Tüp Bebek

  • Gürgan Tüp Bebek Merkezleri Ankara
menopoz

Menopoz

Menopoz öncesi ve sonrası, çoğu kadın için bir kabus olarak beklenmektedir. Yine özellikle son zamanlarda çeşitli görsel ve yazılı basında çıkan haberler bir panik havası yaratılmasına neden olmuştur. Kadın bir yandan sıcak basmaları, uykusuzluk sinirlilik vb. geçireceği bir dönemi beklemekte, yaşlandıkça kemiklerinin kırılacağı, kalp hastalığı, erken bunama, cinselliğinin ortadan kalkacağı korkusunu yaşamaktadır. Diğer taraftan alternatif tedavi olarak gösterilen hormon ilaçlarının başta kanser olmak üzere yaratacağı yan etkilerden korkmaktadır. Menopoz konusunda kendi vücudunun ihtiyaçlarına göre planlanmış, kendisini de tercihlerini de göz önüne alan güncel bir yaklaşımın eksikliğini duymaktadır. Konuda uzmanlaşmış disiplinler arası koordinasyonu yapabilecek bilgi ve deneyime sahip merkezlerin eksikliğini duymaktadır.

 

Erken Menopoz Nasıl Önlenir?

Erken menopozun ne olduğu ve neden olduğu hakkında bilinçlendikten sonra sorulması gereken en önemli soru erken menopoz nasıl önlenir sorusudur. Erken menopozun kesin ve net bir şekilde önlenmesini sağlayacak bir yöntem bir tedavi şekli veya bir ilaç bulunmamaktadır. Erken menopozun önlenmesi için kadının öncelikle biraz şansa ihtiyacı vardır. Genetik olarak erken menopoza çok yatkın olan bir kişimenopoz dönemi çok fazla geciktirememektedir. Peki, erken menopoz nasıl önlenir? Erken menopozun neden ortaya çıktığı hakkında kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse, sağlıksız beslenmek, genetik nedenler, kanser tedavisi, cerrahi müdahaleler olarak sıralamak mümkündür.

 

Cerrahi müdahale, genetik durumlar ve kanser tedavi süreci ile ilgili yapılabilecek çok fazla bir seçenek bulunmamaktadır. Ancak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi tamamen kişinin kendi alışkanlıklarına bağlı bir durumdur. Sağlıklı beslenmek ve stresten, sinirden uzak huzurlu bir yaşam seçmek oldukça yararlı olacaktır. Bu şekilde menopoz dönemi oldukça geriye itilebilir. Başka türlü erken menopoz nasıl önlenir, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi dışında kullanılan bir de ilaç yöntemi vardır. Ancak her kadında aynı şekilde tedaviye cevap vermemektir. Yaşı diğerlerine göre genç olan kadınlarda ilaç tedavisi oldukça işe yaramaktadır.

Amacımız, sağlığınızla ilgili konularda güncel ve en doğru tanı ve tedavi şeklini seçerken size katkıda bulunabilmek ve tedavinizin güncel seçeneklerle yaparak bir an önce sağlığınıza kavuşmanıza katkıda bulunabilmektir.

Sağlıcakla kalın!…

Balanslama tekniği’nin nasıl uygulandığı, tüp bebek tedavisinden farklarını, başarı oranı ve bu tekniğin hangi hastalar için uygun olduğu ile ilgili bilgileri aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.