Blog

Gebelik

Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik sürecinde yaşanacak cinsel ilişkinin erken doğuma neden olabileceği ve bebeğe zarar verdiği konusundaki kaygılar anne adaylarının kafasını meşgul eder. Yapılan tıbbi araştırmalar gebelikte cinsel ilişki konusunda eşlerin endişe yaşamasına gerek olmadığı yönündedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde girilen ilişkinin düşüğe ve ileri dönemlerde yaşanan cinselliğin ise erken doğuma neden olduğunu kanıtlayan herhangi bir bulgu yoktur.

Anne adayının gebeliğin 35.haftasından itibaren en azından fiziksel açıdan zorlanacağı göz önüne alınarak ilişkiye ara vermenin zamanının geldiği düşünülebilir. Karnın oldukça fazla büyüdüğü, hareketlerin zorlandığı ve gebeliğin son dönemine girildiği aylarda dikkatli davranmak sürecin daha kontrollü bir şekilde yaşanmasını sağlar.

Gebelik ve Cinsellik Hakkında Merak Edilenler

Gebelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır sorusu çiftler tarafından bize en çok sorulan sorular arasında ilk sırada yer alır. Gebe kadınlarda yaşanan orgazm, endorfin hormonunun artmasına neden olur. Bu da bebeğe giden taze kan akışının artmasını sağlar ve istenen bir durumdur. Gebelik süresi boyunca rahimde bulunan amniyotik sıvının ve rahim ağzının korunuyor olması cinselliğin bebeğe herhangi bir zararı olmayacağının da kanıtıdır. Buna rağmen rutin kontroller esnasında hekimin, eşleri gebelikte cinsel ilişki serbest mi konusunda yeterli ve detaylı şekilde aydınlatması en ideal olanıdır.

Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdırdendiği zaman akla ilk olarak gelen konu pozisyonlardır. Bu sorunun cevabı ise anne adayının rahat olacağı pozisyonların partnerler arasında belirlenmesinde yatar. Genel olarak bakıldığı zaman gebelikte cinsel ilişki pozisyonları arasında en çok tercih edilenlerin; partnerin yan döndüğü, partnerin üstte olduğu durumda da ağırlığını anne adayına vermediği pozisyonlar olduğu söylenebilir.

Gebelikte özellikle anne adayının cinsel isteksizlik duymasının nedenleri arasında; mide bulantısı, halsizlik, bedende yaşanan değişimler, göğüslerdeki hassasiyet, muhtemel kanama riski ve gebelikte cinsel ilişki serbest mi konusunda yaşanan endişeler sayılabilir. Gebelik döneminde cinsel ilişkinin tehlikeli olabileceği durumlar ise; erken doğum riskinin olması, amniyotik sıvıda sızıntı, plasentanın servikal boşluğu kapatacak boyuta gelmesi, vajinal kanama, rahim ağzından beklenen açılmanın erken yaşanması olarak gösterilebilir.