Blog

Kadın Sağlığı

Kadınlarda hangi kanamalar tehlikelidir?

Kadınlarda hangi kanamalar tehlikelidir?

Kadınlarda Hangi Kanamalar Tehlikelidir?

Kadınlarda hangi kanamalar tehlikelidir? hangilerinin tehlikeli olmadığı her zaman merak edilen bir konudur. Detaylı bir doktor muayenesi sonrası anormal kanamaların boyutu hakkında detaylı bilgi verecektir.

İhmal edilmemesi gereken düzensiz kanamalar nelerdir?

Gençlik ve yetişkinlik dönemindeki kadınların en az %25’inde ve menopoz dönemine yaklaşmış kadınların en az %50’sinde görülen kanamalar asla ihmal edilmemesi gereken kanamalardır. Cinsel ilişki sonrasında, adet kanamalarının bitiminden sonra ve gebeliğin ilk zamanlarında kanama görülmektedir. Uzun süren kanamaların olması halinde mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışılmalıdır.

Anormal Kanamalar Nedir?

Anormal kanamaların tespit edilmesi için menstrüasyon görme sıklığının bilinmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Normal adet görme sıklığı 24 ile 30 gün arasındadır. Regl döneminin en fazla bir hafta sürmesi beklenir. Adet görmek demek yumurtlamanın gerçekleşmesi demektir. Döllenmeyen yumurtalar her ay belirli periyodlarda vücuttan atılır. Yumurtlamamanın olmaması halinde rahim duvarı kalınlaşır ve buradaki dokularda işlev bozukluğu görülür. Bu durumda adet düzensizliği ve düzensiz kanamalar görülebilir. Bu tür sebebi bilinmeyen kanamalar genel olarak yeni adet gören genç kızlarda, böbrek üstü bezi düzensiz çalışanlarda, erken menopoz yaşayanlarda, tiroit bezinin az ya da çok çalıştığı durumlarda ve anoreksiyaya bağlı hipotalamus bezi bozukluğunda görülür.

Anormal kanamaların tedavi yöntemi nedir?

Kadınlarda anormal kanamalar mutlaka uygun yöntemlerle tedavi edilmelidir. Öncelik kanamanın sebebini tespit edilmesidir. Doğum kontrol yöntemlerinden yararlananlar ve spiral kullananlarda ağrılı kanama görülmesi durumunda ağrı kesici kullanılabilir.

Sağlıklı ve gebe kalma ihtimali olan kadınlarda kanama görülmesi halinde dış gebelik veya düşük ihtimali akla gelmektedir. Bu ve benzeri durumlarda ağrı kesici kullanılması tavsiye edilmez. Yeni doğum yapmış ve bebeğini emziren annelerde ise düzensiz kanamaların yaşanması normal kabul edilebilir.

Anormal kanamaların tespiti için yapılacak ultrason muayenesi çok önemlidir.

Muayene sonrasında gerek görülmesi halinde smear testi, kürtaj ile alınacak parçaların incelenmesi ve histereskopi ile rahmin incelenmesi gerekebilir. Bu tür işlemler erken teşhis için son derece önemlidir. Sorunun tespit edilmesinden sonra en uygun tedavinin uygulanması için profesyonel bir klinik ile iletişime geçebilirsiniz. Gürgan Clinic Kadın Sağlığı, İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi uzman kadrosu ile her zaman bir telefon uzağınızdadır.

+90 850 303 9696 numaralı tüp bebek merkezi danışma hattından bilgi alabilirsiniz.