Tüp Bebek

  • Gürgan Tüp Bebek Merkezleri Ankara
Erkek kısırlığı ve Mikro Tese

Erkek Kısırlığı ve Mikro Tese

Erkek kısırlığı ve Mikro Tese işlemi, tüp bebek tedavisi öncesi erkeklerde sperm hücresi bulunamadığı durumlarda yapılan bir ameliyattır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemler günümüzde oldukça gelişmiştir. Çiftlerin üreme sistemlerindeki rahatsızlıklarından dolayı tüp bebek yöntemini tercih etmeleri, bu alandaki başarı oranını oldukça arttırmıştır. Erkeklerde spermin olmaması ya da sperm sayısının az olduğu durumlarda MikroTese ameliyatının olumlu sonuçları olduğu görülmüştür. Peki Mikro Tese nedir, kimlere uygulanır?

Mikro Tese ile Sperm Elde Etme

Mikro Tese ameliyatı ilk kez 1990 yılında uygulanmıştır ve döneminde erkek infertilite ‘sinde devrim yaratan bir uygulama olarak görülmüştür. Sperm analizi sonucu menisinde sperm bulunmayan erkeklerin, testislerinde sperm aramak veya bulmak amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Testislerde bazı noktalarda sperm üretimi olmaktadır. Bu noktalar Mikro tese ile tespit edilmektedir. Normal yöntemlerle biyopsi ile farklı noktalardan da sperm direkt elde edilebilir. Azosperm hastalarında Mikro Tese yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir.

Mikro Tese Nasıl Uygulanır?

Mikro Tese işleminde amaç tüp bebek tedavisinde kullanılabilecek canlı sperm örneği bulmaktır.  Anestezi altında yapılan işlemde, testislerin en fazla dört farklı noktasından doku örneği alınır. Bu doku örnekleri hızlıca işlemden geçirilir ve canlı olan sperm hücreleri seçilir. Seçilen spermler Mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde kullanılır.

Mikro Tese Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Klasik testis biyopsisinde tek bir noktadan doku örneği alınır. Ancak alınan dokudan sperm örneği çıkmayabilir. Ayrıca klasik biyopside kanama ve doku kaybı oldukça fazladır. Mikrotese yönteminde bu olumsuz durumlar oldukça aza indirilmiştir.

Mikro Tese Kimlere Uygulanır?

Bu işlem genellikle sperm kanalları doğuştan olmayan, tıkanıklık olan, varikosel sorunu bulunan, Azospermi, Aspermi, Kriptospermi, Teratozoospermi, Polizoo spermi, Astenozoospermi hastalarında, kabakulak hastalığı sonrası oluşan komplikasyonlarda uygulanmaktadır. Ayrıca kanser tedavisi gören hastalarda kullanılan ilaçlar ve radyasyon spermlere zarar verdiği için tedavi öncesinde spermleri saklamak amacıyla Mikro tese kullanılmaktadır.

Mikro Tese Yöntemi ve Başarı Oranı

Mikro tese yönteminin başarı oranı, diğer sperm elde etme yöntemlerine göre oldukça yüksektir. Ancak başarı oranını, doktorun ve üroloji – androloji ekibinin profesyonelliği de etkilemektedir.

[]
1 Step 1
Rosi Yöntemi Bilgi İstek Formu
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Şehir
Yaşınız (Bayan)
İnfertilite Süresiyour full name
Y Kromozom Mikrodelesyon Testleri ?Zorunlu Değil
Daha önce Mikro TESE işlem(leri) var ise
Şimdiye Kadar Hangi Tetkikler Yapıldı?Şimdiye Kadar Hangi Tetkikler Yapıldı?
0 / 1000
Embriyo transferi aşamasına gelindi mi?
DosyaDosya Yükle
Var ise tahlileri yükle
Öğrenmek İstediğiniz Soruları Ayrıntılı Biçimde Yazınız.
0 / 1000
Previous
Next

Çocuk sahibi olamama sorunu yaşayan çiftlerden yalnız birini veya her ikisini birden ilgilendirmektedir. Erkeğe ait infertilite nedenleri şunlardır: