Varikosel

varikosel nedir

Varikosel Nedir?

Varikosel, Üreme sistemindeki hastalıklardan bir tanesi olan testislerin toplar damarlarında meydana gelen genişleme olarak tarif edilebilir. Testis fonksiyonlarını bozduğu için sperm üretimini bozar ve sağlığı etkiler.

 

Varikosel Nasıl Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Varikoselin oluşması için belirli bir şart bulunmamakla birlikte kendiliğinden oluşabilen bir rahatsızlıktır. Çocuk olmamasının sebepleri arasında mıdır? diye sorulduğu zaman bunun yüzde 60 oranında çocuk olayını etkilediği görülmektedir. Varikoselin en olası belirtileri arasında kabarıklık, şişlik ve testislerde ağrı olduğu görülmektedir.

Varikosel ağrı yapar mı?

Varıkoselin ağrısı şiddeti farklı farklı olabilmektedir. Bu ağrı hem testislerde hem de kasıklarda hissedilebilir. İlaçlar ile geçirilen ağrı yürüyüş sırasında veya cinsel ilişki sırasında artış gösterebilir. Varikoselbüyük oranda sol tarafta görülmekte iken çok az oranda sağ tarafta görülür. Bunun en büyük nedeni ise testislerdeki toplardamarların büyük uzunluğunun sol tarafta bulunmasıdır. Diğer bir durum ise varikosel’in şişman kişilerde, ayakta çok duran kişilerde, fazla ağırlık sporu yapan kişilerde daha fazla görülmesidir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel kısırlık için bir sebep olsa da tedavi olasılığının çok yüksek olması kısırlığın giderilmesinde çok etkindir. Varikosel 3 farklı derece olarak değerlendirilir. Bu hastaların beslenmelerine de dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımı kesilmelidir.

Varikosel tedavisi spermleri etkilemeyen durumlarda ilaç ile kontrol altına alınabilmektedir. Ancak bunun dışındaki durumlarda varikoselameliyatı olunması şarttır. Kısırlık problemi bulunan hastalar, damar genişliğinin 3 mm’den fazla olması ile testis küçülmesi olan kişiler ameliyat olmalıdır.

Ameliyat küçük bir kesi içerisinden testis damarlarına ulaşmak sureti ile yani mikro cerrahi yöntemiyle yapılabilir. Her ameliyat sonrası olduğu gibi farklı durumlar gelişebilse de bu oran açık ameliyat olmadığı için çok azdır. Ameliyattan sonra spermlerde düzelme 3 ayda olabildiği gibi kesin sonuç ortalama olarak 6. ayda alınmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi ile ilgili sorularınızı aşağıdaki form ile gönderebilirsiniz!

Contact Form Demo