Çocuksuz Aile Kalmasın!

  • Çocuksuz Aile Kalmasın!
  • May your baby be in your arms, not your mind…
  • tr
  • de
  • ar
  • en
gebelik takibi

What is Myoma?

When most women think of myoma, they understand a condition that can lead to surgery, cancer, or any other problem of life. But I say to you, when you go to doctors, you have to ask:

Myom Ne Anlama Gelmektedir?

Doktora gittiniz, ultrason yaptı ve “Hanımefendi sizde myom var” dedi. Ne düşünürsünüz?

Kadınların çoğu myom dendiği zaman ameliyat, kanser veya herhangi bir şekilde hayatını probleme sokacak bir durumu anlar. Ama ben size şunu söylüyorum, doktorlara gittiğiniz zaman sormanız gerekenler:

Evet miyomum var, ne kadar büyüklükte, kaç tane, nerede. Kendi kendinize düşündüğünüzde  tamam bu myomlar var da bende ne yapıyor?

O zaman demek ki myomun sayısı, bulunduğu yer, hele hele rahimin içinde olup olmaması bize problem oluşturabilir.  Problem nedir;

Kanaman var mı?, adetlerin kanaması attı mı?, ara kanamaları oluyor mu?,  ağrın var mı?, karnına baktığın zaman şöyle bir büyüme var mı? ve kansızlık çekiyor musun? Bu gibi durumlar varsa ve birisi de size myom dediyse o zaman oturup düşünmeniz lazım. Ben bu myomu ameliyat ettirmeliyim diye.

Çünkü kadınların büyük bir kısmı, hele hele çocuğu yoksa veya evli değilse rahminin alınması korkusuyla myomunun büyümesine fırsat verir. Hanımefendiler  myom=rahmin alınması değildir. Diğer şekilde myom= ameliyat sonrası yapışıklık ve çocuğun olmaması da değildir.

Şuanki çağdaş tekniklerle, hele mikro cerrahi prensipleri dediğimiz; ufak kesi, devamlı yıkama, çok ince dikişler,ve kanamanın durdurulması için erejiyi yüksek uygulamama tekniklerini beraber kullanırsanız miyom  ameliyatı sonrasında yapışıklığınız olmaz veya çok az olur ve rahminiz alınmadan myomsuz hayatınıza devam ederseniz. Kendi kendinizi dahi çocuğunuz olabilir.