Blog

Gebelik

Doğum belirtisi

Doğum belirtisi

En belirgin doğum belirtileri

Doğum belirtisi, doğumun yaklaştığına dair işaretler, hamileliğin sekizinci ayını tamamlarken ortaya çıkmaya başlar. Bu süreçte anne adaylarının en çok merak ettiği hastaneye zamanında yetişebilme konusudur. Hastaneye erken gidip saatlerce beklemek ya da yoldayken sancıların artması ve arabada doğum yapmak anne adaylarının stresini arttırmaktadır. Peki, hangi işaretler doğru alarm hangi işaretler yanlış alarm verir?

Doğum öncesi ishal ve kusma

Doğum öncesi ishal ve kusma birçok kadının yaşadığı bir problemdir. Genellikle stres sebebiyle ortaya çıkan bu durumlar anne için doğum anının zor geçmesine neden olabilir. Bu sebeple doğumun uzun süreceği durumlarda anne adaylarına yemek yemesi ve bol bol enerji toplaması tavsiye edilir.

Kasılmaların giderek artması

Doğum belirtisi, kasılmaların giderek artması doğumun yaklaştığının habercisidir. Ancak bazı durumlarda yanlış ve gerçek kasılmaları ayırt etmek zor olabilir. Son tarihe yaklaşırken kasılmaların değiştiğini anlayabilirsiniz. Bazı yanlış alarm veren kasılmalar acı verici olabilir. Bu durumda doğumun yaklaştığını hissedersiniz ve yürüyememeye başlarsınız.

Doğum kasılmalarının en az bir saat içerisinde 5 ile 7 dakikada bir sıklaşarak artması ve şiddetinin aynı kalması ya da yükselmesi doğumun habercisi olarak düşünülmelidir. Doğum kasılmaları güçlü tekrarlardan oluşur ve kalıcıdır. Doğum kasılmalarını doğru tanımlayabilen anne adayı doğum zamanını da doğru belirleyebilir.

Kasılmaların doğru alarm olduğunu anladıktan sonra hemen yola çıkmak için acele etmemelisiniz. İlk olarak doktorunuzu aramalısınız. Eğer doktorunuza ulaşamazsanız hastaneye gitmek için yola çıkabilirsiniz. Evinizin hastaneye olan uzaklığını da dikkate alarak hazırlıklarınıza başlayabilir ve valizinizi de yanınıza alarak mutlu sona ulaşmak için bekleyebilirsiniz. İlk doğum için doğum zamanını belirlemek biraz zaman alabilir ancak birden fazla doğum yapan kadınlar evden çıkmak için daha çok acele etmelidir. İlk doğumdan sonra doğum süreleri giderek kısalmaktadır.

Suyun Gelmesi

Suyun gelmesi, doğumun başladığına dair en büyük işarettir. Ancak hamileliğin son evrelerinde, bebeğin başını annenin mesanesine bastırmasından dolayı idrar tutamama durumu da görülmektedir. Sancı olmaması suyun gelmediği anlamına gelmez. İdrar ile amniyotik sıvının birbirine karışması halinde anne adayı doğumun başladığını düşünebilir. Bu durumda ne yapılmalıdır?

Suyunun geldiğini düşünen anne adayı öncelikle doktorunu aramalıdır. Doktor, sıvının rengi ve kıvamı hakkında sorular sorabilir. Eğer sıvının rengi berrak ya da hafif sarımsı, kıvamı su gibi akışkan ise amniyotik sıvı olarak adlandırabiliriz. Ancak çok koyu, yapışkan bir renkte gelirse vajinal akıntı ihtimalini düşünmek gerekir.

Sonuç olarak doğumun ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceğini kestirmek zordur. Ancak belirtileri doğru değerlendirerek bu süreci olabildiğince rahat geçirmeniz sağlanabilir. Uzman hekimler sizleri doğru yönlendirerek anne olmanıza giden yolda en iyi yol arkadaşınız olurlar.