Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliği

Adet düzensizliği konusunda birçok kadın yıl içerisinde 11 veya 13 defa adet belirtileri olmaktadır. Bu değerlere yakın sayıda adet belirtileri görenler normal olarak kabul edilmektedir.  Bazı durumlarda kadınların adet olma oranları değişmektedir. Adet olunsa bile adet olma süreleri değişkenlik göstermektedir. Adet dönemleri, ilk defa adet görmeye başlayan kişilerde daha düzensiz görülmektedir. Ortalama 3 – 4 ay geçtikten sonra, adetin düzenli bir hal alması gerekmektedir. Eğer adetler düzenli olmazsa, adet görmede bir problem var demektir. Düzenli bir döngü ile adet olabilmek için adet olmayı sağlayan hormonların dengelenmesi ve normal seviyede olması gerekmektedir. Adet düzensizliğinin olduğu durumlarda, detaylı muayene tanı konulmasında faydalı olacaktır. Orta yaşlarda ve genç kabul edilebilecek kişilerde farklı nedenlerden dolayı adet düzensizliği meydana geliyor olsada, 40’lı yaşların geçilmesinin ardından eğer kişi 12 ay kadar adet olmaz ise menopoz döneminin başladığı anlaşılmaktadır. Bu tür durumlar için detaylı bir şekilde tarih takibinin yapılması gerekmektedir.

Adet düzensizliği nedenleri nelerdir?

Adet düzensizliği nedenleri oldukça fazladır ve çok çeşitli problemlerden dolayı adet olunamayabilir ve adetler düzensiz bir hal alabilmektedir. Bu sebeple, çok fazla adet düzensizliği yaşayan kişiler, sorunların belirlenmesi için tıbbi destek almalıdır. Alınan destekler ve uzman kontrolleri sonrasında da adet gecikmesi ve nedenleri belirlenmekte ve buna göre tedavi uygulanmaktadır.

Düzensiz adet faktörleri nelerdir?

Düzensiz adet olmayı engelleyen en büyük faktör birçok problemin ortaya çıkmasına sebep olan strestir. Kişi, farklı dönemlerde aşırı kilo almışsa veya vermişse stres altında kalabilmektedir. Günlük rutinde yapılan değişiklikler veya alışkanlıkların yapılamaması kişiyi strese itmektedir. Bu tür değişiklikler ve stres sebebiyle de adet düzensiz hale gelebilmektedir. Buna benzer durumlarda da düzensiz adet tedavisi yapılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapları ve Adet Düzensizliği arasında bir bağ olabilir mi?

Doğum kontrol hapları adet düzensizliğine sebeb olabilir. Doğum kontrol hapları çeşitli hormonları içermektedir. Genel olarak bu haplar, yumurtalıkların içerisine yumurtanın bırakılmasını engellemektedir ve kısacası hamilelik ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Fakat bu hapları kullanmak veya uzun süredir kullanıyor iken bırakmak bir takım düzensizliklere neden olabilmektedir. Adet görme düzeninin eski haline dönebilmesi kimi zaman 5 – 6 ayı bulabilmektedir. Bu tür durumlarda direkt olarak tedavi olmaya gerekmektedir. Fakat bu süre daha da uzar ise kliniğimizden adet düzensizliği tedavisi için detaylı bilgi alabilirsiniz… +90 850 303 96 96 numaralı telefondan veya info@gurganclinic.com adresine sorununuzu iletebilirsiniz.

Endometriozis, adet düzensizliğinin sebeblerinden olabilir mi?

Adet düzensizliğine sebep olan bir diğer faktör de Endometriozis dir. Endometriozis tüm rahmi kaplamaktadır. Her ay düzenli olarak rahim yolu ile vücuttan atılmakta olan endometriyal dokular, eğer rahim dışarısında büyümeye başlar ise ortaya endometriozis problemi çıkmaktadır. Bu durum da adetin düzensizleşmesine sebep olmakta hatta tedavi edilmez ise uzun süreler boyunca adet olunmasını engellemektedir. Buna benzer çeşitli sağlık problemlerinde kliniğimiz ile iletişime geçerek, uzmanlar yardımı ile sorunun üstesinden gelmek gerekmektedir.

Yumurtalık yetmezliği, adet düzensizliğinin sebebi olabilir mi?

Yumurtalık yetmezliği, adet düzensizliğine sebep olan bir diğer faktördür. Bu problem, yumurtalıkların görevini büyük ölçüde yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak 35 – 40 yaş altındaki kadınlarda görülmektedir. 40 yaş üstündeki kadınlarda genel olarak yumurtalıklar yavaş yavaş işlevini kaybettiği için bu hastalıklar daha alt yaş grubundaki kişilerde görülmektedir. Yumurtalıkların yetersiz olması veya görevlerini yetersiz bir şekilde yapmalarından dolayı adet kanamaları düzensiz bir hal alabileceği gibi, adetin hiç olmaması da görülebilecek bir diğer ihtimaldir. Çoğunlukla genetik olan bu yumurtalık yetmezliği bazı durumlarda da kemoterapi gibi tedavilerden sonra ortaya çıkmaktadır. Yoğun radyasyona maruz kalındığı süreçlerde de yumurtalık yetmezliği yaşanabilmektedir. Tedavisinin yapılamamasından dolayı da kişi erken menopoza girmiş kabul edilmektedir. Ancak yeni araştırma çalışmaları ile erken menopoz sonrası çocuk sahibi olma konusunda umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Cerrahi yumurta aktivasyonu bu çalışmalardan birisidir.

Adet düzensizliğine sebep olan etkenler nelerdir?

Adet düzensizliğine sebep olan onlarca farklı etken bulunmaktadır. Diyabet hastaları, bazı dönemlerde düzensiz bir şekilde adet olmaktadır. Rahim kanseri olan kişilerin düzensiz adet olmaya ek olarak, hiç adet olamama ihtimalleri de vardır. Kan inceltici ilaçların sıklıkla kullanılması çok büyük oranlarda adet kanamasının gerçekleşmesini engellemektedir. Vücuttaki kas kütlelerinin gelişimi için kullanılmakta olan steroidler de aynı şekilde adet düzenini olumsuz yönde etkilemektedir. Sıklıkla kullanılan antidepresan ilaçlar kadınların adet kanaması sıklığını olumsuz yönde etkilemekte ve bazı durumlarda ilacın kullanıldığı süre boyunca adet gerçekleşmemektedir. Bu tür istenmeyen durumlar için öncelikle vücuda zararlı olan ilaçların doktor kontrolünde kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Adet düzensizliği tedavisi nasıl olur?

Adet geçikmesi yaşayan bir çok kişinin aklında adet gecikmesinin çözümleri için ne yapılmalı sorusu gelebilir ve bu soruya verilecek birçok cevap bulunmaktadır. Kişinin yaşamakta olduğu soruna göre çeşitli şekillerde tıbbi müdahale ile tedavi edilebilir. Bunun için de öncelikle kişinin yaşamakta olduğu sorunun detaylıca tespit edilmesi gerekmektedir. İlk muayene ve doğru tanı hayati önem taşımaktadır. Bu sayede sorunların çözüme ulaştırılması daha da kolaylaştırılmaktadır.

Adet düzensizliği tedavi süreçleri genel olarak adet düzenleyici ilaçlar ile tamamlanmaktadır. Bu tür ilaçlar vücuda zararlı olmayıp, aksine düzenleyici etki gösterdiği için problem yaşayan kişiler tarafından da çoğunlukla tercih edilmektedir. Yaşanan sorunların detaylıca incelenmesi ve sorunların ortaya konulmasından sonra, problemin üzerine gidilerek çözüm yöntemi belirlenmektedir. Gerekli teşhislerin koyulmasının ardından kısa süre içerisinde kişi eski adet düzenine geri kavuşabilmekte ve sağlık sorunlarından kurtulmaktadır.

Gürgan Clinic Yayın Grubu

gurganclinic.com’da yer alan içerikler yalnızca bilgilendirme amacı taşımakta olup, tıbbi tavsiye içermemektedir. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya uzman bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2023           Yayın Tarihi: 7 Şubat 2023

Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliği, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir ve genellikle bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. İşte adet düzensizliğine yol açabilen bazı yaygın nedenler:

[table id=1 /]

Bazı ilaçlar adet düzenini etkileyebilir, bu nedenle doktorla iletişim önemlidir. Menopoz dönemi, adetlerin sona erdiği bir dönemdir ve bu döneme girerken düzensizlikler görülebilir.

Adet düzensizliği, altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olabileceği için doktora danışmak önemlidir. Doktor, uygun testleri yaparak ve öykünüzü değerlendirerek nedeni belirleyebilir ve tedavi seçenekleri konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca, yaşam tarzı değişiklikleri, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve stres yönetimi gibi önlemler adet düzenini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Diğer Yazılar
Image link

Sorularınızı Cevaplıyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi, Azospermi, Embriyo Dondurma ve Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında merak ettiğiniz sorularınızı bize yazabilirsiniz?