İlaçsız Tüp Bebek

Image
Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

İlaçsız Tüp Bebek Nedir?

İnsanlar, sahip oldukları yaşam koşulları, yaşanan hastalıklar ve genetik bozukluklar gibi birçok farklı neden dolayısıyla doğal yolla gebelik elde etme şansı giderek azalmaktadır. Bu nedenle son yıllarda tüp bebek tedavisi çok daha yoğun bir alternatif olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Çocuk sahibi olmak için doğal yollarla sonuca ulaşamayan kişiler açısından farklı tedavi yöntemleri sağlanmaktadır.

Kadınlarda yaş ilerledikçe yumurtlama bozuklukları ve anomali hastalıkları kısırlık neden oluşturabilir. Benzer şekilde erkeklerde de genetik bozukluklar, hormonal bozukluklar ve sperm kalitesinin düşüklüğü kısırlık oluşturabilir. Bu nedenle bazen hem anne adayında hem baba adayında detaylı muayeneler ve testler yapıldığında, kısırlık nedenleri tespit edilebilmektedir. İşte bu durumda nedeni açıklanamayan kısırlık ile karşılaşıldığında, çiftler bebek sahibi olabilmek amacıyla yumurtlama tedavileri, aşılama, enjeksiyon ve tüp bebek tedavisi gibi yöntemler tercih etmektedir.

Uygulanan Yöntemler

Ekonomik Tedavi İmkanı
Annelik & Babalık Umudu:
İlaçsız Tüp Bebek

İlaçsız Tüp Bebek, IVM, IVF, Tüp bebek

İlaçsız Tüp Bebek Nedir?

İlaçsız tüp bebek tedavisi dikkatle ve uygun hasta grubuna sunulması gereken ve gebelik şansı %30-35 arasında değişen bir opsiyondur.

IVM İlaçsız Tüp Bebek

Gürgan Clinic olarak tüp bebek tedavisinde Türkiye’de çok önemli bir ilke imza atarak IVM, yani ilaçsız tüp bebek tekniğini uzun yıllardır başarı ile devam ettirmekteyiz. IVM tedavisi dikkatle ve uygun hasta grubuna sunulması gereken ve gebelik şansı %30-35 arasında değişen bir opsiyondur. IVM tedavisinde hormon tedavisinin yan etkileri görülmemektedir. Fakat çeşitli endikasyonlar nedeniyle tüm hasta gruplarına uygun değildir. Normal tüp bebek tedavisi, yani hormon uyarısı ile uygulanan konvansiyonel tedavilerin uygulanması gereken birçok vaka bulunmaktadır.

Bu grubu şu şekilde sıralayabiliriz;

Ultrasonikover görünümüne göre IVM tercih edilmeyen vakalar, Öncesinde başarısız IVF denemeleri olan vakalar ve çifte özel olarak diğer detaylar ile değerlendirildiğinde öncelikle hormonal uyarı ile tüp bebek tedavisi verilmesi gereken vakalar. Şunu da vurgulamak gerekir ki IVM ile kıyasla hormonal uyarı ile tüp bebek tedavisi %40-50 gibi daha yüksek başarı şansına sahiptir.

Yumurtalıkları ilaçlara çok hassas olan hastalarda IVM yani ilaçsız tüp bebek tekniğini kullanılabilir. IVM tedavisi dikkatle ve uygun hasta grubuna sunulması gereken ve gebelik şansı % 25-30 arasında değişen bir opsiyondur. Prof. Dr. Timur Gürgan ve ekibi IVM tedavisinde ülkemizde ve Avrupa’da en tecrübeli gruplarından biri olup yaptıkları bilimsel çalışmalarla tekniğin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. IVM tedavisinde hormon tedavisinin yan etkileri görülmemektedir, kolay ve ucuz bir yöntemdir. Fakat çok tecrübeli merkezlerce yapılması gereken bir yöntemdir. Aksi takdirde gebelik şansı çok düşük kalır.

Genellikle problemlerin saptanamadığı tüp bebek tedavileri sonrası çocuk sahibi olan çiftlerde stresin azalması gibi nedenler normal yolla gebeliği mümkün kılabiliyor.

Peki sizin yaşadığınız böyle bir hikaye var mı?

YouTube video

İlaçsız Tüp Bebek kimlere uygulanır?

İlaçsız tüp bebek, tüp bebek tedavisi sırasında yumurta uyarıcı ilaçların kullanılmadığı bir yöntemdir. İlaçsız tüp bebek tedavisine başvurulan durumlar şunlar olabilir:

  1. Yumurta uyarıcı ilaçlara karşı hassasiyet: Bazı kadınlar yumurta uyarıcı ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlar veya yan etkiler yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda ilaçsız tüp bebek tedavisi tercih edilebilir.
  2. İlaç kullanımının sakıncalı olduğu durumlar: Özellikle bazı sağlık sorunlarına sahip olan kadınlar, belirli ilaçları kullanmaları sakıncalı olabileceği için ilaçsız tüp bebek tedavisini tercih edebilirler.
  3. Daha önce yumurta uyarıcı ilaçlara yanıt alınamaması: Yumurtalıkların düşük cevap verdiği veya ilaçlara rağmen yeterli sayıda yumurta elde edilemediği durumlarda ilaçsız tüp bebek tedavisi denenebilir.
  4. Tekrarlayan başarısız denemeler: Yumurta uyarıcı ilaçlarla yapılan tüp bebek denemeleri başarısız olduysa, bazı çiftler ilaçsız tüp bebek tedavisini deneyebilirler.

İlaçsız tüp bebek tedavisi, yumurta olgunlaşmasını daha doğal bir şekilde sağlamaya çalışır. Ancak bu yöntem, yumurta sayısını ve kalitesini artırma konusunda sınırlı bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, her çiftin durumu farklıdır ve tedavi seçenekleri doktor tarafından bireysel olarak değerlendirilmelidir.

sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Image link

    Sorularınızı Cevaplıyoruz.

    Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?