Blog

Gebelik Kadın Sağlığı

Hamileler aşı yaptırmalı mı?

Hamileler aşı yaptırmalı mı?

Aşısız hamilelerde vaka sayısında artış yaşanıyor. Hastaneye yatan ve entübe olan hamilelerin yüzde 85’i aşısız. Peki kovid-19 aşısının tüp bebek tedavisine olumsuz etkisi var mı, hamileler aşı yaptırmalı mı?.

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken bir yandan da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sık sık aşı çağrısı yapıyor. Peki hamileler aşı yaptırmalı mı, aşının tüp bebek tedavisine olumuz etkisi var mı? Tüm bu sorular ve daha fazlası A Haber ekranlarında yanıt buldu.

Vaka artışıyla beraber gözler hamilelere çevrildi. Hamilelerde de hastaneye yatış oranlarında artış gözlendi.

Son günlerde tüp bebek tedavisi öncesi aşı zorunluluğu tartışılıyor. A Haber muhabiri Ece Altuğ detayları konuğu Prof. Dr. Timur Gürgan’dan aldı.

AŞISIZ HAMİLELERDE VAKA SAYISINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Ece Gürkan’ın ” Rakamlar aşı olmayan hamileler için ne söylüyor?” sorusuna Prof Dr. Timur Gürkan şu yanıtı verdi:

”Rakamlara baktığımızda aşı olmayanlar için söylenenlerin hepsinin hamileler içinde doğru olduğunu görüyoruz. Giderek aşı olmayanların hastalanma oranları, hastaneye yatma oranları, entübe oranları ve ölüm oranları artmaktadır. Hamilelerin de aynı şekilde aşı olmadıkları zaman bir şekilde hastalanma riskleri artıyor. Hasta olurlarsa da entübe olma ve hayatlarını kaybetme oranları var.”

”YÜZDE 70’İ AŞISIZ”

”Son zamanlarda Türkiye’de de yapmış olduğumuz çalışmalarda görüyoruz ki hastaneye yatan kişilerin yaklaşık %10’u hamile. Bunlardan da yüzde 70’ten fazlası aşı olmayanlar. Hamilelerin artık aşı olması gerektiğinin altını çizmek durumundayız.”

HAMİLELER HANGİ AYDAN SONRA AŞI OLMALILAR?

”3 aydan sonra aşının yapılmasını tavsiye ediyoruz. 2 aşı arka arkaya. Hangi aşı diye çok soruluyor. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, ”Biontech, sinovac” aşılarının ikisi de uygulanabilir. ”

AŞI YAPILSA ÇOCUĞUMU KÖTÜ ETKİLER Mİ? ERKEN DOĞUMA YOL AÇAR MI?

”Bilim adamı olarak söylüyorum korkamayın. Hamileyseniz üç aydan sonra hangi tip aşı varsa bunu yaptırın ve aşınızı tamamlayın. Gebe, hasta olduğu zaman erken doğum riski artıyor, çocuğa ve kendi ölüm riski artıyor. Ailenin kendileri için aşı olması gerekiyor”

AŞININ TÜP BEBEĞE OLUMSUZ ETKİSİ VAR MI?

”Hiçbir endişeye gerek yok. Eğer gebelik planlıyorsanız planlamadan önce aşılanmanızı tamamlayın.”

Doğu Anadolu’da aşılanma oranının aşı oranın çok olduğunu belirten Prof. Dr. Timur Gürkan, aşının kısırlık yapmadığını altını çizerek açıklamalarını sonlandırdı.