Blog

Erkek Sağlığı Kısırlık Tedavisi

Koronavirüs Erkekler de Kısırlık Yapar mı?

Koronavirüs Erkekler de Kısırlık Yapar mı?

Koronavirüs Erkekler de ” Kısırlık ” Yapar mı?

Dünya Tüp Bebek ve Kısırlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, ” Covid özellikle orta ve şiddetli şekilde geçirildiği zaman erkeklerin hormonlarını; testesteron yapan hücreleri ve de sperm yapan hücreleri olumsuz etkileyebiliyor. Yani bir yönde sperm yapımı, kalitesi düşebiliyor. Bu da kısırlığa yol açabiliyor ’’ dedi.

Türkiye Üreme Tıbbı ve Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, DHA’ya covid geçirmiş özellikle erkek bireylerde sperm kalitesindeki düşüklüğü değerlendirdi. Gürgan
Covid-19’un dünyada büyük bir pandemi halini aldığını ve şu anda 350 milyon kişinin bu virüs tarafından bir yönde enfekte olduğu bilindiğini söyledi. Gürgan, yaklaşık olarakta 250 milyon kişinin tedavi olup veya kendi kendine bu hastalıktan kurtulmuş durumda olduğunu belirtti. Gürgan, “Bundan hareket ederek Dünya Sağlık Örgütü WHO bu konuda çalışmalar planlamaktadır. Çünkü şu anda yapılan çalışmalara göre 186 milyon kişi kendilerine ait sebeple evlendikleri zaman çocuk yapma sorunu yaşıyorlar. Bunlardan da yaklaşık yüzde 50’nin üzerindeki bir sayıda erkeğin de spermleriyle ilgili sorunlar olduğu söylendi. O zaman birden bire acaba Covid enfeksiyonu geçiren erkeklerin durumu ne oluyor diye de tıp dünyasında bu düşünülmeye başlandı’’ dedi.

Kısırlığa yol açabiliyor !

Gürgan, Covid-19’un akciğer, böbrek ve özellikle kalp üzerine etkili olduğunu ve oradaki hücreleri harap ederek bu organların normal bir fonksiyon görmesini engelleyip ölüme götürdüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

” Yani virüs geliyor ve bu organların hücrelerin içerisine bu ACE 2 denilen bağlangaçlardan buralara giriyor. Yapılan çalışmalarda şu görüldü ki aynı kapı, reseptör erkeklerin testislerinde de var. ‘Covid geçiren kişilerde bu virüs oradan içeri girerek erkeklerin hem sperm yapmasını sağlayan özel hücrelere; diğer taraftan da özellikle testosteron yapan hücreler üzerinde bir etki yapıyor mu?’ şeklinde ilk çalışma Çin’den geldi.  Sonuç olarak sperm yapan hücrelerin ve ayrıca da hormon yapan hücrelerin virüs tarafından önemli derecede harap edildiği gösterildi. Daha sonra bu yönde çalışmalar yine ABD’den, İsrail’den ve Almanya’dan geldi. Covid özellikle orta ve şiddetli şekilde geçirildiği zaman erkeklerin hormonlarını; testesteron yapan hücreleri ve sperm yapan hücreleri olumsuz etkileyebiliyor. Yani bir yönde sperm yapımı, kalitesi düşebiliyor. Bu da kısırlığa yol açabiliyor. Çünkü genç bir birey bunu geçirdiğinde yaşama tutansa bile bu durum spermlerini etkileyebiliyor. Testesteron seviyeleri düşüyor’’

Covid geçirdiyse hasar daha fazla olabiliyor…

Gürgan, çocuğu olmayan genç çiftlerden özellikle erkek bireylere artık kliniklerde covid-19 geçirdiğine dair sorular sorulacağını bildirerek, ” Çocuğu olmayan ya da çocuk isteyebilecek genç çiftlerde erkek tarafı covid geçirmişse daha evvel ki kısırlığa sebep olan sigara, alkol kullanımı, genetiği değiştirilmiş yemekler yenmesi, stres, yorgunluk gibi faktörlere ilaveten şu anda pandemi yapan virüsü eğer geçirmişse o zaman bu erkeklerin de hikayelerinin alınarak problemin ne olduğunu saptamak durumundayız. Ayrıca daha evvelden spermle ilgili problemleri olan erkekler covid geçirdiyse bunlarda hasar daha fazla olabiliyor.

Fakat burada şunu vurgulamak istiyorum ki kesinlikle covid geçirdim diye çocuğum olmayacak diye bir paniğe kapılmayın. Biz sadece bu durumdaki erkek hastalarda başvurularını yaptıktan sonra daha iyi değerlendirmek zorundayız.

Yani o halde bir sıkıntı varsa ve bu sıkıntı kalıcıysa biz şu anda bunu çözebilecek tıbbi yönden donanıma sahibiz. Ayrıca şu da düşünülebilir ki covid geçiren erkeğin testisinde hasar yapıyor ve orada bir şekilde yaşamını sürdürüp cinsel ilişki ile bulaşıyor mu diye korkulabilir. Fakat rahatlatıcı şey şu ki; hiçbir zaman bu yönden bir virüs bulaştırma olmuyor’’ şeklinde konuştu.

Kaan ULU / Ankara – DHA

Contact Form Demo