Blog

Azospermi

Sperm Testi

Sperm Testi

Sperm Testi

Sperm testi, ürolojik muayene sonrasında doktorun isteği üzerine yapılan bir testtir. Sperm testinin sonucuna göre infertilite tedavisine başlanır.

Erkeklerin sperm üretebilme potansiyelini, spermlerin kalitesini, sayısını ve hareketliliğini analiz eden testtir. Diğer adı Spermiogram’dır. Korunmasız ve düzenli olarak ilişkiye giren çiftlerde bir sene boyunca gebelik oluşmadığı zaman sperm testi yapılması gerekir. Sperm testi yapılırken çift birlikte muayene odasına alınmalıdır.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=UDaikYZGXlY[/embedyt]

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testi yapılmadan önce ilk muayene esnasında testin yapılacağı kişinin başka bir rahatsızlığının ya da zararlı alışkanlıklarının olup olmadığı ve cinsel ilişki detayları öğrenilir. Hastanın ergenlik döneminden itibaren medikal hikayesi hakkında bilgi alınır.

 

Sperm örneği iki şekilde alınır: Muayene sonrası sperm örneği hastanede alınabilir ya da hasta spermini hastaneye sonradan ulaştırır. Bu noktada doktorların tercihi sperm örneğinin hastane ortamında alınmasından yanadır. Test öncesinde hastanın 3 ile 5 gün arası cinsel perhizli olması gerekmektedir.

 

Sperm örneği verecek olan hastalar mastürbasyon sırasında krem, sabun veya jel gibi ürünler kullanmamalıdır. İlk sperm damlaları test için oldukça önemlidir ve kap içerisine alınmaya çalışılmalıdır. Kullanılan kabın içi steril olmalı ve kesinlikle kabın içerisine dokunulmamalıdır. Test sonuçlarında herhangi bir şüphe olması durumunda testin tekrarlanması talep edilebilir.

 

Sperm Testi Değerlendirmesi

Sperm alındıktan bir saat sonra temel değerlendirme kısmı tamamlanmış olur ve sonraki aşamaya geçilir. Özel bir yöntemle sperm hücreleri boyanır. Boyanan spermlerin miktarları, hareketlilikleri, kokuları gibi birçok özellikleri değerlendirilir ve mikroorganizmaların varlığı incelenir.

 

Sperm Testinde Normal Değerler Nelerdir!

Meni miktarı ortalama iki ile altı miligram arasında olmalıdır. Konsantrasyon değeri; 20.000.000 milyon/mililitreden fazla olmalıdır. 60 dakika içinde sıvılaşmalıdır. Rengi gri veya sarı olabilir. Sperm sayısı ise en az 40.000.000 ekajülat olmalıdır.

 

Kaliteli Sperm İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sperm kalitesini olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Sigara ve alkol bu faktörlerin başında gelir. Sigara sperm sayısını azaltır ve sperm yapısını bozabilir. Alkol ise testosteron hormonunu azaltır ve cinsel isteği azaltır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da erkeklerin çok sıcak su ile duş almamasıdır.

 

Spermiogram Test Fiyatı Nedir?

Sperm testi yapan birçok hastane ve laboratuvar bulunmaktadır. Ancak spermiogram testi güvenilir ve tam donanımlı bir hastanede yaptırmanız önerilir. Çünkü sperm testi dikkat ve hijyen gerektiren bir testtir. Spermiogram fiyatını hastanelerin danışmalarından öğrenebilirsiniz. İnfertilite testinde çok önemli bir yeri olan sperm testini güvenli bir klinikte yaptırmanız tavsiye edilir. Gürgan Clinic Kadın Sağlığı, İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi uzman kadrosu ve son teknoloji ekipmanlara sahip laboratuvarıyla güvenle hizmet alabileceğiniz bir kliniktir. 0312 442 74 04 numaralı klinik hattından bilgi alabilirsiniz.

 


Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin baba olmaları için mikro-TESE yönteminde, olgun spermler bulunarak yumurtalar döllenebiliyor ancak hiç olgun spermi bulunmayan erkekler çocuk sahibi olamıyor. Son yıllarda kullanılan “Round Spermatid Enjeksiyonu” yani ROSI yöntemi ise spermi bulunmadığı için baba olamayan erkeklere yeni bir şans tanıyor.

Azospermi, yani meni örneğinde hiç sperm olmaması durumu, önemli kısırlık nedenleri arasında yer alıyor.
Azospermi tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni tekniklerin başında “round spermatid enjeksiyonu” yani ROSI yönteminin geldiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Timur Gürgan, bahsettiği ROSI tekniği aslında yeni değil, ancak tekniğin yeni uygulanış şekli ile hem döllenme hem de gebelik oranlarında artış gözlendi.
  • YÜZDE 60’LIK DÖLLENME ORANI SAĞLANDI

YÜZDE 60'LIK DÖLLENME ORANI SAĞLANDI
“Son yıllarda tüp bebek tedavisindeki en önemli yeniliklerden biri, azospermisi olan çiftlerde round sperm injeksiyonu ile gebelikler elde edilmesidir” şeklinde konuşan Dr. Gürgan, Japonya’dan Prof. Dr. Atsushi Tanaka’nın, kongrede bu konudaki çalışmasını sunacağını belirtti, “Dünyanın saygın bilim dergilerinden PNAS’da ilk sonuçları 2015’de yayımlanan bu çalışma oldukça umut vadediyor” dedi.

Yöntemle yüzde 60’lık bir döllenme oranı elde edilebildiğini aktaran ve aynı zamanda kongrenin başkanı olan Prof. Gürgan, Dr. Tanaka’nın çalışmasıyla ilgili detayları şöyle anlattı:

SPERMİ OLMAYAN ERKEK DE BABA OLABİLİR

“Dr. Tanaka’nın daha önce yayınını yaptığı çalışmanın son verileri ve gelişmeleri bu kongrede açıklanacak. Bu çalışmanın sonuçlarına göre toplamda 86 kadından elde edilmiş 734 yumurtada round spermler kullanılarak yaklaşık % 60’lık bir döllenme oranı elde edilmiştir. Geliştirilen embriyoların transfer edilmesiyle yaklaşık % 20 gebelik oranı yakalanmıştır. Bu gebeliklerin sonucunda ise 12 canlı, sağlıklı ve herhangi bir genetik rahatsızlığı olmayan bebek dünyaya gelmiştir.

“ÖNEMLİ BİR GELİŞMEYİ MÜJDELEMEYİ UMUT EDİYORUZ”

Prof. Tanaka, bu çalışmanın başarılı olmasını, mikroskop altında tanınması son derece zor olan round spermlerin, embriyologlar tarafından tanınabilmesine bağlamıştır. Ekibimizden Dr. Halil Ruso tarafından Tanaka grubu ile ilk çalışmalarımız başlatılmış ve ülkemizde de ROSİ uygulaması ile genetik yapısı normal ilk döllenme sağlanmıştır. Yıl sonuna kadar bu konuda önemli bir gelişmeyi müjdelemeyi umut ediyoruz.”

SPERM DETOKSU İLE EN İYİ SPERM SEÇİLİYOR

“Sperm seçimi”, kısırlık tedavisinin etkinliği ve başarısı açısından kritik öneme sahip konulardan biri. Bu noktada devreye giren sperm detoksu ile işe yaramayan ya da bebekte hastalık yapabilecek kötü spermler ayıklanıyor, en sağlıklı ve DNA hasarı içermeyen spermler döllenmeye tabi tutuluyor.

SPERM YAPISINI NELER BOZUYOR?

Dr. Gürgan, “en iyi spermi” seçmede rol oynayan sperm detoksunun da kongrede konuşulacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

“İlerlemiş erkek yaşı, kötü beslenme alışkanlığı, çevresel faktörler, şişmanlık, artmış yorgunluk, uykusuzluk, stres, sigara ve alkol kullanımı spermin yumurtayı dölleme kabiliyetini düşürür. Bu faktörler spermlerde reaktif oksijen türleri (ROS) denilen maddeleri arttırarak hücresel mekanizmalarını bozar. Belirli bir değerin üstündeki ROS aktivitesi spermin DNA’sında hatırı sayılır bir zarara sebep olur ve sperm DNA’sında kopmalara yol açar. Sperm detoks programı ile bu hasar azaltılabilir. Mikro akışkan çip ve polarize mikroskop ile spermlerin ikili ayrıştırma tekniği ve sperm detoks programı birlikte kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmektedir.”

 

DÜNYA NEDEN KISIRLAŞIYOR?

Toplumdaki kısırlık oranının yaklaşık % 15 olduğunu belirten Dr. Gürgan’ın verdiği bilgilere göre kısırlık, hem dünyada hem de Türkiye’de giderek artıyor. Bu artıştaki en önemli etkenler ise, evlenme yaşının gecikmesi, obezite, GDO’lu ve katkı maddeli gıdalar, sigara, alkol, toksinlere maruz kalma, cinsel fonksiyon bozuklukları, iklim değişikleri, bilgisayar ve sosyal medya gibi uyaranların fazlalaşmasıyla cinsel temas sıklığının azalması ve çağın en önemli problemlerinden biri olan stres katsayısının artması.

Sperm kalitesini artırmak, Sperm artırıcı yiyecekler, Spermiogram testi gibi diğer detaylar için +90 850 303 9696 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

[fc id=’6′ align=’center’][/fc]