Blog

Gebelik Kadın Sağlığı

Hamileler aşı yaptırmalı mı?

Hamileler aşı yaptırmalı mı?

Aşısız hamilelerde vaka sayısında artış yaşanıyor. Hastaneye yatan ve entübe olan hamilelerin yüzde 85’i aşısız. Peki kovid-19 aşısının tüp bebek tedavisine olumsuz etkisi var mı, hamileler aşı yaptırmalı mı?.

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken bir yandan da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sık sık aşı çağrısı yapıyor. Peki hamileler aşı yaptırmalı mı, aşının tüp bebek tedavisine olumuz etkisi var mı? Tüm bu sorular ve daha fazlası A Haber ekranlarında yanıt buldu.

Vaka artışıyla beraber gözler hamilelere çevrildi. Hamilelerde de hastaneye yatış oranlarında artış gözlendi.

Son günlerde tüp bebek tedavisi öncesi aşı zorunluluğu tartışılıyor. A Haber muhabiri Ece Altuğ detayları konuğu Prof. Dr. Timur Gürgan’dan aldı.

AŞISIZ HAMİLELERDE VAKA SAYISINDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Ece Gürkan’ın ” Rakamlar aşı olmayan hamileler için ne söylüyor?” sorusuna Prof Dr. Timur Gürkan şu yanıtı verdi:

”Rakamlara baktığımızda aşı olmayanlar için söylenenlerin hepsinin hamileler içinde doğru olduğunu görüyoruz. Giderek aşı olmayanların hastalanma oranları, hastaneye yatma oranları, entübe oranları ve ölüm oranları artmaktadır. Hamilelerin de aynı şekilde aşı olmadıkları zaman bir şekilde hastalanma riskleri artıyor. Hasta olurlarsa da entübe olma ve hayatlarını kaybetme oranları var.”

”YÜZDE 70’İ AŞISIZ”

”Son zamanlarda Türkiye’de de yapmış olduğumuz çalışmalarda görüyoruz ki hastaneye yatan kişilerin yaklaşık %10’u hamile. Bunlardan da yüzde 70’ten fazlası aşı olmayanlar. Hamilelerin artık aşı olması gerektiğinin altını çizmek durumundayız.”

HAMİLELER HANGİ AYDAN SONRA AŞI OLMALILAR?

”3 aydan sonra aşının yapılmasını tavsiye ediyoruz. 2 aşı arka arkaya. Hangi aşı diye çok soruluyor. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, ”Biontech, sinovac” aşılarının ikisi de uygulanabilir. ”

AŞI YAPILSA ÇOCUĞUMU KÖTÜ ETKİLER Mİ? ERKEN DOĞUMA YOL AÇAR MI?

”Bilim adamı olarak söylüyorum korkamayın. Hamileyseniz üç aydan sonra hangi tip aşı varsa bunu yaptırın ve aşınızı tamamlayın. Gebe, hasta olduğu zaman erken doğum riski artıyor, çocuğa ve kendi ölüm riski artıyor. Ailenin kendileri için aşı olması gerekiyor”

AŞININ TÜP BEBEĞE OLUMSUZ ETKİSİ VAR MI?

”Hiçbir endişeye gerek yok. Eğer gebelik planlıyorsanız planlamadan önce aşılanmanızı tamamlayın.”

Doğu Anadolu’da aşılanma oranının aşı oranın çok olduğunu belirten Prof. Dr. Timur Gürkan, aşının kısırlık yapmadığını altını çizerek açıklamalarını sonlandırdı.

Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal