Gebelik'te + Aşı + Hesaplama + Takvim + Beslenme + Seyahat

Gebelik’te + Aşı + Hesaplama + Takvim + Beslenme + Seyahat

Gebelik’te + Aşı + Hesaplama + Takvim + Beslenme + Seyahat

Tüp bebek tedavisinde bazı olumsuz durumların söz konusu olması nedeniyle anne adayında hamilelik belirtisi olmayabilir. Özellikle, iki ve daha fazla deneme yapılmasına rağmen embriyonun rahim duvarına tutunamaması, sperm kalitesinin düşüklüğü ya da yumurtalarda ortaya çıkan problemler nedeni ile tüp bebek tedavisinden olumlu bir yanıt alınamamaktadır. Tekrarlanan tüp bebek tedavisinin başarısızlığı karşısında bebek sahibi olmak isteyen çiftlere farklı tıp yöntemlerinden sunulmaktadır. Bu yöntemin başında da gebelik aşısı gelmektedir.

Gebelik aşısı

Gebelik aşısı henüz yeni bir yöntem olmakla birlikte gebelik konusunda oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle embriyo ve yumurtalıklarla ilgili sorunların çözümünde etkili olan bu yöntem, embriyonun ve rahim duvarının uyarılarak tüp bebek tedavisinin olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Gebelik aşısı ile kişiden alınan kan ile bağışıklık sistemini güçlendirici hücreler alınıyor ve laboratuvar ortamında bu hücrelerin gerekli hormonları salgılayarak, çoğalması amaçlanıyor.

Elde edilen kaliteli ve özel hücreler ile rahim yıkanarak, embriyo transferi için hazırlanıyor. Bu işlemden sonra embriyo transferi gerçekleştirilerek, embriyonun daha kaliteli şekilde rahme tutunması sağlanıyor. Bu işlem yeni bir tedavi yöntemi olmasına rağmen tüp bebek tedavisini defalarca deneyerek başarısız olan pek çok çiftin yüzünü güldürmüştür.

Gebelik Hesaplama ve Gebelik Takvimi

Gebelik hesaplamayöntemi normal şartlarda adet döneminin gecikmesi ile hesaplanmaktadır. Bu nedenle, gebelik hesaplama yönteminde en önemli unsur ilk adet dönemindeki gecikmedir. Döllenmenin gerçekleştiği tarih son regl tarihinden sonra 15 gün sonradır. Döllenmenin gerçekleşmesine rağmen bu tarih değil, adet tarihi dikkate alınarak gebelik hesaplama yöntemi yapılmaktadır. Bu hesaplamanın yapılabilmesi için uzmanlar genellikle negele yönteminden faydalanmaktadır.

Negele yönteminde anne adayının hamileliğinin ne zaman doğumla sonuçlanacağı belirlenir. Yani, bebeğin doğum zamanı negele yöntemi ile hesaplanmaktadır. Bu yöntem biraz farklı olmakla birlikte doğruya en yakın sonuçlar vermektedir. Bu hesaplamaya göre, annenin son adet tarihinin ilk gününe 7 eklenir. Elde edilen tarihten 3 ay geriye doğru gidilir ve bu tarihin üzerine 1 yıl eklenir. İşte bu tarih anne adayının bebeği kucağına alacağı tarih olarak bilinmektedir. Fakat anne adayının düzenli bir adet dönemi geçirmemesi ya da yumurtlama tarihindeki değişmeler hem hesaplamayı hem de doğum tarihini değiştirebilmektedir.

Gerçek doğum tarihi ile hesaplanan gebelik tarihinin uyuşmaması durumunda uzman hekimin ultrason kontrolleri ve görüntüler dikkate alınarak, gerçek bir hesaplama yapılabilmektedir. Gebelik tarihinin hesaplanmasının ardındangebelik takvimi devreye girmektedir. Gebelik takvimi, anne adayının gebelik tarihine göre bebeğin gelişim ve büyümesini takvime bakarak takip etmesini sağlamaktadır. Her hafta bebeğin gelişiminde ve büyüme mekanizmasında etkili olan zaman, bebeğin takvime göre büyümesinin takip edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bebeğin gelişim düzeyini kolaylıkla takip edeceğiniz bilgileri sunan gebelik takvimi bilinçli bir anne adayı olunmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle 3 aydan sonra oldukça büyük gelişim ve hareketlenme gösteren bebeğin, hafta hafta gelişimi hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Ayrıca, gebelik takvimibebeğin normal şartlarda boy ve kilosu hakkında da bilgi verebilmektedir. Bunun dışında, bebeğin haftaya göre bedensel ve zihinsel gelişimi hakkında bilgi vererek, bebeğin hangi haftalarda hangi organlarının gelişeceği hangi duyu organlarının aktif hale geçeceği gibi farklı bilgilere de ulaşılabilir.

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Anne adaylarının hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurların başında gebelikte beslenme gelmektedir. Gebelikte beslenme hem anne adayının sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesini sağlamakta hem de bebeğin gelişimine oldukça büyük etki etmektedir. Bu nedenle, özellikle doktor tavsiyesine uygun dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Gebelikte beslenme

Gebelikte beslenme düzenli ve sağlıklı yiyeceklerden oluşmalıdır. Bunun yanı sıra bazı ürünlerden de uzak durulması gerekmektedir. Özellikle, çiğ balık ve et gibi gıda maddelerinden kesinlikle uzak durulmalı, zararlı tütün ürünleri asla tüketilmemelidir. Protein, mineral ve vitamin açısından etkili ve bebeğin sağlığına faydalı yiyecekler tüketilmelidir. Meyve, sebze, balık, tavuk ve baklagiller düzenli olarak tüketilmelidir. Gebelikdöneminde kesinlikle doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmamalıdır.

Doktor gerekli görürse anne adayı için uygun ilacın kullanılmasına karar verecektir. Bu nedenle, doktor rızası olmadan ilaç kullanmak bebeğin sağlığı için büyük risk oluşturmaktadır. Gebelik boyunca birtakım güzellik maddelerinin de kullanılması pek uygun görülmemektedir. Özellikle, kimyasal maddeleri içeren saç boyaları, krem ya da parfümler bebeğin gelişimine etki edebilmektedir. Mümkün olduğunca doğal ve bitkisel ürünleri kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Anti aging kremler ve diğer akne kremleri embriyonun gelişimine ve rahim üzerinde tutunmasına olumsuz şekilde etki etmektedir. Bu nedenle, bu tür ürünlerden gebelik boyunca uzak kalınması gerekmektedir.

Elektronik birtakım ürünler de radyasyon açısından büyük zararlara neden olduğu için anne adayları tarafından az kullanılması önerilmektedir. Bu elektronik ürünler arasında bilgisayar, cep telefonu ve mikro dalga fırınlar radyasyon açısından büyük tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca, x-ray ışınına maruz kalan anne adaylarının gebelik süreçleri oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle, röntgen ve tomografi gibi cihazlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Gebelikte seyahat alışkanlıkları da değiştirilmesi gerekebilir. Özellikle, gebelikte seyahat alışkanlıkları uçak gibi anne adayını heyecanlandıran ve strese sokan durumlarda değiştirilmesi gerekmektedir.

Gebelikte seyahat

Gebeliğin son dönemlerine doğru mutlaka doktor muayenesinin ardından doktor onayı ile seyahat edilmelidir. Gebelikte seyahat özellikle kısa yolculuklarda çok büyük risk taşımasa da uzun yolculuklarda oldukça riskli olabilmektedir. Bu nedenle, gebeliğin son dönemlerine doğru uzun seyahatlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Sağlıklı ve temiz bir yaşam da anne adayı için oldukça önemlidir.

Stres, üzüntü ve heyecan gibi duygulardan uzak durulması bebek ve anne adayı için oldukça önemlidir. Çok ağır sporlar değil ama yavaş tempoda yürüyüş, günlük aktiviteler hem doğum için hem de bebek sağlığı için önem taşımaktadır.

Gebelik’te + Aşı + Hesaplama + Takvim + Beslenme + Seyahat

Gürgan Clinic Yayın Grubu

gurganclinic.com’da yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacı taşımakta olup, tıbbi tavsiye içermemektedir. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya uzman bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Güncelleme Tarihi: 3 Eylül 2023           Yayın Tarihi: 7 Şubat 2023

Diğer Yazılar
Image link

Sorularınızı Cevaplıyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?