TSH Hormonu


TSH
Hormonu Nedir?

TSH Hormonu
TSH Hormonu ; kan değerleri içerisinde düşük olması ise tam tersine tiroid bezinin az çalıştığını ifade eder. Yani bu durumda hipofiz bezi hastalıkları veya troid bezi hasarı olduğu ortaya çıkar.

TSH Hormonu Nedir?

Tiroid uyarıcı hormon olarak da adlandırılan TSH hormonu vücudun en önemli mekanizmaları üzerinde etki eden bir yapı göstermektedir. Tiroid bezi tarafından vücutta birçok farklı hormon üretilir. Bu hormonların üretilmesi konusunda TSH hormonu çok önemli bir yapıya sahip olarak, tiroid bezinin diğer hormonları nasıl üreteceğini belirler. Bu nedenle TSH, tiroid uyarıcı hormon olarak adlandırılır. Tiroid uyarıcı hormon hipofiz bezi tarafından üretilir.

Hipofiz bezi ana hormonal bezdir. Özellikle beyin içerisindeki bir bölge olan hipotalamus bölgesi ile hormon aktiviteleri sırasında bağlantılı şekilde çalışır. Çünkü hipotalamus TSH hormonu üretilmesi için hipofiz bezine uyarı oluşturan tirotropin yani TRH hormonu üretilmesini sağlar. Bu sayede de hipofiz algıladığı bu uyarı ile birlikte daha fazla TSH sağlama işlemi gerçekleştirir. Yani tiroid hormonunun seviyesinin yüksek veya düşük olmasına göre TSH daha fazla veya daha düşük salgılanır.

TSH Hormonu Değeri

Vücudun en önemli hormonal yapılarından biri olan TSH hormonu tiroid bezinin çalışması için önemli olduğundan dolayı vücuttaki her mekanizmayı etkileyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bu hormonun normal bir kişide hem litre başına 0,4 ile 4,0 mlU/L olması gereklidir. Bahsedilen mlU/L birimi milli-uluslararası birimdir.

T3-T4 Testi Normal Değerleri

Aslında TSH sayesinde etkili bir şekilde çalışan tiroid bezi de metabolizma ve vücut fonksiyonları üzerinde etki eden T3 hormonu yani tiroksin ve triiyodotironin olarak bilinen T4 hormonu ile kalsitonin üretilmesini sağlar. T3 ve T4 hormonları da mutlak bir şekilde belirli seviyeler arasında kan içerisinde bulunmalıdır.

Bu değerlerin belirlenmesi için tiroid fonksiyon testleri gerçekleştirilir. Bu testler sonucunda da hormonların yaş aralıklarına göre değerleri belirlenir. Bu kapsamda T3 hormonu için

 • 1-14 yaş arasında 1.05-2.05 ng/ml
 • 12-23 yaş arasında 0.82-2.13 ng/ml
 • Yetişkinlikte 0.80-2.00 ng/ml
 • Serbest olarak 2.60-4.80 pg/ml arasında olmalıdır.

T4 hormonu için değerler;

 • Serbest olarak 7-2.0 ng/ dL arasıdır.
 • Yeni doğan çocukta 8-22.6 mcg/dL
 • Çocuklarda 4-13.3 mcg/dL
 • Yetişkinlerde 4-11.5 mcg/dL arasıdır.

TSH Hormonu Kaç Olmalı?

Normal koşullarda bir insanın kan değerleri ölçüldüğünde TSH değerleri yaş ve yaşam şartlarına göre değişim gösterebilir. Kadın veya erkek her birey için 0.4-4.0 arasında bir değer oluşturmak ile birlikte tiroid bozukluğu konusunda tedavi gören bir kişide bu değerler 0.5-3.0 arasında olabilir.

TSH Hormonu Yüksekliği Nedir?

Tiroid uyarıcı hormon testi gerçekleştirilmesi ile birlikte kanda TSH değerleri belirlenebilir. Bu durumda teşhis edilen sonuç itibarıyla tiroid hormonu fazla salgılanırsa hipertiroidizm ve düşük salgılanıyorsa hipotiroidizm hastalığı tespit edilir.

Tespit edilen hastalık durumlarına göre kişide TSH yüksekliği ortaya çıkabilir. İşte bu noktada TSH yüksekliği genellikle hipotiroidizm durumu nedeniyle ortaya çıkar. Yine hormon yüksekliğinin altında yatan sebepler arasında da

 • Tiroid hormonuna direnç olması
 • Haşimato tiroidi
 • Hipofiz adenomu
 • Antidepresanlar
 • Çok fazla kalsiyum tüketimi
 • Ostrojen desteği almak
 • Hipofiz bezinin alınmış olması
 • Lityum içeren ilaçlar
 • İyot yetersizliği
 • Kara lahana, çiğ karnabahar ve kırmızı turp gibi tiroid hormonu düşüren gıdalar tüketmek bulunabilir.

TSH Hormonu Düşüklüğü

Eğer TSH seviyeleri yapılan ölçümler kapsamında düşük çıkarsa, bu durumda tiroid bezinin fazla çalışması durumu olduğu tespit edilir. Bu durum otoimmün hastalığı, yanlış beslenme veya çok fazla tuz tüketimi ile birlikte ortaya çıkabilir.

Hormon düşüklüğü ile beraber ortaya çıkan belirtiler arasında ise çok sinirli olma, çabuk yorulma, kilo kaybetme, uykusuzluk, saç dökülmesi, sık sık idrar, gözlerin büyümesi, el titremesi ve cinsel istek azalması görülebilir.

TSH Hormonu Nasıl Düşer?

Yüksek çıkması durumunda TSH düşüklüğünün tekrar elde edilebilmesi için öncelikle endokrinoloji muayenesi gerekir. Ardından hipotiroid tedavisi uygulanması ile birlikte değerler düşürülmeye çalışılır.

Uzman kontrolü ile birlikte başlanan tedavinin genellikle hayat boyunca devam etmesi gerekir. TSH değerlerinin düşük tutulabilmesi için özellikle iyotlu tuz tüketimi gereklidir. Beslenme kapsamında soya içeren gıdalar, brokoli, yer fıstığı, lahana, turp, ıspanak, şeftali, böğürtlen ve mısır gibi gıdaların tüketilmesi mutlaka önerilir.

T3-T4 Hormon Değerlerinin Yüksekliği

Bu hormon ölçümlerinin sonucunda yüksek değerler elde edildiğinde, tiroid bezinin fazla çalıştığı tespit edilir. Bu durumda da kişinin tiroid bezinin az çalışması durumunda almış olduğu ilaçlarda fazla tüketim olduğu da tespit edilebilir. Net olarak bu hormonların yüksek çıkması ile birlikte graves hastalığı, guatr ve troidit rahatsızlıkları olduğu görülür.

T3 Ve T4 Hormon Değerlerinin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Bu hormonların kan değerleri içerisinde düşük olması ise tam tersine tiroid bezinin az çalıştığını ifade eder. Yani bu durumda hipofiz bezi hastalıkları veya troid bezi hasarı olduğu ortaya çıkar.

sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Image link

  Sorularınızı Cevaplıyoruz.

  Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?