Blog

Gebelik

Sigara ve Alkolü Bırakmanın Hamileliğe (Gebeliğe) Faydaları

Sigara ve Alkolü Bırakmanın Hamileliğe (Gebeliğe) Faydaları

Sigara ve Alkolü Bırakmanın Hamileliğe (Gebeliğe) Faydaları

Gebelikte sigara kullanmaya devam eden kadınlar hem kendilerini hem de doğacak bebeklerini oldukça fazla zarar vermektedirler.

Bu alanda yapılan bütün çalışmalar hamilelik öncesi sigara içiminin çocuğunuza herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı yönündedir ve zararı sadece sizedir. Lakin maalesef sigara kullanan kadınların %70 ‘i gebelikte de az veya çok sigaranın zararlarını bilmelerine rağmen kullanmaya devam etmektedirler. İçilen sigara ile birlikte alınan nikotin ve karbonmonoksit annenin damar sistemini bozmakta ve plasentanın çalışmasını etkileyerek bebeğin gelişimini engellemektedir. Sigarayı gebeliğinizin hangi ayında olursa olsun bırakın geç kaldığınızı düşünmeyin son ayda bile bıraksanız doğum esnasında bebeğe giden kan akımını artırmış olacaksınız bunu asla unutmayınız. Tüm bunlara rağmen bırakamıyorsanız en azından günde 4 adetten fazla içmemeye özen gösteriniz. En ideal olanın bebek istiyorsanız sigarayı tamamen bırakmak olduğunu unutmayınız.

 

Gebe iken içilen sigaranın ne kadar çok zararlı oluğunu zaten biliyorsunuz. Bu nedenle biz size sigarayı bırakmanın gebeliğe faydalarını anlatacağız;

 

  • Sigarayı bırakarak ne kadar kararlı, güçlü ve sabırlı olduğunuzu görecek ve kendinizle gurur duyacaksınız. Özgüveninizi tazelemiş olacaksınız. Gebelik sigarayı kesin olarak bırakmak için büyük bir şans olacaktır.
  • Bebeğinizde meydana gelebilecek sigaraya bağlı tüm riskleri en aza indirmiş olacaksınız. Belki de ömür boyu yaşayabileceğiniz bir pişmanlıktan kurtulacaksınız.
  • Dünyaya gelecek olan minik bebeğinizin en az 250 gr. daha kilolu doğmasını sağlamış olursunuz.
  • Gebelik döneminizde sigaranın neden olduğu bazı rahatsızlıklardan arınmış olarak geçireceksiniz.
  • Kendiniz daha iyi beslenerek bebeğinize daha fazla vitamin, mineral ve enerji gitmesini sağlayabileceksiniz.
  • Doğumdan sonra bebeğinizde sigaraya bağlı görülebilecek anomali ve hastalıkları engellemiş olacaksınız.
  • Bebeğinizin daha zeki ve APGAR’ı daha yüksek bir bebek olma şansı daha yüksek olur.
  • Sizde normal doğumu akciğerleriniz daha iyi oksijen alabileceği için daha rahat yaparsınız.
  • Sigara içmeyerek sütünüzden az da olsa nikotinin bebeğinize geçmesine engel olmuş olursunuz.
  • Ve en güzeli sigaraya vereceğiniz parayı bebeğiniz için değerlendirme fırsatınız olacak.

 

Sigarayı bırakmak için kesinlikle gebelikte ilaç kullanmayın veya nikotin bantlarını denemeyin çünkü çok zararlı olmaktadır. Yine sigara bırakmak için çay ve kahve içiminizi arttırmayın. Çünkü daha başka zararlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Gebelikte kullanılan alkol ile ilgili yapılan çalışmalar az miktarda alınan alkolün bebeği etkilemediğini fakat fazla miktarda alınan alkolün bebeğe ve gebeliğin gelişimine yönelik çok zararlı olduğunu göstermiştir. Çünkü anne kan dolaşımı ile bebek kan dolaşımının aynı olduğunu asla unutmamalı alacağınız alkolün kanınıza karışacağı için bebeğinizi de aynı derecede etkileyeceğini unutmamanız gerekir. Gebelikte alınan fazla miktardaki alkol bebeğinizde ciddi gelişim bozukluğu ve zihinsel yetersizliğe neden olabilmektedir. Hamilelikte belirlenen güvenli bir alkol dozu yoktur. Bebeğiniz için en iyisi asla alkol kullanmamaktır.

Gebelik boyunca alınan fazla alkol Fetal Alkol Sendromu’na neden olmaktadır. Fetal Alkol Sendromunun belirti ve bulguları belirgin yüz ve bedensel anomalilerle kendini göstermektedir. Bebekte ciddi boyutta gelişim geriliğine neden olmakta görme duyma gibi önemli duyu organlarını etkilemektedir. Beyin ve spinal anomaliler ise çocuğunuzun ömür boyu birilerine muhtaç olarak yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca gebelikte yüksek oranda alınan alkol spontan düşük oranını arttırmaktadır.