürütmekteyiz ve olumlu sonuçlarımızı saygın bilimsel dergide yayınladık. Tüp bebek başarısını artırmada ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan vakalarda büyük bir açılım sağlamaktadır.

“Nadas Tekniği”, üreme sağlığı alanında kullanılan bir döllenme yöntemidir. Bu yöntemde, kadının yumurtalıklarının dinlendirilmesi amaçlanır. Nadas tekniği, yumurtalıkların dinlenmesi ile yumurtalık rezervinin artırılmasını ve daha sağlıklı yumurtaların gelişmesini hedefler. Bu yöntem, özellikle yumurtalık rezervi düşük olan veya düşük yanıt veren kadınlar için düşünülebilir.

Nadas tekniği şu şekilde uygulanır:

  1. Ön Hazırlık: Yumurtalıkların dinlenmesi için hormonal tedaviye başlamadan önce kadının adet döngüsü izlenir. Gerekirse, bir önceki dönemin sonunda yumurtalıkları baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir.
  2. Dinlendirme Dönemi: Hormonal tedavi başlandığında, yumurtalıkların dinlenmesini sağlamak için genellikle 2 ila 3 hafta boyunca baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Bu süreç boyunca yumurtalıkların hormon üretimi durur ve dinlenme aşamasına geçer.
  3. Hormonal Uyarım: Dinlenme dönemi sona erdiğinde, yumurtalıkların uyarılması için gerekli hormon ilaçları verilir. Bu, birden fazla yumurta gelişmesini destekler.
  4. Yumurtaların Toplanması: Hormonal uyarım sonucunda yumurtalar yeterince büyüdüğünde, yumurtaların toplanması işlemi gerçekleştirilir.

Nadas tekniğinin temel amacı, yumurtalıkları dinlendirerek, daha kaliteli yumurtaların gelişimini sağlamaktır. Bu yöntemle elde edilen yumurtaların daha iyi kalitede olabileceği düşünülür, ancak her kadının durumu farklı olduğundan, nadas tekniğinin etkileri herkeste aynı olmayabilir.

Nadas tekniği, özellikle yaş ilerledikçe yumurtalık rezervinin azalmasıyla karşılaşan kadınlar için değerlendirilebilir. Ancak, bu teknik hakkında daha fazla bilgi almak ve uygunluğunuzu değerlendirmek için bir üreme sağlığı uzmanıyla görüşmek önemlidir.

“Nadas Tekniği 2” ile

Gebelik Oranı Arttı, Düşük Oranı Azaldı!

Prof. Dr. Gürgan, geliştirdiği Nadas Tekniği 2 ile başarısız tüp bebek denemesi yapan
kadınlarda gebe kalma oranlarını %40 seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı…

 

Nadas Tekniği 2 Nedir?

Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, tüp bebekte yeni geliştirdiği ‘Nadas Tekniği 2’ tekniğini anlattı. ‘Nadas’ tekniğinin, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, rahim içi bağışıklık sisteminde tespit edilen bozukluğu dengelemeye yönelik bir işlem olduğunu belirten Gürgan, “İyi embriyo transferine rağmen oluşan bu başarısızlığın sebeplerini bazen izah edemiyoruz ve bu durum kişilerde büyük bir çöküşe neden oluyor. Eşler, ‘Demek ki olmayacak’ diye düşünerek tüp bebek tedavisine karşı isteksizleşiyor” dedi.

Gürgan, şunları kaydetti:

“Yani iyi embriyonun rahim içine gömülmesini sağlayan hormonlar, büyüme faktörleri, sitokin dediğimiz değişik salgılamalar yetersizse gömülme olmuyor. Yapılan çalışmalar gösterdi ki özellikle rahim içi bağışıklık sisteminde problem olan polikistik over hastaları, adet düzensizliği ile giden yumurtlama problemi yaşayan hastalar, çikolata kisti olan hastalar veya bağışıklık sistemleri genetik veya çevresel faktörlerle bozulmuş kişilerde rahim içi gömülgenlik sıkıntılı. Yani bu kişilerde tüp bebek yaparken, embriyoyu rahmin içine koymak yetmiyor. İşte bu noktada nadas sistemi devreye giriyor.”

Prof. Dr. Timur Gürgan, ‘Nadas 2’ tekniğiyle polikistik over hastası olan ve daha evvel iyi embriyo tranferi yapıldığı halde gebe kalamayan kadınların %40.9 oranında gebe kaldığını gördüklerini söyledi.

Embriyo Dondurma

‘Dondur, çözdür ve transfer et’

‘Nadas’ tekniğinin tüm dünyada uygulandığını ancak bu tekniğin embriyo dondurma ve çözdürme modeliyle yeni bir tekniğe dönüştüğünü söyleyen Gürgan, ‘Nadas-2’ adını verdiği tekniği şöyle anlattı: “Rahim içinde olabilecek problemi gidermek için iyi embriyoları dondurduk. Sonraki ay rahime özel bir makas yardımıyla histereskopi altında ufak kesiler yaptık. Bu tekniği uyguladıktan sonra rahimi bir nevi nadasa bıraktık. Böylece rahim embriyo transferi için hazır hale geldi. Dondurulmuş embriyoları çözdürdük ve transferi yaptık. Bu yöntem, gebelik oranını arttırdığı gibi düşük oranını da azalttı.”

 Ayşegül Kahvecioğlu | Ankara | Milliyet
sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Image link

    Sorularınızı Cevaplıyoruz.

    Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?