FSH Hormonu

FSH Hormonu Nedir?

tüp bebek tedavisi
Fsh hormonun yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasının işaretidir.
Erkeklerde ise bu hormonu yüksekliği testislerde sorun olduğunun belirtisidir.

Fsh hormonu

Folikül uyarıcı hormon veya Follicle Stimulating Hormone olarak adlandırılan hormona kısaca Fsh denir. Kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olabilmek için önemli olan bir hormon değeridir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimiz muhakkak ki fsh hormonunu bilmesi gerekmektedir. Follicle stimulating hormone testlerinin yaptırılması gereklidir. Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezleri tarafından salınan bu hormonun ne çok düşük ne de çok yüksek olması gerekmektedir. Hipofiz hormonu ile yumurtalıklarda ki folikül adında ki yumurtalıkta yer alan kesecikler uyarılır. Doğum için bundan kaynaklı çok öneme sahiptir. Fsh hormon testi ile menopoza girme aşamasındaki kadınların tespiti ile menopoz sürelerinin tespitini de sağlayabilmekteyiz.

Fsh hormon değeri ne olmalıdır?

Fsh hormonal değerleri kadın ve erkeğe göre değiştiği gibi yaş faktörüne bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Fsh hormun değerlerinin 5 ile 10 arasında olması gerekmektedir. Fsh değerinin 10 üzerine çıkması hamilelik olasılığını azaltırken, fsh hormon yüksekliği üzerinde olmasında ise tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma olasılığı da azalmaktadır.  Follicle Stimulating hormonunun 5 değerinin altına düşmesi de yumurtlama sorununa neden olabildiği öngörülmektedir.

Fsh ölçümü nasıl ve hangi gün yapılmalıdır?

Fsh ölçümünü kan örneği alarak veya bir günlük idrar örneklerinin incelenmesi sonucu öğrenebiliriz. Ölçüm için özellikle hastamızın adet döneminin 3. gününde tarafımıza başvurması önemlidir.

Fsh hormonu yüksekliği nedir?

Fsh hormonun yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasının işaretidir. Erkeklerde ise bu hormonu yüksekliği testislerde sorun olduğunun belirtisidir. Ergenliğe geçiş aşamasında fsh hormonları yükselmekte olup ayrıca hormon tedavisi gören kişilerde de fsh hormonu yüksek çıkabilmektedir. Kadınların menopoza girme erkeklerin ise andropoza girmesinin belirtisi olabilmektedir. Tümör gibi vücut kitlelerinde fsh değerlerinde düşme ve yükselme oluşmaktadır. Kişinin aşırı derece de alkol, sigara tüketmesi iltihaplı ve ateşli bir hastalık aşamasında yapılan testlerde de fsh değerleri yüksek çıkmaktadır.

Fsh hormonu düşüklüğünün sebepleri nedir?

Aniden hızlı şekilde kilo kaybı yaşanması ya da hep zayıf olmaktan kaynaklı hipofiz bezi hastalıklarından birinin oluşması nedeniyle hormon seviyesinde azalma oluşmasıdır. Yaşın ilerlemesi ile vücutta hormon salınımı da buna bağlı olarak azalış göstermektedir.

Tüp bebek tedavisinde fsh hormonunun önemi

Tüp bebek tedavisine başlanabilmesi için öncelikle fsh hormon değeri ortalama değerlerinde olması gerekir. Tedaviye kadının vücudunda oluşan yumurtalıklara fsh hormonu ile tetikleme yapılarak yumurtalıkların gelişimleri sağlanmaya çalışılarak uyarmaktayız. Sonrasında yumurtalıkların kaybolmaması için beyinle yumurtalık arasında bağlantıyı kopararak ile spermleri toplamaktayız. Embriyo laboratuvar ortamında oluşturularak kadının vücuduna tekrar aktarılmaktadır. Bunların yanı sıra hormon destek ve ilaçlarla süreci desteklenerek tüp bebek tedavisi sağlamaktayız.

FSH (Folikül Stimülan Hormonu) hormonu ile ilgili teknik tablo örnekleri aşağıda sunulmuştur. Bu tablolar, FSH hormonunun değişen seviyelerinin yaş, cinsiyet, ve hastalık durumlarına bağlı olarak nasıl değişebileceğini göstermek için kullanılabilir.

Teknik Tablo Örneği 1: FSH Seviyelerinin Cinsiyete ve Yaşa Göre Değişimi

Yaş Aralığı Erkeklerde Ortalama FSH (mIU/ml) Kadınlarda Foliküler Dönem Ortalama FSH (mIU/ml) Kadınlarda Luteal Dönem Ortalama FSH (mIU/ml)
Yenidoğanlar 0.05 – 1.0 0.3 – 10.0 1.5 – 5.0
Çocuklar 0.05 – 1.0 0.3 – 6.0 1.5 – 4.0
Ergenler 0.05 – 2.0 2.0 – 10.0 1.5 – 4.0
Yetişkin Erkekler 0.7 – 11.1
Pre-Menopozal Kadınlar 5.0 – 20.0 3.0 – 22.0
Menopoz Sonrası Kadınlar 23.0 – 116.0 29.0 – 116.3

Notlar:

 • FSH seviyeleri yaş, cinsiyet ve kadınlarda dönemsel değişikliklere bağlı olarak değişebilir.
 • Kadınlarda foliküler dönem, adet döneminin başlangıcından ovülasyona kadar olan dönemi ifade ederken, luteal dönem ovülasyondan sonraki dönemi ifade eder.
 • Menopoz sonrası kadınlarda FSH seviyeleri yükselebilir.

Teknik Tablo Örneği 2: FSH Seviyelerinin Sağlık Durumlarına Göre Değişimi

Sağlık Durumu Ortalama FSH Seviyeleri (mIU/ml)
Normal 1.0 – 10.0
Polikistik Over Sendromu (PCOS) 5.0 – 20.0
Erkeklerde Klinefelter Sendromu 15.0 – 30.0
Menopoz 29.0 – 116.3
Menopoz Öncesi Premenopozal Kadınlar 5.0 – 20.0
Tiroid Sorunları FSH seviyeleri tiroid sorunlarına bağlı olarak değişebilir.
Yumurtalık Yetmezliği 30.0 ve üzeri

Notlar:

 • FSH seviyeleri sağlık durumlarına göre farklılık gösterebilir ve bu nedenle tanı amaçları için dikkate alınmalıdır.
 • Tiroid sorunları ve diğer hormonal dengesizlikler FSH seviyelerini etkileyebilir.
 • Tanı veya tedavi amaçlı FSH seviyelerinin ölçülmesi için her zaman bir sağlık profesyonelinin gözetiminde yapılması gereklidir.
sallanan-bebek

Güler Yüzlü Ekibimizle
İletişime Geçin.

Kadın sağlığı, infertilite ve tüp bebek tedavilerinde size en doğru tedavi için buradayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Image link

  Sorularınızı Cevaplıyoruz.

  Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?