Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı, Çiftlerin korunmasız cinsel ilişkide bulunduğu durumlarda istenmeyen gebelikleri önlemede etkilidir. Birçok doğum kontrol yöntemi istenmeyen gebelikleri engellemek için kullanılmaktadır. Son on yılda sağlık sektöründe ve doğum kontrol yöntemlerinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Ertesigün hapı da bu gelişmelerden bir tanesidir.

Ertesi gün hapı tamamen doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir. Korunmadan girilen ilişkilerde gebelik ihtimalini azaltmak için ilişkinin ertesi günü kullanılan bir haptır. Olağanüstü durumlarda kullanılabilecek bir önlem olarak görülebilir. Ertesi gün hapı kesin bir çözüm sunmadığı için gebeliğin istenmediği durumlarda doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ne yazık ki hayat her zaman düzenli bir biçimde ilerlemez ve bazen aniden insan değişik bir olay ile karşı karşıya kalabilir. Ertesi günhapı tam da bu durumlarda kullanılacak bir üründür. Cinsel ilişki yaşandıktan sonraki 72 saat içerisindekullanıldığında gebelik ihtimalini büyük oranda önleyen bir haptır.

Süre geçtikçe ertesigün hapının etkisi de azalmaktadır. Ancak ertesi gün hapı alışkanlık haline getirilmemesi gereken bir üründür. Bir doğum kontrol yöntemi değil, acil durum ilacıdır. Bu sebeple birkaç kereden fazla üst üste kullanmak sağlık problemlerine yol açabilir.

Sık sık kullanılmaması gereken ancak acil durumlarda olan bir gebelik önleme ilacıdır.

İlaç ilk 12 saatte yüksek bir koruma sağlarken giderek bu koruma oranı azalmaktadır. İlacın yan etkilerinin ve nasıl gebeliği önlediğinin bilinmesi ile aktif bir kullanım sağlanabilir. Ayrıca ilacın etki süresi ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olunmuş olur. Ertesi günhapı kullanılması için doğum kontrolyönteminin kullanılmasının veya kullanılmamasının bir önemi yoktur. Akılda şüphe oluşturan bir cinsel birliktelik sonrasında ertesi gün hapı kullanılabilir.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalıdır?

Ertesi gün hapı kullanılması için herhangi bir şart bulunmamaktadır. Yani gebelikte doğum kontrol yöntemi kullanıldıysa ertesi günhapı kullanılmaz gibi bir bilgi yanlış olacaktır. İlişki sırasında doğum kontrol yöntemlerinden herhangi biri kullanılsa dahi, akılda bir şüphe kaldıysa doğum kontrol hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapının kullanılması oldukça kolaydır. Cinsel ilişkiye girildikten sonraki 72 saatlik zaman diliminde aspirin alıyormuş gibi, su ile yutulmalıdır.

Ertesi gün hapı yoğun olarak Progesteron hormonu içermektedir. Bu sebeple bir ay içerisinde birden fazla kez kullanılması kadın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bir ay içerisinde ertesi gün hapı yalnızca 1 kere kullanılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi günhapı kullanılırken genellikle çiftler bu hapın yan etkilerini düşünmezler. Ancak ertesi gün hapları hem içerdiği yoğun hormon sebebiyle hem de kişiye göre bazı yan etkilere sebep olabilir. Bu sebeple ertesi gün hapının bir aylık süre içerisinde bir defadan fazla kullanılması doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Her zaman olmasa da ertesi gün hapı kişide bulantı ve kusmaya sebep olabilir. İlacın içildiği saatten itibaren 3 saatlik zaman dilimi içerisinde ilaç alan kişinin kusması ilacın da vücuttan atıldığı anlamına gelmektedir. Kustuktan sonra kişiye herhangi bir koruma sağlamamaktadır. Bu durumda ilaç tekrar alınmalıdır. Mide bulantısının yanı sıra, yoğun bir baş ağrısı, meme ucu bölgelerinde hassaslık, vajinadan damla damla gelen bir kanama veya karın bölgesinde ağrı gibi yan etkiler de ortaya çıkarabilir.

Ertesi gün hapı eczanelerde reçetesiz bir şekilde satılmaktadır. İstenmeyen gebelik riski olduğunda, korunmadan cinsel ilişkiye girildiğinde doktora muayene olmaya gerek kalmadan eczanelerden ertesi gün hapı alınabilmektedir. Ertesi gün hapının asıl amacı döllenmeyi önlemektir. İçerisindeki Progesteron hormonu sayesinde ertesi gün hapı rahimde döllenmeyi engeller. Cinsel ilişkiden sonra ilk 12 saatte %90 oranında koruma sağlayan ertesi gün hapı saatler geçtikçe daha az etkili olacaktır.

YouTube video
Diğer Yazılar
Image link

Sorularınızı Cevaplıyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?