Blog

Azospermi

Azospermi, nedenleri, tedavi şekli ve başarı oranı nedir?

Azospermi, nedenleri, tedavi şekli ve başarı oranı nedir?

Azospermi nedenleri, tedavi şekli ve başarı oranları nedir?

Azosperm; alınan meni örneği içinde canlı sperm hücrelerinin bulunmamasıdır. Hiç sperm olmaması durumu olarak da tanımlanmaktadır. Kısırlık; tıbbi nedenlerle çocuk sahibi olamama durumudur. Düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen, çift 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamıyorsa kısırlık teşhisi konulmaktadır. Azospermi ise kısırlık sorunlarından biridir. Kısırlık sorunlarının yaklaşık %15’i azosperm hastalığından dolayı kaynaklanmaktadır.

Azosperm çeşitleri nelerdir?

İki çeşit azospermi hastalığı görülmektedir. Bunlardan birisi tıkanıklığa bağlı olan azospermi diğeri ise tıkanıklığa bağlı olmayan azospermidir. Tıkanıklığa bağlı olan azospermide, testislerde sperm hücresi bulunsa dahi,  kanallarda veya testislerdeki tıkanıklıklardan dolayı meni dışarıya çıkarılamaz. Genital enfeksiyonlar veya doğuştan gelen sperm kanallarının eksikliği bu duruma yol açmaktadır. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi ise menide hiç sperm bulunmaması ya da çok az sayıda sperm üretilmesidir. Azospermi hastalarının yaklaşık %65’i bu gruba dahildir. Genetik ve hormonel bozukluklar, testislerin doğuştan yukarıda olması ve radyasyon gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir.

Azosperme sebep olan faktörler nelerdir?

Azosperm hastalığının doğuştan kaynaklı olması dışında, sağlıklı bireylerde de daha sonradan görülebilmektedir.

İlerlemiş erkek yaşı:

Erkekler için özellikle 40 yaş sonrasında çocuk sahibi olmak zorlaşmaya başlar. Bu yaştan sonra, yılda yaklaşık 1.2 oranında testosteron hormonu düşüş yaşanabilir. Buna bağlı olarak sperm üretiminde azlık görülebilir.

Beslenme Bozukluğu:

Çok fazla ve kalitesiz yemek yemek, obezite veya tam tersine az beslenme yani az kalori alma da ciddi anlamda azospermiyi etkilemektedir.

Çevresel Faktörler:

Bugün hepimizin içinde bulunduğu sosyal ortam da sperm üretimimizi etkileyen faktörler arasındadır. Sinir, stres, psikolojik sorunlar, işsel veya ailesel etkenler azospermiyi olumsuz olarak etkiler.

Hormonal:

Hormon seviyesinde düzensizlikler, gereken durumlarda istenilen hormonun salgılanmaması, hormonun az veya çok salgılanmasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Azosperm tanısını önceden fark etmek mümkün müdür?

Azoo sperm tanısının konulması için elbette semen analizi yaptırmak gerekmektedir, fakat bu testi yaptırmadan önce meninizde bir kaç anormal bozukluğa rastlayabilirsiniz. Eğer meninizde sarımsı, yeşilimsi, hatta kırmızımsı bir renk varsa veya meniniz normalden çok daha sıvı veya daha koyuysa, meninizde alışılagelmedik bir koku varsa, bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Azosperminin tedavisi var mıdır?

Öncelikle hastanın azospermi olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu durum spermiogram denilen bir yöntem ile anlaşılır. 2 hafta ara ile bakılan 2-3 spermiogram sonrası hiç sperm hücresi görülmemiş ise azospermi tanısı konulur. Daha sonrasında ön üroloji ve kromozom değerlendirmesi yapılır. Çünkü azosperm olguların %10 – 12’sinde yapısal veya sayısal kromozomal problemler bulunmaktadır. Aynı zamanda Y kromozomundaki kopmalara da bakılmaktadır.

Tese Ameliyatı

Tanı konulan hastalara da mikroskobik TESE yöntemine başvurulur. Mikro TESE yöntemi biyopsi yöntemlerinden neredeyse en başarılı olanıdır. Mikro TESE, yumurtalık dokusunu mikroskop altında inceleme yöntemidir. Mikroskop altında yapılan tarama sonrasında yumurtalık dokusunda spermin bulunabileceği bölgelerden alınan doku örneklerinde sperm bakılır. Çoğu durumda sperm bulunmaktadır. Fakat sperm bulunamayan bazı durumlarda alınan doku örnekleri  ise patolojik tanıya gönderilir. Patoloji sonucuna göre hastaya bir tedavi verilir ve tekrar mikro TESE işlemi uygulanır.

Tese nedir?

Mikro TESE işlemi sonucunda testislerden edilen sperm hücresiyle, gebeliği gerçekleştirmek için mikro enjeksiyon uygulanır. Bu yöntem azoospermi’yi kalıcı olarak geçirmese bile gebeliğin olmasını sağlar.

Tese ile ilgili tese ameliyatı nedir, Tese ameliyatı ne kadar sürer, tese işlemi sonrası ağrı oluşur mu? Tese işlemi nasıl bir yöntem dir. Tese ameliyat fiyatları 2021 yılında maliyeti ne kadar tutar. Daha önceki başarısız ameliyat tahlillerinizi, sonuçlarınızı sorularınızı web sitemizden WhatsApp hattından veya sayfa altındaki formlardan merak ettiğiniz konuları bize gönderebilirsiniz. En kısa sürede, en güncel fiyat ve tedavi teknikleri hakkında bilgi verelim. Sağlıklı günler dileriz.

Azospermi hastalarında Tese işlemi ile başarıya ulaşan Rosi Yöntemi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz…

Rosi Tekniği ile azospermi hastalarında başarıya ulaşıldı. 

Azospermi, nedenleri, tedavi şekli ve başarı oranları hakkında detaylı bilgi veya ücretsiz tahlillerinizin değerlendirilmesi için formu doldurabilirsiniz.