Embriyo dondurma

Embriyo dondurma hücrelerin dondurulup saklanması ve gerektiğinde ısıtılarak canlılık kazandırılarak kullanılması giderek yaygınlaşmaktadır. Bunun nedeni “vitrifikasyon” olarak adlandırılan tekniğin gelişmesi ve ısıtılma sonrasında hücrelerin yaşama olasılığı %90 üzerine yükselmesi olmuştur.Bu hücrelerin tüp bebek işlemlerinde kullanılması elde edilen sonuçlar taze hücrelerle yapılan işlemlerle aynı başarılı oranlara ulaşmıştır. Bu teknikler aşağıdaki durumlarda kullanılabilmektedir:

İnsan üreme hücrelerinin ve dokularının dondurulması işlemlerinde son yıllarda büyük gelişmeler ve başarılar kaydedilmiştir.

Tedavi sonrası transfer edilebilecek sayıdan fazla kaliteli embriyo elde edilmesi. Bu durumda gebelik oluşmadığında veya doğum sonrası tekrar gebelik istendiğinde kullanma şansı kullanılabilir.

  • Sperm verme zorluğu olan erkeklerde
  • Şiddetli sperm problemi olan erkeklerde iyi sperm bulunduğunda
  • Rahim içi zarının yeterli gelişme göstermediği veya fazla geliştiği durumlarda embriyo dondurulması ve sonradan kontrollü olarak hazırlanmış rahim zarına transfer edilmesi
  • Doğurganlığını kaybetme riski olan kadınlarda ileride kullanılmak üzere yumurta ve/veya embriyo dondurulması
  • Olgunlaşmamış yumurtaların dondurulması ve sonradan olgunlaştırarak kullanılması
  • Yumurtalık dokusu dondurulması

Ancak bu işlemlerin tecrübeli, bilgili ellerde her türlü teknik yapılanma ve imkana sahip merkezlerde ilgili yönetmeliklere uyularak yapılmasının gerekliliği de açıktır.

[]
1 Step 1
TÜP BEBEK DANIŞMA FORMU
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Şehir
Yaşınız (Bayan)
Kaç Yıldır Hamile Kalamıyorsunuz?your full name
Adetleriniz düzenli mi?
Daha Önce Hamile Kaldınız mı?
Önceki Hamileliğiniz Nasıl Sonlandı?
Şimdiye Kadar Hangi Tetkikler Yapıldı?your full name
Tüp Bebek ya da Mikroenjeksiyon Yapıldı mı?
Öğrenmek İstediğiniz Soruları Ayrıntılı Biçimde Yazınız.
0 / 1000
Previous
Next

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Tedavisinde Balanslama Tekniği Başarıyı Arttırabiliyor Mu? başlıklı makalemizde Balanslama Konsepti, Balanslama Tekniği ve çikolata kisti hakkında bilgiler verilmektedir.