Azospermi

Azospermi nedir?

Azospermi nedir? erkeğin menisinde yapılan test sonucunda hiç sperm bulunmaması durumudur. Azospermi; tıkanıklığa bağlı olan ve olmayan şeklinde iki çeşit olarak bulunmaktadır. Tıkanıklığa bağlı olan Azospermi çoğunlukla sperm kanallarının eksik olmasına ya da sperm kanallarının iltihaplı olması yüzünden gelişir. Cerrahi operasyon ile sperm kanallarındaki sorunlar hemen düzeltilebilmektedir. Tıkanıklığa bağlı olmayan Azospermide ise genetik bozukluklar, testislerin doğuştan torbada olmaması ya da kanalların yukarda kalması sebebiyle erkeklerin sperm üretmesinde sıkıntı yaşanmaktadır.

Azospermi belirtileri nelerdir?

Azospermide meni görsel olarak tamamen sağlıklı bir görüntüye sahiptir. Ancak erkeklerin testislerinde işlev bozuklukları yaşanması ve sperm üretimi için vücudun uygun hormonları sağlayamaması sperm üretimini ve kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu durumun teşhisi sperm analizi ya da Spermiogram testi ile veya hormon testleri ile sağlanmaktadır. Bir yıla kadar doğum kontrol yöntemleri ile doğal yollardan hamile kalamayan çiftler kadın doğum uzmanlarını veya ürolog doktorları ziyaret edip ultrason muayenelerini, sperm testi ve diğer hormon tahlillerini yaptırabilirler.

Azospermi nedenleri

Azosperminin en önemli nedeni hormon düzensizliğidir. Skrotum torbalarına testislerin inmemesi, testise ve damarlara darbe gelmesiyle bu bölgede travma meydana gelmesi Azosperminin diğer nedenlerindendir. Kemoterapi ve ışın tedavisinde ışın etkenlerine ve yüksek dozda ilaçlara maruz kalmak üreme sistemini olumsuz etkilemektedir. Testiste bulunan damarların genişlemesi, kromozoma bağlı genetik hastalıklarda, madde bağımlılığı, sigara ve alkol kullanımı da Azospermi’ye neden olmaktadır.

Azospermi nasıl tedavi edilir?

Muayene için gelen çiftimizin çocuk sahibi olamama nedeni Azosperm teşhisi ile sonuçlandıktan sonra hastanın detaylı medikal özgeçmişi alınır. Fiziki muayenelerin ardından laboratuvar testleri ile hastalığın nedeni araştırılmaya başlanır. Testis muayenesi, hormon tetkikleri, ultrason incelemeleri de yapılarak Azosperm araştırılır. Hormon eksikliği sebebiyle oluşan Azospermibelirtileri hormon desteği sağlanarak en aza indirebilmektedir.

Tıkanıklığa bağlı Azosperminin tedavisinde, iğne aracılığıyla testisteki dokulardan sperm elde edilmektedir. Epididimden alınan spermin hareketliliği, şekli, kalitesi ve sayısı kontrol edilir ve Tüp Bebek Tedavisi için uygunluğuna bakılır. Tıkanıklığa bağlı olmayan Azospermide ise normal yolla elde edilemeyen spermler cerrahi yöntemlerle elde edilir. TESE, TESA, Mikro TESE gibi cerrahi yöntemler ile sperm bulunur. Elde edilen sperm Mikro enjeksiyon (ICSI) yöntemi ile Tüp Bebek Tedavisinde kullanılır.


Hasta Öyküleri

Sizin sayenizde hayat ışığı kızımıza kavuştuk. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi ki sizi tanımışız. İyi ki merkezinize gelip tüp bebek yaptırmışız. Size ve ekibinize mutluluğumuzu borçluyuz. İyi ki varsınız…

S.İ. ŞAHİN
S.İ. ŞAHİN

Sevgili Timur Hocam, tam umudumuzu kaybettiğimizde mevlam sizi karşımıza çıkarttı. Siz bizleri sevindirdiniz ya yüce mevlam da sizleri sevindirir inşallah. Timur bebek elinizi öpmeye gelecek…

S.H. Erdemir
S.H. Erdemir

Sevgili Timur amca. Siz bana ismimi veren amcaymışsınız. Annem ve babamın selamları var. Size dua ediyorlarmış. Fotoğrafımı gönderiyorum ve sizlerin ellerinden öpüyorum.

I. Altınöz
I. Altınöz

Çok saygıdeğer Gürgan Tüp Bebek çalışanları ve Timur hocam merhabalar. Tüm ekibinize çok teşekkür ederim. Bu gün Merkezinizde yaptırmış olduğum tüp bebek sayesinde, bebeğimi kucağıma almış bulunmaktayım. Dünyada bundan daha güzel bir duygu olamaz çok teşekkürler…

T.Z.Çalışkan
T.Z.Çalışkan

Dünyamıza renk kattınız. Bu iki dünyalar tatlısı kızın yarın doğum günleri. Her doğum gününde mesaj atacağım unutursam bilin ki elimde olmayan bir sebep var. İnşallah kızlarımın eşleri de sizin kadar iyi insanlar olurlar. Çok teşekkürler sevgili yakışıklı hocam.

F.N. Kaymak
F.N. Kaymak

Herkese tavsiye edebileceğim tek adres profesyonel ekibi ve doktorlarıyla bu kadar başarılı bir tüp bebek merkezi açan Timur hocamı iyiki tanımışız. Sayenizde inandık, çabaladık ve sahip olduk. Zor zamanlarımızda desteğinizi eksik etmediniz. Bu 9 aylık süreçte bizi yalnız bırakmadınız. Çok teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dileriz.

O.G.A. ASLANTÜRK
O.G.A. ASLANTÜRK

Evimizin neşesi oldu, her şey için teşekkür eder, tavsiye ederiz.

A.Ünal M.Ünal
A.Ünal M.Ünal
×