Dr. Halil RUSO

Dr. Halil RUSO

Klinik Embriyolog

Uzmanlıkları

Tüp Bebek
Rosi
Elektrofüzyon

Yabanı Dil

İngilizce

Dr. Halil RUSO

"Amacımız, çocuksuz aile kalmaması için tüm bilimsel veriler ve en yeni teknolojilerle sizlere yardımcı olmaktır."

1989 yılında Lefkoşa’da dünyaya geldi. 2007 yılında Bülent Ecevit Anadolu Lisesini bitirdikten sonra İngiltere’de bulunan University of Birmingham, The School of Biosciences Fakültesinde Biyokimya ve Genetik Bölümünü kazanarak buradan 2011 yılında onur derecesiyle mezun oldu.

Lisans eğitiminin hemen ardından İskoçya’da bulunan University of Dundee Tıp Fakültesinde araştırmalı ve tezli olarak yaptığı Üreme Tıbbı yüksek lisans eğitimini 2014 yılında başarıyla tamamladı. Yardımcı üreme teknikleri konusundaki ilk eğitimini University of Dundee Tıp Fakültesi, Ninewells Hospital Assisted Conception Unit içerisinde (Yardımlı Üreme Merkezi) Prof. Christopher Barratt yönetiminde aldı. Ardından 2016 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Ünitesinde Yardımcı Üreme Teknikleri Embriyoloji Laboratuvar Sorumlusu ve Mikroenjeksiyon Pratisyenliği eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Ulusal anlamda Türkiye’de faaliyet gösteren ve Türk Klinik Embriyoloji camiasını temsil eden Klinik Embriyoloji Derneğinin aktif bir üyesi olan Halil Ruso; 2012 yılından beri European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE, Avrupa Üreme ve Embriyoloji Cemiyeti) derneği üyeliğini sürdürmektedir. Uluslararası alanda tanınan saygın tıbbi dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunan Halil Ruso’nun; ulusal ve uluslararası pek çok önemli bilimsel kongrede tebliği olmakla birlikte çeşitli bilimsel kongrelerde de davetli konuşmacı olarak katkıda bulunmaktadır.

Halil Ruso 2014 yılında klinik embriyolog olarak profesyonel çalışma hayatına başladığı Gürgan Clinic Tüp Bebek Merkezindeki görevini hala başarıyla sürdürmektedir.

İleri düzeyde İngilizce bilmektedir.