B12 Vitamini

B12 Vitamini

B12 Vitamin Eksikliği

Vitamini vücut tarafından gereksinim duyulan ancak vücut tarafından üretilemeyen bir vitamindir. Bu nedenle içeriğinde B12 vitamini bulunan besinlerden tüketilmesi ve vücuttaki eksikliğinin tamamlanması gerekir. Vücut içerisinde hücrelerin yenilenmesinden sinir hücrelerinin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesine ve sindirim sistemine kadar pek çok alanda ihtiyaç duyulan B12 vitamini özellikle DNA yapısının korunmasında etkili olan bir vitamin olduğundan dolayı eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.

Kan hücrelerinin üretilmesinde de önemli bir rolü bulunan B12 vitamini, vücudun oksijen dolaşımı gibi önemli olaylarında görev almaktadır. Hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlara neden olabilen B12 eksikliği belirtileri kısa sürede fark edilebilir.

B12 Eksikliğinde Görülen Belirtiler

B12 vitamini vücut içerisinde depolanamayan ve bu nedenle de günlük olarak alınması gereken vitaminlerden biri olmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük olarak 2,4 miligram B12 vitaminine ihtiyacı vardır. Bu oran sağlıklı bir şekilde alınmadığında kişilerde şu belirtiler meydana gelecektir:

Ellerde ve Ayaklarda Uyuşma

El ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma ve iğnelenme gibi durumlar B12 eksikliği’nin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Vücut içerisinde bulunan ve sinir hücreleri tarafından salgılanan miyelin adı verilen madde B12 vitamini eşliğinde salgılanabilmektedir. B12 eksikliğinde miyelin salgılanması durarak el ve ayaklarda yavaş yavaş duyu kayıpları meydana gelebilir.

Yürüme Bozuklukları

Kişilerde el ve ayaklarda görülen uyuşmalara bağlı olarak yürüyüş sırasında da sorunlar meydana gelebilir. Desteksiz yürüme ve ya yürürken sallanma, sendeleme gibi durumlar görülebilir.

Soluk Cilt Tonu

Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde etkili olan B12 vitamininin eksik olması halinde kişilerde cilt rengi soluk durabilir. Kan hücresinin yetersizliğine ek olarak var olan kırmızı kan hücreleri de vücut tarafından parçalanabilir. Bu durum ise daha büyük sorunlara neden olacaktır.

Yorgunluk ve Halsizlik

B12 eksikliğinin en belirgin hali halsizlik ve yorgunluktur. Sürekli olarak kendini halsiz ve yorgun hisseden kişilerde B12 eksikliğine rastlanabilmektedir. Kişiler gündelik işlerini yapamayacak duruma gelebilmektedir.

Hafıza Sorunları

Unutkanlık, basit konularda dahi düşünmek ve oldukça kolay olan durumları dahi anlamak için uzun uzun düşünmek zorunda kalmak gibi durumlarda B12 vitaminin eksik olması halinde kişilerde görülebilmektedir. Beyne yeterince oksijenin gitmemesine bağlı olarak zaman içerisinde Alzheimer, demans gibi sorunlarda görülebilir.

Kilo Kayıpları, İştahsızlık

B12 eksikliği nedeniyle vücut enerji üretebilmek adına var olan hücreleri parçalayacaktır. Bu durum ise bir süre sonra kilo kayıplarına neden olacaktır. İştah kaybı da B12 eksikliğinde meydana gelebilmektedir.

Sinirli Ruh Hali

Psikolojik olarak kişilerde sinirli bir ruh hali görülebilir. Kişilerin depresyona girmesi gibi durumlarda sinirli bir ruh halinden kaynaklanmaktadır. Beyindeki sorunların meydana gelmesinde B12 eksikliği etkili olabilecek bir durumdur.

Nefes Darlığı ve Kalp Atışında Hızlanma

B12 eksikliğinde kırmızı kan hücreleri üretilemediğinden dolayı vücutta oksijen dolaşımında sorun meydana gelmektedir. Oksijenin az olması ise bir süre sonra nefes darlığına ve daha fazla oksijen alabilmek adına kalbin daha hızlı pompalanmasına neden olan durumlardan olmaktadır.

B12 eksikliğinde kişilerde sindirim sistemi sorunları görülebildiği gibi bulantı, kusma gibi durumlara da rastlanmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyen bu eksiklik nedeniyle ağız ve çevresinde yaralar oluşabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıldır?

B12 eksikliğinin ortadan kaldırılmasında en etkili tedavi yöntemi B12 vitamini açısından zengin olan besinler tüketmektir. Dengeli ve düzenli beslenmek ve uyku düzenine dikkat etmek de B12 eksikliği tedavisi içerisinde önemli rol oynamaktadır. Besin diyeti ile tedavi edilemeyecek kadar büyük sorunlarda ise doktor tavsiyeli bir şekilde B12 takviyesi alınabilir.

Doktor tarafından yapılacak olan kan tahlilleri sonucu ortaya çıkacak olan B12 eksikliğinin önlenmesinde multivitamin içerikli ilaçlar kullanılabilir. Haftalık ve ya aylık enjeksiyonlar ile B12 takviyesi alınabilir. B12 eksikliği herhangi bir hastalık nedeniyle görülüyorsa öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi de gerekebilir.

B12 eksikliği olan kişilerde ilaç kullanımı hayat boyu devam edebilir. Özellikle doktor tarafından belirlenecek olan aralıklarda bu ilaçların kullanılması daha sağlıklı bir hayat kalitesi için gerekli olmaktadır. Sadece beslenmeye bağlı olarak görülen B12 eksikliklerinde ilaç tedavisi değerler normale dönene kadar devam edecektir. İlaç takviyesi yerine beslenmeyle B12 eksikliği giderilebilecektir.

Diğer Yazılar
Image link

Sorularınızı Cevaplıyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?