Blog

Gebelik

Hafta Hafta Gebelik – 2

Hafta Hafta Gebelik – 2

Hafta Hafta Gebelik

Gebelik Ne Zaman Başlar?

Hafta Hafta Gebelik, Gebeliğin ilk ve en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Buna karşılık kliniğimize başvuran ve adet gecikmesi yaşayan her kadının hamile olmadığı da net bir şekilde söylenebilir. Bebek sahibi olmak isteyen bir kasın için en verimli yaş dilimi 19-34 olarak gösterilebilir. Vücudun gelişiminin tamamlandığı bu süre içinde gebelik başarılı bir şekilde oluşur ve bebek gelişimi de istenen şekilde tamamlanabilir.

Gebe kalmayı düşünen ve isteyen her sağlıklı kadının bu kararın ardından bize başvurması hem gebelik başlangıcının hem de takibinin çok daha kolay ve sağlıklı yapılabilmesini sağlar. Gebeliğin oluşabilmesi için erkekten gelen spermin kadından atılan yumurta hücresini döllemesi gerekir. Bu aşamadan 8.haftanın sonuna kadar yaşanan dönem embroyonik dönem, doğuma kadar olan sürece de fetal dönem adı verilir.

Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Hem gebeliği takip eden hekim hem de anne adayı için hafta hafta gebelik takibi son derece önemlidir. Gerek rutin kontroller, gerek alınması istenen kilo ve hazırlıklar için gebelik süresinin doğru bir şekilde hesaplanması gerekir. Bu aşamada özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarının aklına hafta hafta gebelik nasıl hesaplanır sorusu gelir. Kliniğimize gelen anne adaylarının gebelik yaşının belirlenebilmesi için son adet tarihi denen SAT’ın belirlenmesi gerekir.

Gebelik tarihi belirlenirken gebeliğe neden olduğu düşünülen ilişkinin tarihi dikkate alınmaz. SAT tüm dünyada ve tıp terminolojisinde gebeliğin başlangıcının belirlenmesi için kullanılan bir bilgidir. Son adet tarihinin ilk günü gebeliğin ilk günü olarak belirlenir ve bu da hafta hafta gebelik nedir sorusuna cevap olarak verilir. Gebelik hakkında konuşulurken ay değil hafta kavramı üzerinden gidilir. Normal şartlar altında sağlıklı bir gebelik 40 ile 42.haftalarda doğumla sonuçlanır.

Gebelik yaklaşık olarak 280 gün sürer. Bu da 40 haftaya denk gelmektedir. Bu bilgiler ışığında son adet tarihi dikkate alınarak hesaplanacak olan hafta hafta gebelik anne adayının ilgili haftada neler yaşadığını anlaması için takip edilmelidir. Her hafta vücudunda ve bebeğinde farklılıklar yaşayacak olan anne adayları süreç içerisinde en büyük desteği kliniğimizden alabilirler.

Bebeğiniz Ne Zaman Doğacak?

BDT kısaltması bebeğin tahmini doğum tarihidir. Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hafta hafta gebelik takip edilir ve buradan da bebeğin tahmini olarak doğacağı tarih belirlenebilir. Oldukça basit bir şekilde hesaplanan BDT için, son adet tarihi olan güne 1 hafta ilave edilir ve 3 ay geriye dönülür. Hafta hafta gebelik nedir sorusu bir bakıma bebeğin tahmini doğum tarihini de veren son derece önemli bir bilgidir. Bu hesaplamaları kliniğimizde anne adayları ile birlikte yapar ve tahminler hakkında kendilerini bilgilendiririz. Ancak bilinmesi gereken en önemli ayrıntı bebeklerin sadece %6’sının beklenen tarihte dünyaya geldiğidir.

38 ila 42.haftalar arasında gerçekleşen her doğum normaldir. Hatta bebeğin sezeryanla doğacak olması halinde 38.hafta dolduğu zaman bebeğin alınması tercih edilir. Tüm gelişim süresini tamamlayan bebekler bu haftadan sonra herhangi bir komplikasyona sebebiyet vermeden önce sağlıklı bir şekilde alınarak annelerinin kucağına teslim edilirler.

 

  •  38.haftadan önce gerçekleşen doğumlara preterm,

  •  42.haftadan sonra gerçekleşen doğumlara da postterm adı verilir.

 

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik düşünen anne adayları için adetin gecikmesi ön bilgi olarak değerlendirilebilir. Adet gecikmesine eşlik eden; sık idrara çıkma, bulantı, halsizlik, memelerde hassasiyet ve baş ağrısı bulguları gebelik belirtilerini destekler niteliktedir. Kliniğimizde yaptığımız ilk kontrollerde ve ultrason incelemesinde gebelik başarılı ve kolay bir şekilde tespit edilir. Gebeliğin erken dönemde belirlenmesi yapacağımız kontroller ve anne adayıyla takip edeceğimiz hafta hafta gebelik nedir sorusunun cevabı için son derece önemlidir.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında sadece anne adayında değil baba adayında da bir takım duygu değişimleri görmek son derece normaldir. Daha önceden gebelik ve doğum deneyimi olan anneler süreci daha rahat kabul etse de genç ve deneyimsiz anne adayları için hafta hafta gebelik nasıl hesaplanır sorusu belki de doğuma kadar tekrara edebilir. Gebelik takvimi sayesinde bebeğin anne karnındaki gelişim adım adım takip edilebilir. Anne adayları bu süreçte kendi vücutlarında ve duygu durumlarında yaşanması muhtemel değişiklikler hakkında da bilgi sahibi olarak süreci daha rahat bir şekilde geçirebilirler.

Bu süreç içerisinde merakla beklenen konular arasında; bebeğin cinsiyeti ve hareketlerinin ne zaman hissedilmeye başlanacağı gelir. Deneyimli anne adayları gebeliklerinin 16.haftasından itibaren bebek hareketlerini hissedebilir. Buna karşılık deneyimsiz anne adayları için süre 20.haftaya kadar uzayabilir. Bebeğin anne karnındaki ilk hareketleri bir kuşun kanat çırpması şeklinde tarif edilebilir. Kontrolümüz altında olan gebeliklerde rutin kontroller;

  •  30.haftaya kadar ayda 1,
  •  30-34.haftalarda 15 günde 1
  •  34.haftadan sonra haftada 1 olmak üzere planlanır.

Kontrol dönemlerinde rutin testler, olası anormallikler, gelişim kontrolü, özel tetkikler ve bilgilendirmeler yapılır. hafta hafta gebelik nasıl hesaplanır konusunda gebeliğin başında detaylı olarak bilgilendirilen anne adayları bu dönem içinde bebeklerinde ve vücutlarında yaşanan gelişmeleri adım adım takip edebilirler. Bu kontroller muhtemel sorunların erken dönemde teşhis edilmesini de kolaylaştırır.

hafta-hafta-gebelik


Bebeğin cinsiyeti; 
aslında döllenme meydana geldiği an bellidir. Bu aşamada tek belirleyici babadan gelen spermin cinsidir. Cinsiyet tespiti için bebeğin cinsel organ gelişiminin ultrason kontrolünde görülebilecek büyüklüğe erişmesi beklenir. Kliniğimizde kontrol altında tuttuğumuz gebeliklerin tamamına yakınında 12-18.haftalar arasında bebeğin cinsiyeti öğrenmek istemeleri halinde anne ve baba adayına açıklanır. Gebelik öncesi, gebelik, doğum ve doğum sonrasıyla ilgili her türlü bilgiye sitemiz üzerinden online olarak ulaşabilir ve merakınızı giderebilirsiniz. Bu aşamada göz önünde tutulması gereken en önemli detay her gebeliğin her anne adayında farklı yaşanabileceğidir.

Contact Form Demo