Blog

Gebelik

Hamilelikte yolculuk

Hamilelikte yolculuk

Hamilelikte yolculuk

Hamilelikte yolculuk yapmak çiftleri endişelendiren bir konudur. Eşinizle beraber seyahat planları yapıyorsunuz ancak ailenizin yeni üyesinin bu seyahat için hazır olup olmadığı konusu aklınızı kurcalamaktadır. Hamilelik esnasında yolculuk yapmak, tatile gitmek ve uzun yol seyahatlerine çıkmak ile ilgili aklınıza takılan soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabileceksiniz.

Gebelikte yolculuk yapmak tehlikeli mi?

Önceden yaptığınız rezervasyonunuzu iptal etmeyi mi düşünüyorsunuz? Aylardır planladığınız tatil hayallerinizi gerçekleştiremeyeceksiniz diye üzülüyor musunuz? Size güzel bir haberimiz var. Hamileyken yolculuk yapmak, riskli bir gebelik geçirmiyorsanız tehlikeli değildir.

Hamileliğin erken dönemlerinde yaşanılan aşerme, bulantı ve kusma yolculuk yaparken sizi zor duruma düşürebilir. Gebeliğin son dönemlerinde ise kilo artışı, hareket zorluğu, çabuk yorulma ve erken doğum ağrılarının başlaması seyahat etmeyi zorlaştırır. Her hamilelik için olmasa da hamileliğin ortası, yolculuk yapmak ve seyahatlere katılmak için en uygun zamandır. Doktorunuz hamileliğin haftasına, risk olup olmamasına ve sizin rahatlığınıza göre bu konuda sizi yönlendirecektir.

Hamilelikte yolculuk yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikte yolculuk yaparken dikkat edilmesi gerekenler mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Doktorlar, kan akışı düzeninin korunması için günde en fazla altı saat araba yolculuğu yapılmasını önermektedir. Eğer bunu yapamıyorsak herhangi bir problemle karşılaşma ihtimaline karşı yanınızda mutlaka bir yol arkadaşı bulunmalıdır. Bol bol su içmeli ve atıştırmalıklardan yemelisiniz. Ne kadar rahatsız edici olursa olsun, emniyet kemerini takmayı unutmayın. Araçlarda hava yastığının bulunmasına mutlaka özen gösterilmelidir. Sık sık mola vererek dolaşım sisteminizi harekete geçirebilirsiniz. Eğer mide bulantısı yaşamak istemiyorsanız bulantı engelleyici veya midenizi hafifletecek ilaçlardan seyahat öncesi kullanabilirsiniz.

Hamilelikte uçak ve otobüs yolculuğu

Hamilelikte uçak ve otobüs yolculuğu yapmanın riskli bir durumunuz yoksa herhangi bir sakıncası yoktur. Uçak içi kabin basıncı gebeler için zararlı değildir. Otobüslerde de araba sarsması hamileler için riskli bir durum oluşturmaz.

Uçak ve otobüs yolculuğunda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta uzun süre hareketsiz kalmamaktır. Bu durumda varis çorabı giyilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca oturur pozisyonda yapabileceğiniz esneme egzersizlerini mutlaka doktorunuza danışarak yolculuğunuz esnasında uygulayabilirsiniz.

Bazı havayolları şirketleri hamileliğin haftasına göre hizmet politikasında bazı kurallar belirlemiştir. Bu kurallara uyulmaması halinde uçak seyahati yapamama olasılığınız bulunmaktadır. Uçak bileti rezervasyonu yapmadan önce seyahat acentaları ile bu konuyu görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte iş seyahati

Hamileliğiniz sırasında iş seyahatine çıkmak sizin için yorucu olabilir. Bu durumda patronunuzla konuşarak daha geri planda çalışmak isteyebilirsiniz. Yüksek tansiyon ya da kanama gibi bir riskiniz yoksa dokuzuncu aya kadar güvenle yolculuk yapabilirsiniz.  Kendinizi rahat hissetmenize rağmen iş yerinizden doğum iznine ayrılmanız konusunda uyarı alırsanız, bu uyarılara rahat olduğunuz sürece olumsuz yanıt verebilirsiniz. Doktorunuz çalışmanızda sakınca görmediği sürece çalışabilirsiniz.